• 03 Haziran 2016, Cuma 12:51
FatihGÖK

Fatih GÖK

Putin’in Beklediği Adımı Attık

Bu yazıyı 6 Haziranda yazmak istiyordum. 2 Haziran 2016’da Almanya’da kabul edilen sözde soykırım (genocide) kararı nedeniyle yazımı erkene aldım.

Türk-Rus ilişkisi dendiğinde, akla genelde savaşlar ve yapılan anlaşmalar gelir. Elbette bizim tarihimiz, Rusların tarihinden daha eski ve görkemlidir.Orta Asya’da başlayan tarihi süreçle ilgili yorumlar, birçok Türk devleti olmasına rağmen, Osmanlı’nın devamı Türkiye Cumhuriyeti merkez alınarak yapılır. Türk-Rus ilişkilerdeki önemli bir dönüm noktası olan, 1768-1774 savaşları sonunda yapılan Küçük Kaynarca anlaşması, iki devletin ilişkilerindeki türdeşliği yansıtması açısından çok önemlidir.Mücadelelerle geçen bu iki devletin ilişkileri, ilk kez Osmanlı devleti için Rusya’nın kullandığı‘’hasta adam’’ ifadesi ile farklı bir noktaya kaymıştır. Ne gariptir ki, hasta adam Osmanlı ölmeden önce Rus Çarlığının ölümünü görmüştür. Bununla birlikte Osmanlı devletinin gerilemesi ve çöküşünde Rusya, önemli rol üstlenmiştir. Örneğin Rusya ile yapılan Kırım savaşında Osmanlı ekonomisini çökerten ilk dış borç alımını İngilizlerden yaptık. Yine 1293 harbi nedeniyle İngilizlerin 1878 yılında Kıbrıs’a yerleşmeleri ve aynı anda borçlarımızı ödeyememe gerekçe gösterilerek Düyun-u Umumiye teşkilatıyla bütün gelir kaynaklarımıza el konulması da konuya örnektir.

Bizim Rusya ile yaptığımız mücadelelerin sonuç kısmına baktığımızda kaybettiğimiz savaşlar bir yana kazandıklarımızı da kaybetmiş olmamızdır.

Temel, boks yaparken dayak yediği maçta kendini dolduruşa getiren antrenörüne ‘’Eğer ben bunu dövüyorsam, dikkat et biride beni dövüyor’ demiş. Peki, bizi döven kimdi?

Padişahın dahi bihaber olduğu l.Dünya savaşına Rusya’ya savaş açarak dahil olmamız, Cumhurbaşkanımızın haberdar olmadığı24 Kasım 2015 tarihli uçak düşürme olayına benzemiyor mu? Aslında bütün bu çarpıklıklarla etkisiyle bizde bir Rus ön yargısı oluşmasının olumlu tek sonucu olarak Rusya’da başlayan komünist ideoloji ve devrimlerine karşı mesafeli durmamızı sağlamıştır. Çocukluk günlerimde hatırlıyorum da yaşlılarımız “Allah’ım, komünist Rusya’ya karşı Amerika’ya yardım et’’ anlamında dua ettiklerini dahi duymuştum.

Başka bir bakış açısıyla, Türk-Rus ilişkisi, Alman-Fransız ilişkisine benzemekle birlikte, Alman ve Fransızların savaşlar ve kaoslarla geçen tarihi süreçlerini değiştirmeyi, karşılıklı bağımlılık (interdependece) anlayışıyla AB’yi oluşturarak başarmışlardır. Biz ise, ta ki Erdoğan-Putin’e kadar hayal dahi edemediğimiz dönüşümün bize gösterdiği,Rusya’yla yaşadığımız problemlerin aslında o kadarda aşılmaz olmayışını fark etmiş olmamızdır.

 

Uçak düştü!

Rusya’da iş yapan ve işleri son günlerde kötü giden bir iş adamının ifadesiyle ’’uçak düştü’’. Rusya’da yaptığı işleri, büyük projelerini ve kazandığı paraları anlatırken sonuç kısmında hep uçak düştü demesi oldukça ilginçti.

Peki, uçak neden düştü? Genelkurmay açıklaması şöyleydi:’’Suriye sınırı Bayır Bucak bölgesi Türkiye sınırı yakınlarında angajman kuralları nedeniyle hava ihlali yapan uyruğu bilinmeyen uçak F-16 savaş uçaklarınca müdahalede bulunulup düşürülmüştür. Uçaktan ayrılan iki pilottan biri muhalif savaşçılarca öldürülmüş olup ikinci pilotun durumu araştırılmaktadır’’. Buraya kadar yapılan açıklama,özgür bir ülkenin egemenlik hakkı alanına giriyor.

 

Problem nedir?

Öyleyse problem nedir? Rusya’nın, terörle mücadele adına Suriye’de Beşer Esed yönetimine verdiği destek 30 Eylül 2015’te başladı. Uçak krizinden yaklaşık iki ay önce. Bu iki aylık sürede Rus savaş uçakları Türk hava sahasını onlarca kez ihlal ettiğini duymayan kalmamıştır. Öyleyse, neden 24 Kasım beklendi? Çünkü 1 Kasım 2015’te Cumhurbaşkanımızın meydana çıkmadığı bir seçimde %49,4 oy alarak Cumhurbaşkanımızın karizmasını ve liderliğini gölgeleyecek ve cesaretini 24 Kasımda süper güç ABD’nin dahi cesaret edemediği bir davranışla göstermiş bilge bir genel başkan ve başbakan vardı artık. Hocanın yaptığı açıklamalarda bizzat emri ben verdim demesi sanırım her şeyi açıklıyor. Cumhurbaşkanımız, Rus uçağı olduğu anlaşıldığı anda doğrudan Putin’i arayıp meydana gelebilecek bir savaş durumunun önüne geçip muhatabı olan devlet başkanıyla kanalı açık tutma gayretindeyken, Putin tehdit dolu açıklamalara başlamıştı bile ’’sırtımızdan vurulduk’’ gibi.

 

Putin ne yapmaya çalışıyor?

Satranç oyununda bir ekol olan Ruslar aynı mantıkla sanırım Cumhurbaşkanımızı, uçaklarını düşürterek bir konuda uyarma niyetindelerdi. Çünkü Ruslar savaş isteselerdi en fazla bir uçaklarını daha feda ederek bunu yapabilirlerdi, oysa yaptıkları sadece kontrollü şekilde kriz tırmandırmaktı. Bazı gelişmeler genelde yaşanırken anlaşılmaz.

Bu çerçevede iki noktaya bakalım.

Bir: Azerbaycan-Ermenistan krizleri bunlardan biridir. Bu iki devlet genelde bizim Rusya ilişkilerimizdeki baraj kapakları gibidirler. Örneğin, nedensiz son günlerde küçük çaplı savaştıklarını görmüşsünüzdür. Azerbaycan-Ermenistan savaşının tarihine bakın! Ahmet Hocanın başbakanlık ve genel başkanlık görevinden ayrılmadan hemen önce başladı ve AK Partinin kongre kararı alması ise savaşın durmasına yetti.

İki: Uluslararası ilişkilerde Rus-Alman adımları çok önemlidir ve hep ardışık yapılır. Örneğin biz Rus uçağını düşürdüğümüzde, Almanya liderliğindeki AB’den uzun süre açılmayan tam üyelik fasılları açılmış olması ve mültecilerle ilgili Türkiye’nin isteklerinin desteklenmesi, devamında vizesiz seyahat hakkı gibi konularda daha yumuşak ve ılımlı tepkiler adımlar atılması, konuyu anlamak için oldukça önemlidir. Türk-Alman ilişkisinde 2. Haziran 2016 Sözde Ermeni katliamı (genosite) soykırım(!) olarak kabul edilmesi AK Partide yaşanan genel başkan ve başbakan değişikline ve muhtemel Türk-Rus yakınlaşmasına karşı bir tepkidir. Ruslar, Ermenileri kullanarak ilişkileri düzenlerken Almanlar, Ermenileri kullanarak ilişkileri geriyor. Şu ironiye bakın!

Sonuç olarak 17-25 Aralıkta İkinci Abdülhamid, 24 Kasım’da Mehmet Reşat yapılamayan Cumhurbaşkanımız, son günlerde Enver paşa yapılmak istenmektedir. Fikir ve düşüncelerimde hatalıysam, Allah bana akıl fikir verip yardımcı olsun. Eğer haklıysam, Allah bu ümmete ve millete yardımcı olsun! Çünkü tutacakları tek dal yalnızca cumhurbaşkanımızmış.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık