• 16 Ekim 2017, Pazartesi 22:03
FatihGÖK

Fatih GÖK

İran 1-0 Türkiye

Barzani'ye şok: Sattılar!

Talabani güçleri olan KYB Peşmergeleri, Irak Ordusu'nun müdahalesine direnmedi. Şehirdeki mevzilerini terk ettiler.

Peşmerge, mevzilerini terk etti.

Irak'ın Kerkük kentindeki mevzilerinden çekilen Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Peşmerge Sorumlusu Vesta Resul, Irak ordusuna denk bir güçleri olmadığından dolayı çekilmek zorunda kaldıklarını belirtti.

"DİRENEMEYECEĞİMİZ DÜZEYDE SALDIRI OLDU"

Resul, Kerkük'te kendi partisine ait yayın organlarına yaptığı açıklamada, "Dün geceden bu yana karşımıza hiç direnemeyeceğimiz düzeyde askeri sevkiyatlar yapıldı. 350 tank ve ağır silahla 4 birliğimize saldırıldı." dedi.

Cephanelikleri ve ellerindeki silahların yetersiz olduğunu söyleyen Resul, bu durumu üstlerine bildirdiklerini ve çekilmek zorunda kaldıklarını dile getirdi.

Cevap:Aklımıza şu soru gelmez mi: Geri çekilmenizi sağlayacak düzeyde kaybınız ne kadar oldu?

 

IRAK ORDUSU 2014 ÖNCESİNDEKİ BÖLGELERE DÖNMEK İSTİYOR

Öte yandan KBY'li (Barzani güçleri) Peşmerge Komutanı Aras Şeyh Cengi ise Kerkük'e başlatılan askeri operasyonun uluslararası bir anlaşma çerçevesinde yapıldığını ileri sürdü.

Cengi, ‘’Irak ordusunun 2014 yılı öncesinde bulunduğu bölgelere dönmek istediğini ifade etti’’.

Cevap: Peki madem Irak Merkezi Hükümet’i Uluslararası Hukuka dayanarak meşru bir hareket yaptı; siz neden meşru olmayan Referanduma destek vermiştiniz?

 

Türk Dışişleri'nden 'Kerkük' için kritik açıklama:

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şu şekilde:

"IKBY’nin Irak Anayasasını ihlal etmek suretiyle gayrı meşru şekilde düzenlediği referandum sonrasında Irak Hükümeti’nin ülkenin toplumsal mozaiğinin bir modelini oluşturan ve tarih boyunca Türkmen soydaşlarımızın yurdu olan Kerkük şehrinde anayasal egemenliğini tesis etmek üzere attığı adımları yakından takip ediyoruz.’’

Cevap:Irak Anayasası,  İran ve ABD’nin oluşturduğu bir anayasadır ve Irak’ın içinde bulunduğu krizlerin bilinen ‘’ Şia’’ merkezli kaynağıdır.

‘’Irak Hükümeti’nin Kerkük’te PKK terör örgütü elemanlarına müsamaha gösterilmeyeceğine, bunların mobilize edilmesinin savaş ilanı telakki edileceğine ilişkin açıklamasını memnuniyetle karşılıyoruz.’’

Cevap:Biz sözde küresel güce sahip bir devlet kurmak isterken, nasıl olurda aldığımız bütün kararlar PKK terör örgütü merkezlidir. Yani bu anlayış ‘’Ölçek küçültme’’ değil midir? Aynı zamanda Irak Hükümetinin, PKK varlığını savaş nedeni sayması bizi ne kadar mutlu etse de sonuçta zararlı çıkan Türkiye olacak. Yani sözüm şudur ki, bir an önce PKK/Kürt hareketi ‘’yumuşak karnımız’’ olmaktan çıkmalıdır.

‘’IKBY’yi son dönemde yaptığı vahim yanlışlara bir yenisini eklememesi yönünde ikaz ediyoruz. Kerkük’te toplumsal huzur ve barışı bozmaya yeltenebilecek PKK terör örgütünün bu bölgede melce bulmasına vesile olanlar tarafımızdan da sorumlu tutulacaktır.’’

‘’Bu vesileyle, Irak’ın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettiğimiz önemi bir kez daha vurguluyoruz. Irak topraklarındaki PKK mevcudiyetinin sonlandırılması bağlamında Irak Hükümeti ile her türlü işbirliğine hazır olduğumuzun altını çiziyoruz’’.

Cevap:Siyasi birlik öyle mi? Irak Merkezi Hükümetine karşı; IKBY- Türkiye arasında yapılmış olan petrol anlaşması, Irak Merkezi Hükümetinin siyasi birliğini güçlendirmek için miydi? Yani yaptığımız anlaşmadan pişman olduk!.. Ben de sizin bu pişmanlığınızdan pişman oldum.

‘’Türkiye, ülkede kalıcı barış ve istikrarın tesis edilebilmesini temin etmek için atacağı adımlarda Irak Hükümeti’nin yanında yer alacaktır."

Cevap:Bir önceki yazımda bahsettiğim noktaya geldik.  Barzani, kendi ailesini kurtarmak için bu kararı aldı demiştim. Çünkü KDP Otoritesi, bizzat Kürtler içinden gelen tehdit altındaydı. Bugün KYB’nin, Haşdi Şabi karşısında geri çekilmesi, Barzani’ye -Kürtlere- karşı tam bir ihanettir. Bu noktadan bakarsak Barzani haklıymış.

Kürt’ler içindeki bu aşağılanma ve ihanet kırılması aşılamayacak sonuçları getirecektir.

Sonuç olarak… Türkiye, Irak konusunda telafisi imkansız bir strateji hatası yapmıştır. Referandum öncesi savaş naraları ve Sn. Bahçeli’nin çıkışları, Türkiye’ye, Irak’ta zemin kaybettirecektir. Sürecin kazananı İran olacağı gibi kaybedeni kesinlikle Barzani olmayacaktır. Barzani bütün otoritesini kaybetse de, Kürtler nezdinde kahraman olacaktır.

Genel Kurmay Başkanımızın ve Cumhurbaşkanımızın İran'a yaptıkları seyahatlerin, İran’ın Türkiye’nin pozisyonu anlamasına katkı sağladığını düşünüyorum. Çünkü Türkiye, ortada durabilmeyi başarsaydı, Irak Merkezi Hükümeti bu kadar kolayca Kürtleri ezemeyecekti. Yani Kerkük’e Kürtlerin hakim olmasındansa; Haşdi Şabi’nin hakimiyeti, Türkiye’nin çıkarına daha çok hizmet eder denilirse, cevabımız kesinlikle hayır olurdu ama bugün durum bu. Ayrıca Irak Hükümeti tam hakimiyet kurduğunda Türkiye’ye ve Irak’taki Türk varlığına kesinlikle müsaade etmeyecektir.

Sn. Bahçeli ‘’beş bin Ülkücü hazır’’ demişti. Buyur Haşdi Şabi, Kerkük’ü aldı. Cevabın nedir? Buyur al hadi al. Benim Bahçeliye cevabım: Bilmiyorsan öğren Kuzey Irak’taki Haşdi Şabi birlikleri Türkmenlerden oluşur, en azından çoğu. Ha bu arada Haşdi Şabi Türk diye övünme; onlar Şii Türklerdi. Ve Şiiler de ‘’taklit mercii’’ vardır ve kesinlikle sen taklit merci değilsen uzak duracaksın.

Bu saat ’ten sonra Barzani’nin yerinde olsam önce bağımsızlığı ilan eder, en çok bir gün sonrada Türkiye’ye katılma kararı alırım. Bakalım sevgili ülkem ne yapacak?..

Artık petrol vanası Haşdi Şabi’nin elinde.

Bizim en önemli eksiğimiz: Konuşmayı bir şekilde başarmış olup susmayı başaramamak. Özellikle dış politika konuşmadan yapılır ve sabra dayanır. Sabır acıdır meyvesi tatlı..Artık önümüzdeki maçlara bakalım tabii zaman kalmışsa. Çünkü devletle hükümet arasında kırılma başladı artık.

Bizim için tek çıkar yol: Kürtler için PKK, Kerkük’te kısa süreliğine tutunabilirse en önemli aktör olacak. Ama Kürtlerdeki psikolojik yıkım PKK’yı da bitirir, doğru strateji ile konuyu değerlendirirsek başta Kürtler ve bölge için tek yaşanılabilir ülkenin ve çekim merkezinin Türkiye olması anlayışı oluşacak. Belki de ABD’nin amacı da bu. Yazıya başladığımda İran 1-0 öndeydi, bitirdiğimde farkı baya açtı.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ismi lazım değil ismi lazım değil 17.10.2017 10:20

Anlayabildi isem Türkiye'nin kuzey Irak'taki hamleleri yanlış kaş yapayım derken göz çıkmak üzere gibi.

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık