• 11 Ağustos 2016, Perşembe 9:47
FatihGÖK

Fatih GÖK

BOP’a karşı Cumhurbaşkanımız

Doğu Roma İmparatorluğu, Hıristiyanlığın doğu sınırlarını temsil etmesi bakımından, Orta Çağ boyunca, bırakın doğuya doğru genişlemeyi, kendi sınırlarını bile korumaya muktedir değildi. Batı Kilisesi, kendi toplumundaki yozlaşmanın baş sorumlusu olup, İslam’a karşı son hamle olan 11. yüzyılda başlayan Haçlı (crusade) seferlerini gerçekleştirmiş, yüzbinlerce askerden oluşan güçle İslam topraklarında ilk olarak Türkmenlerle karşılaşmıştı. Bu karşılaşma o kadar şiddetli olmuştu ki, dünyada hiçbir savaş bu kadar uzun sürmemiş ve her iki medeniyeti bu denli derinden etkilememişti. Haçlıların en büyük başarısı,bırakın Uzak Doğu ve Orta Asya bozkırlarına ulaşmayı, yalnızca Kudüs’ü işgal edebilmek oldu. Haçlı işgaline kadar Kudüs, Müslümanların elinde yalnızca İslam için değil, Hıristiyanlık ve Yahudilik için de kutsal kabul edilen dini özgürlüklerin rahatça yaşanıldığı topraklardı. Kudüs’teki huzur, Hıristiyanların işgali ile bir hafta içinde yüz binden fazla Müslüman'ın katledilmesiyle son buldu. Yine ülkemizde de yaygın olarak kullanılan ‘Ortaçağ karanlığı’ terminolojisi Batı menşei olup Oryantalist bir tanımdır. Oysa Orta Çağ bizim için her şeyi görecek kadar aydınlıktı.

Bütün bu geçmişe rağmen günümüz Haçlıları,yalnızca ülkemiz ve dünya sistemine sahip olmakla yetinmeyip uzayın derinliklerine sahip olmayı amaçlamaktadır.Peki, bu güce, (son Haçlı girişimi olan 15 Temmuz ihanetine) Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki Türkiye nasıl direnebilecek?

 

11 Eylül

11 Eylül saldırıları sonrasında ABD’nin savaş makinesinin “Pearl Hourbur’dan sonra” ikinci kez harekete geçip kısa sürede Afganistan’ı, yaklaşık 21 günde ise İslam ülkeleri nezdinde hatırı sayılır askeri gücü olan Irak’ı işgal etmesiyle Türkiye Cumhuriyeti Devletine sonunun geldiğini fark ettirdi… 100 yıllık bir süredir ülkeyi yöneten CHP zihniyetinin böylesi bir güce karşı bırakın ülkeyi korumasını, söyleyebilecek mantıklı bir cevabı bile yoktu. Çünkü Irak işgali göstermiştir ki, kendi halkını yok sayan ve ona dayanmayan hiçbir sistem yaşadığımız konjonktürde ayakta kalamazdı. Devlet, kurtarıcı olarak halkın içinden, inançlı bir lider olan Cumhurbaşkanımıza sarılmayı son çare görmüştür. Ama yine de Cumhurbaşkanımızın liderliğinin arkasından “belki olgunlaştırmak içinde olsa” dolap çevirmeden de geri kalmadı. Kuzey Irak’taki Türk askerinin başına çuval geçirilmesi, kendi subaylarının onuru için sesini çıkarmayan ve ele geçirdiği her fırsatta demokrasiye ayar veren TSK’yı savunmak, daha birkaç aylık Başbakan olan Cumhurbaşkanımıza düşmüştü. 24 Kasım 2015’te, Cumhurbaşkanımız, kendini yalnızlaştırmak ve izole etmek için, Rus uçağını düşürenleri; devletini ve milletini savunma adına Putin’e dahi reaksiyon göstermekte tereddüt etmemesi buna bir örnektir.

Son günlerde FETÖ’ye sahip olduklarını zannedenler gerçekte bu yapıyı kiraladıklarının farkına 15 Temmuz darbe girişimiyle varabildiler. Çünkü bizim ülkemizdeki iktidarı ve sistemi geçici bir süreliğine CHP’ye veren güç, sistem içinde değişik alternatiflere de sahip olduklarını bir kez daha göstermiştir. Gerçekte CHP, AK Parti iktidarını tıpkı Demokrat Parti iktidarı gibi gelip geçici zannetmişti. Oysaki 1950’li yılların başında CHP’nin iktidarı DP’ye vermesi, 2. Dünya savaşı sırasında aldığı tutarsız ve güvensiz duruş, özellikle dünyayı dizayn edenlerin hışmından kurtulmak içindi. Çünkü CHP iktidarı, savaş sırasında savaşın seyrine göre tavır alması, sabah müttefiklerin yanında, öğleden sonra Hitlerci olmalarının karşılığında güvenilmez mührünü yemelerine neden olmuştu. Bütün bu tarihi süreçten sonra CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanımızın yanında yer alması ile eski devletin, Cumhurbaşkanımıza biat ettiği anlamı taşımaz mı?

AK Parti ve MHP birleşti

7 Haziran 2015 genel seçimleri için milletvekili aday listeleri açıklandığında, listelere göre bir teorim vardı. 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra AK Parti tek başına iktidarı kaybedecek ve sonraki seçimden sonra da artık MHP diye bir partinin yüzde on barajı ya da başka nedenlerden dolayı siyasi hayatını noktalayacak olmasıydı. Çünkü MHP iktidar olmak için değil devleti rahatlatmak için kurulmuş bir partiydi. Devletin ve milletin bekasını iktidar olmaktan çok daha yüksek ülkü kabul etmişti.

Rahmetli Alparslan Türkeş güçlü bir lider olmasına karşın, hemşerim Devlet Bahçeli etkili bir liderdir. Ancak15 Temmuz darbe girişimi, MHP’nin muhalefet hayatını noktalamıştır. Bu birleşme fiili (de facto) olup en kısa zamanda resmi (de jure) olacaktır.

Şaşırtıcı olan CHP’nin durumudur. Devletin sistem değişimi doğum sancısını çektiğini göstermesi açısından önemli bir durumdur. Bu da eski aktörlerin kullanım tarihlerinin geçtiği anlamına gelir. Beşeri olan sistem ve aktör birlikte doğar, birlikte ölür. Türk siyasi hayatı sanırım bundan sonra, AK Parti’nin türevi olan ve sistemi hedef almış bir parti doğal olarak çıkıncaya kadar, AK Parti ve HDP arasında şekillenecektir. AK Parti ve MHP belki CHP birleşmesi yeni bir gelişme olmazsa, 2019 genel seçimlerden önce oluşacak. Çünkü AK Partinin türevi olacak yapıya alan bırakılmak istenmez. Bu yapı doğal olarak oluşmayıp, dış eksen etkisinde oluşursa muhtemelen genel başkanı Türk Lawrence olur.

Sonuç şu. Cumhurbaşkanımızın Rusya’da Putin ile görüşmesi kesinlikle ekonomik olmayıp, siyasi bir mesajdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık