• 01 Ocak 2017, Pazar 17:27
FatihGÖK

Fatih GÖK

Reina’ya Terör Saldırısı Neyi Hedefledi?

Ortaköy’de ünlü gece kulübü Reina’ya silahlı saldırı yapıldı. Gece 01.30 sıralarında yapılan saldırıda son açıklamalara göre 39 kişi hayatını kaybetti, 69 kişi yaralandı. İçişleri Bakanlığı, kaçan saldırganın yakalanması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Tarihi tecrübemizde terör acısı alışık olmadığımız bir acı değildir. Enteresan olan AK Parti iktidarından önce etnik bir terör örgütü olan PKK sonraları Maoist Leninist bir örgüte dönüşmüş olsa da, mücadelesi hep Kürtlük üzerine dayalıydı. AK Parti iktidarıyla birlikte PKK’nın eylemleri özellikle Batılı müttefiklerimizce meşruiyet zeminine oturtulup desteklenmektedir. Amerika’nın Afganistan ve Irak savaşları (işgali) Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında, yıkılacak dengeler ve sınırlar sonrası yenisini kurma anlamına gelmektedir. Arap Baharı kalkışması, Suriye’ye yaklaşık 5 yıl iç savaş ve yıkım getirmesi dikkat etmemiz gereken önemli bir durumdur. Yani Suriye konusu, bazılarınca, artık her şeyin mubah kabul göreceği bir aşamadadır.

Ülkemiz artık öylesine bir noktaya gelmiştir ki, hemen her terör örgütü bize saldırmak için haklı bir gerekçeyi dayanak göstermektedir(!). Günümüzün popüler terör örgütü DEAŞ, ülke sistemimizi ‘’kâfir’’ bizleri ise mürtet ilan edip bize karşı her eylemi meşru ilan etmiştir. DHKPC başta olmak üzere sözüm ona sol örgütler; bizi, Kapitalizm’in Ortadoğu’daki ileri karakolu kabul edip, bize karşı mücadeleyi –NATO’nun önemli bir üyesi ve AB’ye tam üyelik müzakereleri yürüten- Emperyalizme karşı giriştiği savaş olarak değerlendirmektedir. PKK, son çukur ve özerklik girişimiyle; yaptığı terör eylemlerini Kürt halkının haklarını savunma adına olduğu sloganı hala devam etmektedir(!). Sisi darbecisine karşı –Mursi için- Mısır’ı karşısına alıp, Suriye’den ülkemize sığınan yaklaşık 3 milyon mülteciye kucak açmasını, DEAŞ İslami bir örgütse nereye oturtacak? “Dünya 5’ten büyüktür” deyip, yeryüzünde gayrisafi milli gelire göre en çok yardım yapan ülkeyi, sol örgütler nereye oturtacak? Hemen hiçbir ülkenin vermediği Kürt vatandaşlarımızın haklarını tanıyıp, yalnız sınırlarımızdaki vatandaşlarımız için değil, sınırlarımız dışındaki Kürtleri doğal vatandaş görüp hakları için mücadele veren bir cumhurbaşkanımızı, PKK nereye oturtacak?

Dün gece gerçekleşen terör saldırısının Reina gibi bir eğlence merkezine yapılmasıyla mescide yapılması arasında bizim için hiçbir fark yoktur. Peki, kim yapmıştır ve hedefi nedir? Bu saldırı şekliyle, zaman ve mekân neyi temsil ediyor gibi etkenlere bakarsak: Reina’nın temsil ettiği faaliyet, İslami olmayan ve gelir seviyesi yüksek, ülkede etkili kesimin eğlence merkezi olması… PKK’nın bu tür terör eylemlerini Reina gibi bir yere karşı yapamayacağı kolaylıkla anlaşılır. Bu eylem DEAŞ ‘ı göstermektedir. Yurt dışı bağlantısı Alman gizli servisinin yapmak isteyebileceği fakat İngilizlerin yapabileceği türden bir eylemdir. ABD daha önce ülkemizde Rus-Türk birliğini sağlamak için bu tür eylemler yapmıştır. Birliği sağladığına göre? “Bu eylemi ABD yaptı diyenler” uluslararası dengeyi bilmeyenlerdir. Suriye konusu Türkiye’yi önemli bir noktaya getireceği endişesi, İngilizlere karşı daha dikkatli olmamızı gerektirmektedir.  

  


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık