• 16 Ocak 2017, Pazartesi 11:08
FatihGÖK

Fatih GÖK

Kaç Kaç Olayını Bilir misiniz?

Mercidabık Muharebesi, Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi sırasında Memluk Devleti ile yapılan ilk ve kat′î neticeli muharebedir. 24 Ağustos 1516'da Osmanlı ordusu ile Memluk Ordusu arasında Halep şehrinin kuzeyinde yapılan savaşı Osmanlılar kazandı. Hep iddia etmişimdir; Osmanlının sonunu getiren savaş diye. Çünkü bu savaştan sonra bizde devlet ebed müdddet anlayışı, sanki ABD’nin (end of the history) ‘’Tarihin Sonu’’ anlayışı gibi Dünya’nın dönüşüne ve zamana meydan okumadır. Sanki 16 totemi gibi; 1516 alınış, 1916-17 kaybediliş ve 2016 Fırat KalkanıHarekâtı.

 

Kaç-Kaç Olayı

Bundan tam 99 yıl önce, -Mondros’un 7. Maddesi: İtilaf devletleri güvenliklerini tehlikede gördükleri stratejik yerleri işgal edecekler.- gerekçe gösterilerek Çukurova’da İngiliz-Fransız ortak harekâtı, 1918 yılının Aralık ayının başında başlamış ve 19 Aralık günü Osmaniye işgal edilmiştir. Osmaniye o zamanlar Cebelibereket sancağıdır. Cebel-i Bereket ‘bereket dağı’ anlamına gelir. Haritalarda Amanos Dağları olarak yazan dağlardır, ki halk arasında Bahçeli’nin de ifade ettiği gibi ‘’Gavur Dağları’’ olarak da bilinir. Ermeni desteği ile ilerleyen Fransız birlikleri, çıkarmayı Dörtyol’dan yapar. İlk hamlesi Arap coğrafyasının anahtarı olan Osmaniye’deki demir yollarını almaktı. Benimde köyüm olan Dervişli köyü Mamure tren istasyonu çatışmanın merkezlerindendir. Bütün Osmaniye ahalisi hem Amanoslara hemde Kuzeyde yine Dervişli köyü sınırındaki Domuzlu Dağlarına çekilir. Düşman karşısında ilk özgürlüklerini ve namuslarını korumak için dağlara yapılan bu çekilmeye ‘Kaç-Kaç’ olayı denir.Bu olay Osmaniye halkını öylesine etkiler ki, örneğin; dedemler üç kardeştirler iki erkek bir kız, yaklaşık on yaşlarında, kaç-kaç sırasında dedemin erkek kardeşi dağda kaybolur ve bir daha hiçbir zaman haber alınamaz ve yine babaannemin annesi Meryem Hatun soğuk ve yağış nedeniyle hastalanıp dağda hayatını kaybeder. Olay sonu ailede kurtarıcıya olan minnet, babama Mustafa, amcama Kemal ve halama Zübeyde isimler verilerek ödenmek istenmiştir.Belirtmek benim için görevdir ki, her yönden sarsılan toplum öylesine büyük direnç gösterip kahramanlar çıkarmıştır ki Rahime Hatun bunlardan sadece biridir. Rahmetli annemin çocukluğumda bana anlatımıyla: “Çatışma sırasında şehit düşen silahının susmasından anlaşılırmış. Yani birbirlerine o kadar aşina olmuşlar ki -herkes silahının sesinden tanınıp- silahı susanın şehit olduğunun anlaşıldığı’’ ve ikinci bir ihtimalin olmadığı bir direniş. Sahip oldukları her şeyi bırakıp devlet otoritesinden hiçbir yardım almadan her aile her fert kendi savaşını vermiştir.15 Temmuz Millet direnişi de tam olarak bu damardan oluşmuştu.

 

Suriye Cephesi

Gerçeği ile yazılanın çok farklı olduğu tarihi olaylardan biri, Suriye cephesiyle ilgili olanlardır. Benim, üniversitede sınavında uluslararası ilişkilerbölümünütercihimde en önemli etkenlerden biri Suriye cephesindeki mantıksızlıklardır.

Bilinen tarih şöyledir: Cephe, Bağdat’ın geri alınması için Halep’te Yedinci Ordu kuruldu. Almanlardan yardım alınarak Altıncı Orduda kurularak Yedinci Orduyla birlikte Yıldırım Orduları Gurubu oluşturulur. Komutanlığa Alman General Falkenhayn getirilir. 1918 de komuta General Liman Von Sanders’e bırakılır. Yedinci Ordu Komutanı Mustafa Kemal Paşa 460 bin kişilik İngiliz kuvvetlerinin 19 Eylül 1918’de başlattıkları saldırıyı Filistin’de durduramadı. İngilizler Suriye’ye ilerledi ve Şam düştü. Yıldırım Orduları komutanı Halep’te savunma düzeni kurma görevini Mustafa Kemal’e bıraktı ve Adana’ya gitti. Mustafa Kemal, İngilizleri Halep’in kuzeyinde durdurmayı başardı. 31 Ekim 1918 Mondros Mütarekesinden birgün sonra Yıldırım orduları komutanlığına getirilir. Daha sonra Mustafa Kemal ülkeyi kurtarmak için işgal altındaki İstanbul’a geçer. Osmaniye işgalinden yaklaşık bir ay önce. Yazılı tarih böyledir. Lise yıllarında tarih öğretmenimiz, 39 günde 560 km’lik geri çekilmeyi Mustafa Kemal’in Strateji başarısı olarak anlatmıştı. Gerekçe de “Kurtuluş savaşı sırasında ekipman ihtiyacını karşılamak” içinmiş.

Oysa savaşı kazanan Mareşal Lord Allenbey’in bu cephedeki başarısı özellikle Yedinci Ordu’ya karşı olan, İngiliz Harp Akademilerinde ders olarak gösteriliyor. Alınan ganimet ballandırılarak tek tek anlatılır. Üstelik bu cephe açıldığında -1917- Osmanlı üstün durumdaydı. Özellikle kuzey cephesinde Rusya’da Bolşevik devrimi olmuş ve Ruslar savaştan çekilmişti.Mustafa Kemal öyle öngörülüymüş ki, kazanıyor olduğun savaşı kaybedeceksin, ülken yok olacak, sonra başkomutan olup yeni ülkeyi ve sistemi sen kuracaksın.

Son olarak şunu da not edelim… Suriye Cephesi, bir imparatorluğun sonunu getiren ve bitmeyen mücadele alanıdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık