• 01 Eylül 2018, Cumartesi 12:11
FatihGÖK

Fatih GÖK

Amerikan Tanrısı (!)

Her çağın bir aktörünün ve temasının bulunduğu, zamanı tanımlayıp bireyleri ve toplumları etkileyen ya da esinlendiren inançlar silsilesi vardır. Bu durum, ortaçağda aktörü Osmanlı olan ve bağlı bulunduğu İslam dini ile karşısında Katolik dünyası olan Hristiyanlık diniydi. Aydınlanma döneminde ise German kökenli din adamlarının öncülüğünde Akıl’dı. On dokuzuncu ve yirminci yüzyıllarda ise, toplumları ve tarihi harekete geçiren Fransa aktörlüğünde milliyetçilikti. Sanayi devriminde Protestanlık ve temsilciliğini İngiltere’nin yaptığı rasyonellikti. Günümüzde yani yaşadığımız çağda ise temsilciliğini ABD’nin yaptığı bilim, teknoloji ve Evanjelik Protestanlıktır.

Birkaç gün önce birçok haber kaynaklarına “ABD Başkanı Trump, Evanjelik mezhebine bağlı ileri gelen din adamlarıyla yaptığı toplantıda, önümüzdeki aylarda yapılacak seçimlerde desteklerini istemiş ve aynı toplantıda da Türkiye’ye eleştiri göndermekten geri durmamıştır” bilgisi düştü.

Evanjelizm, kısaca 1920 yıllarda fundamentalistimin de çıkış kaynağı olup Siyonizm’le paralellik gösteren; bağnazlık, dini körlüktür. Bu mezhebin her üyesi kendisini tanrıya adayarak yaptıkları her hareketin kaynağının tanrısal olduğunu iddia ederler. Tabii ki Evanjelistler için adanmışlık kendilerine sınırsız hareket alanı sağlar…

Savaşlar Çağına Giriş

Normalde televizyon izlemem, artık haber kanallarına da bakmıyorum, uzun süre önce insanları eşek yerine koydukları için köşe yazarlarını da okumuyorum, öyle gözüküyor ki bilgi edinmem için ilahi bir desteğe ivedilikle ihtiyacım var.

Soğuk savaş yılları bence psikolojik ve istihbarat savaşlarıydı. Öyle ki o yıllarda haberleşme kanalları kısıtlı olduğundan, karşı tarafın her televizyon kanalı, her radyo yayını ve bastırdıkları bütün kitap ve yazılı yayınlar özel yetişmiş şifre çözücülerce incelenirdi.

İyide bunda ne var diyeceksiniz?

Sıkı durun! Sanırım 1999 yapımıydı, başrolünü Buruce Wiils’in yaptığı Armageddon filmiydi. Hani dünyaya yaklaşan bir eyalet büyüklüğündeki gök taşının çarpmasıyla dünyamızın yok olacağı endişesini konu eden film. Bu filmde dikkat edeceğimiz durum, ABD başkanının siyah olmasıydı. Filmin sonunda, tabii ki Amerikalıların başarısıyla dünyamız çok az hasarla kıyametten kurtuldu.

Gelelim 2009’a, filmin adı 2012 ve dünyanın sonunun geldiği filmde de ABD başkanlığını Danny Glover’ın yaptığı ve küçük bir seçkin azınlığın kurtulmasını konu edilir. Bildiğiniz gibi Danny Glover Amerikalı zenci bir aktördür.

Birinci filmde adamlar diyor ki: Zenci birinin Amerika’yı yönetebilmesi için dünyanın sonu gelmeli; ikinci filmde ise zenci biri Amerika’yı yönetmişse Dünya’nın sonu gelmiş demektir. Film afişinde İngilizce ‘We Were Warned’ yani ‘sizi uyarmıştık’ yazar.

Peki neden adamlar filmle şifre verir ki?

Bence benim gibi birinin çıkıp şifreyi çözmesi yani toplumlara aktarmasını istiyorlardı. Bunun da temel nedeni, daha fazla hazırlık daha fazla kaos ve kan demektir. Sanırım ben burada birazcık bulaşıcı virüs görevi üstleniyorum…

Emin misin diyenler için: Kesinlikle!

Sonuç olarak… ABD’nin dünya sahnesine çıktığı olaylara baktığımızda ‘Birinci Dünya Savaşı’ ile karşılaşırız. Bu savaşın sonucunu belirleyen bir rol üstlendi ama bu rol kalıcı olmadı ve geri döndü. İkincis önemli olay ise ‘İkinci Dünya Savaşı’dır ki aslında ABD savaşa girmek istememektedir. Churchill’in yoğun isteği, Japonların Pearl Harbor saldırısı ve Hitlerin Amerikan gemilerine karşı ateşi ABD’yi savaşa dahil etti.

İkinci savaştan sonra ABD, sistem kurmaya yöneldi ve Dünya’ya karşı sorumluluğunun bir gereği bilinciyle hareket etti. Bu konumu kendisini süper güç olmaya ya da sistemin tanrısına dönüştürdü. Soğuk savaş yıllarına gelindiğinde ise o güne kadar izlediği ideal politikayı bırakıp reel politikaya kaydı. Sistem sahibi olmanın da gücüyle Dünya’daki barışın koruyucusu oldu. Beğenelim ya da beğenmeyelim ABD, bir süreliğine evine dönüyor. Geri kalan dünyada yeni bir sistem için hiçbir şey görmek istemiyor ve bu da büyük savaşlara kapı aralamakta, sonuç itibariyle insanlığın çöküşü olarak okunabilmektedir.    


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık