• 20 Şubat 2017, Pazartesi 9:57
FatihGÖK

Fatih GÖK

İran’da Karşı Devrim mi?

İkinci Körfez Savaşı sırasında televizyon ekranlarında emekli generallerimizin savaşı yorumlamaları, bende büyük bir kaygı oluşturmuştu. Çünkü hemen hiçbir öngörüleri gerçekleşmemişti. Oysa Osmanlı disiplini ve bilinciyle yetişmiş devlet adamlarındaki öngörü ve stratejiye her zaman hayran kalmışımdır. Bizim generallerle ilgili hiç mi iyi bir şey yapamazlar gibi bir soru gelirse cevabı şu olur: Askeri darbeyi iyi yaparlar olurdu. Ama 15 Temmuz başarısız darbe girişimi göstermiştir ki artık bunu bile beceremiyorlar. Yine de umutluyum çünkü önümüzdeki süreçte, savaşları ordular yapmayacak. Yoksa bürokratik kesim ve AK Parti Teşkilatları Cumhurbaşkanımıza sen git, Allah’ınla birlikte savaş, kazanırsanız ganimet konusunda yardımcı oluruz derlerdi.

Türkler, Farsların Genetiğini Değiştirdi

Bugün ajanslara düşen haberde "İran halkı, yönetimlerine karşı ayaklandı.’’ Bu haber ne kadar gerçek? Bence şimdilik pek gerçekçi değil. Molla yönetiminin sonu kaçınılmaz olarak bu olsa da, henüz değil (not yet). Olayın aslı şu: Ahvaz ve Huzistan eyaletinde, nüfusunu büyük kısmını Sünni Arapların oluşturduğu Ahvaz bölgesinde, şebeke suyuna zehirli kimyasallar katıldığı ileri sürüldü. Bölgede etkili olan kum fırtınası ve hava kirliliği gibi etkenlerin de sonucunda  giderilemeyen elektrik kesintileri, protesto gösterilerine neden olmuştur. İran’ı bilenler bundan bir şey çıkmaz der. Çünkü İran yönetimi, toplumun enerjisini emerek gelişti.

İran-Türk ilişkilerini anlamak için şimdilik bin yıl geriye gidelim: XI. yy başlarında, Müslüman dünyasının Şii yönetiminde olmayan tek önemli bölgesi (Sünni Müslüman Gazneliler’e ait) Horasan’da Sünni canlanmasını başlaması tehdidini, Şiiler, Gazneli Mahmud’u yanlarına çekerek aşmak isteseler de başarılı olamadılar. Gazneli Mahmud, Şii aleyhtarı Sünni canlanmasının öncüleri olan Kerami mezhebini destekledi. Selçuklular görevi Gazneliler’den devralarak Sünni canlanmasını batıya, Bağdat ve ilerisine götürdüler. Sünniler, Selçukluların Bağdat’ı ele geçirmelerini, Şii Büveyhiler’den kurtuluş olarak gördüler.Sünni Türkler’in hedefleri, halifeliği tekrar getirip İslam’ı siyasal hayata hakim kılmak ve Şii İdeolojisine karşı fikri cevap oluşturmaktı. Hemen hemen bütün hedefler gerçekleştirilmiştir. Öyle ki 1171 yılında Fatımi halifeliğinin kaldırılmasından sonra, Orta Asya’dan Afrika’ya kadar olan İslam topraklarında hutbeler Bağdat’taki Sünni halifenin adı duyurularak okunurdu. Militarist Haşhaşiler bile yok olmaktan kurtulamadı. Burda etkili olan Müslüman Türkler ’in sahih İslam’a olan bağlılıklarıdır. –Allah’tan o zamanlarda Diyanet işleri yokmuş, her Cuma Namazı hutbesinden sonra imam efendinin duası;  Allah’ım İslam’a ve Müslümanlara yardım et. Hadi Müslümanları anladık, İslam’a yardım et demek haddi aşmak değil mi? İyi ki Allah’a terli terli su içme ya da cereyanda kalma gibi tavsiyelerde bulunmadılar. Bir türlü Diyanetle aynı Allah’a ibadet edemedim. Daha vatana ve millete gelmedim bile- ordu teşkilatlanmasında sağlanan fedakârlık ve disiplin II. Mehmet zamanından Sultan Selim ile Şah İsmail rekabetinin savaşa dönüşmesinde de kolayca fark edeceğimiz özelliklerdir.

1514’te Çaldıran Savaşını kazanan Sultan Selim, 7 Eylül de İran’ın başkenti Tebriz’i ele geçirmesine rağmen tıpkı II. Mehmet gibi doğuya gitmedi. İşte Osmanlı stratejisi! İran’ı öyle bir noktaya getirdi ki; XVI. yy ortalarında, Kanuni Sultan Süleyman’ın sarayındaki Kutsal Roma İmparatorluğu elçisi Busbecq, büyük bir Osmanlı gücü altında yaşayan Hıristiyan Avrupa konusundaki endişelerini şöyle ifade etmiştir: ‘’Bizim lehimizde yalnızca İran hareket etmektedir ve düşman bize saldırmaya hazırlanırken arkasındaki tehlikeye dikkat etmelidir…İran yalnızca kaderimizi geciktirir, bizi kurtaramaz. Türkler İran’la işlerini bitirince, Doğu’nun tüm desteğiyle boğazımıza sarılacak. Bunun için ne kadar hazırlıksız olduğumuzu söylemeye dilim varmıyor.’’ 

Sonuç olarak… Türkiye için belki problem Safevi ailesinin Türk olmasıdır. Gerçekte İran için bir çıkış hiç olmadı. Bunu da yapan Türkiye Cumhuriyeti devletinden önceki Türk devletleridir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık