• 27 Temmuz 2016, Çarşamba 13:35
FatihGÖK

Fatih GÖK

Ayetleri Mızrağa Takmaya Tenezzül Etmeyecek

Gülen, Kuran Ayetlerini Mızrağa Takmaya Tenezzül Etmeyecek 

Önce önemli bir tavsiye… Uluslararası sisteme merakınız varsa, tanık olduğunuz her olayın değerlendirmesini, ailenizin size kazandırdığı ahlak anlayışıyla yapmayın.

Oldum olası bir konuyu çok uzun anlatan insanlar, beni öyle bunaltırlar ki, sanki bunlar, kalbimi ellerine alıp oyun hamuruna dönüştürdüklerini hissederim ve “bitse de kurtulsam” diye çokça dua etmişliğim vardır. Diyalog sırasında sabırsız olmakla da kendimi hep eleştirmişimdir. Anladım ki böylesi karakterin, bir mimik ya da bir cümleye karşı duyarlılık gibi kazanımları da varmış.

 

Batılı Müttefiklerimiz bizden ne istiyor?

Ünlü İngiliz Tarihçi Toynbee, Dünya’da Batı dışındaki diğer medeniyetlerin artık kaybettiklerini ve batıya meydan okuyamayacaklarını belirtmişti. Bu teoriye ek olarak ünlü siyasetçi ve akademisyen Fukuyama, yazmış olduğu (End of History ) kitabıyla da bu görüşü destekleyerek, “Artık Dünya sonsuza dek Batı medeniyetinin liderliğinde oluşacak’ demişti. Ama Kapitalistlere gelince durum değişir, İslam’ın sistem tehdidi, onlar için tek ve en güçlü alternatiftir, çünkü para korkaktır. Korkaklık, tedbirli olmayı sağlar. İşte bizi ilgilendiren kısım Ilımlı İslam meselesidir.

Ilımlı İslam, İslam karşısındaki en büyük tehdittir. Şimdiye kadar bu tanım çoğu için soyuttu, ama artık işleve dönüşme zamanı geldi. Peki, bu tehdidi devlet, elindeki kartlarla engelleyebilir mi? Hayır derim. Bizim devlet dine karşı mesafeli olmasının (alan kaybı nedeniyle) bedelini ödemek üzere. Bence, çocuklarınız tarafından katledilmek istemiyorsanız, gerçek dini onlara siz öğretin. Çünkü hayatta dinden daha tehlikeli başka bir şey yine dindir.

Batılı müttefiklerimiz… Birinci Körfez savaşından başlayıp, 1 Mart Tezkeresinin reddi, Arap baharında Beşar Esed’in katliamları ve İran yayılmasının, ülkemize getirdiği mülteci sorunları; ekonomik- siyasal etkilerini savaşa dönüştürmeden atlatmamız yetmezmiş gibi son olarak DEAŞ’in intihar saldırıları, artık geri adım atacak yerimizin kalmadığını bize birçok kez de gösterdi. Savaşa girmeme direncimizin maliyetini ödeyemeyecek duruma gelmiş bulunmaktayız. Oysaki bizden istenen, yıllar sürecek hedefi İslam toprakları olan bir çatışmanın lideri olmamızdı. Türkiye’nin savaşması, onlar için yeni pazar, üretim, istihdam ve en önemlisi güvenlik demektir.

 

Gülen’in Hedefi

Daha önce hiçbir zaman tanık olmadığım Gülen profiline birkaç gün önce internete düşen açıklamaları nedeniyle büyük bir endişeyle tanık oldum; açıklamalarında ileri düzeyde kendine güvenen, hedefini belirlemiş ve devrimci bir tarz vardı. Gördüğüm kadarıyla, Gülen’in Dünya’da nefret ettiği üç kesim var.Türkiye’de Milli Görüş, Arap coğrafyasında İhvan-Müslüman Kardeşler ve İran’da Molla yönetimi (Şia).

O konuşmada Gülen “Merhum Kutup gibi zalimlerin yüzüne tüküreceksin’’ demesi ilginçti. Seyyid Kutup, Müslüman Kardeşler teşkilatı için Mısır’da Nasır tarafından idam edilmiş bir önderdir. Diğer bir önemli nokta ’’Onlar yaşarsa rezil olmakla kalmayacak, utanacaklar ve Allah’ın huzurunda keşke diyecekler’’ anlamına gelen bir açıklaması... Bunun hemen akabinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Cumhurbaşkanımız liderliğinde, MHP lideri Bahçeli, Başbakanımız Yıldırım ve CHP lideri Kılıçdaroğlu ki; bilirsiniz Külliye için, “Kaçak saray, israf saray” demişti, bu arada lavaboyu kullandı mı bilmiyorum, ama altından olduğunu söyleyip, bunları seçimler esnasında önemli propaganda kaynağı olarak kullanmıştı. CHP zihniyetinin Cumhurbaşkanımızla bir noktada ittifak yapacağı akıllara gelecek bir durum değildi. Kimileri bu durum için özlenen tablo dese de, iş o kadar ciddi ki:

“Biz, Kaderin üstünde bir kader vardır.

Ne yapsalar boş,  göklerden gelen bir karar vardır deriz.”

Peki, Kılıçdaroğlu’nun, derinlerden gelen kararı nasıl oluyor da, Cumhurbaşkanımızın liderliğini onaylıyor. Diğer bir sıradışı olay, daha düne kadar darbe için orduyu göreve çağıranların yanı sıra nerdeyse bütün medya darbeye karşı birleşebildi. Öyle ki, devlet çok ciddi bir tehdit altında. Yani bu darbeden çok da ha ötesi anlamını içeriyor.

Sonuç: Benim gördüğüm Gülen, paradigma değiştirip, kısa süre içinde bir İslam devrimi ve devletini hedeflediğini, şimdiye kadar hemen her şeyi bu amaçla yaptığını iddia ederse ki, süreç bu doğrultuda… Buna karşı alternatif bir cevabı devlet kolay bulamaz. 15 Temmuz darbe girişiminde elde edilen halk bütünlüğü büyük bir kırılmaya neden olabilir. Yani laik Türkiye Cumhuriyetini Müslümanlar, şeriat isteyen(!) bir kesime karşı nasıl koruyacak? Eğer böylesi bir devrim başarıya ulaşırsa, Gülen’in ilk icraatı, Abdullah Öcalan’ı idam etmek ve belki HDP’ ye karşı yok edici bir tutum takınarak, önce liderliğini gösterip daha sonra yıllar sürecek İslam topraklarında ki savaşı başlatmayı sağlayacak olmasını, Batı, sadece Türkiye için; Türk İslam Cumhuriyeti değişikliğini görmemeye feda eder mi? Şüphesiz batı için sistem ismi hiç de önemli değil. Bizim için konjonktür öyle bir noktaya geldi ki, sonraki tehdit daha spesifik olacaktır. Çünkü Cumhurbaşkanımızın tek başına çekim merkezi olması ve hayatta olması büyük bir değerdir ve önemli bir direnç noktamızdır. Diğer yandan Cumhurbaşkanımızın olmadığı bir durumda sokaktaki halkı örgütleyecek ikinci birinin ya da yapının olmaması da göz ardı edilemez zayıflığımızdır.

Ordu ve sivil bürokrasideki paralellerin tutuklanması abartılacak bir başarı değildir, onları zamanı ve yeri geldiğinde bulundukları hücreden çıkarmak topu topuna üç ya da dört kapının açılmasıyla mümkün olacak basit bir ihmalkârlık sonucunda oluşacak eylemdir. Deşifrelerin karşılıklılık ilkesi unutulmaması gereken bir karakterdir.

Ülke durumumuz, milli olan yönetim daha birkaç yıllık iken, sisteme sahip olan erk yaklaşık bir asırlık bir köke dayanır. Darbeye kalkışma zorunluluğunu, geçtiğimiz birkaç aylık süreci tekrar değerlendirerek anlamamız isabetli olacaktır; Ahmet Hocanın Başbakanlıktan ayrılmak zorunda kalması, DAEŞ’in Atatürk Havaalanına saldırması, Türk-Rus yakınlaşması ve İsrail’le uzlaşmaya varılması, Bahoz Erdal’ın öldürülmesi. Gelişmelerin dönüm noktası, Ahmet Hocanın Başbakanlıktan ayrılmasıydı. Eğer Hoca ayrılmasaydı, darbe girişimi bu kadar aleni ve sert olmazdı. Paralel yapının karakteri nedeniyle süreç daha gizli ve Cumhurbaşkanımız odaklı bir seyir izlerdi.

Bir konuyu belirtmeden geçmek istemiyorum: Rahmetli Erbakan Hocanın insan odaklı şeffaf ve sahih din anlayışına en küçük tolerans gösterilmeyip hakkı olan başbakanlığa ancak on bir ay tahammül edilmesine rağmen, Hocam sanmıyorum ki beddua etti. Ama bir de maruf’un adaleti vardı, şimdi Gülen’in dininin(!) acımasızlığı ile yüzleşme zamanı. Gülen mızrağa Kuran ayetlerini takmaya dahi tenezzül etmeyecektir, çünkü devletin alisinin olmadığının farkında…

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Seyfo Seyfo 19.09.2017 18:17

Öncelikle şehidimize Allahtan rahmet diliyorum. Çoğu konuda haklı olmakla beraber, bu gizli anlaşmanın"Abd - Ikby - Pyd" arasında da olabileceğini göz ardı etmemek lazım.

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık