• 17 Ekim 2016, Pazartesi 13:21
FatihGÖK

Fatih GÖK

Saddam, Şia, ABD ve İslam’ın Kanlı Sınırları

Huntington’a ait olan “İslam’ın kanlı sınırları” terminolojisi, başta İslam ülkelerinde ve akademik dünyada İslamafobiaya neden olduğu için eleştirilen bir düşüncedir. Bence, farklı bir bakışla konuyu değerlendirirsek, Huntington’unhaklı olduğu sonucuna ulaşırız. 18.yy’ın başlarından itibaren İslam’ın fatihi Osmanlı devleti fethi bırakıp savunmaya geçmiştir. O tarihten itibaren, bırakın kan dökmeyi,İslam kendi kanının dökülmesine dahi engel olamamıştır. Özellikle, Hıristiyan dünyasından başlamak üzere farklı din ve kültürlerce, darulislam alanları kolonileştirilmeye ve sömürüye tabi tutulmuştur. Yunanistan’ın 1820’li yıllarda Osmanlıya karşı giriştiği kanlı mücadele hemen hemen İslam’ın bütün sınırlarındaki durumun özetiydi. Buna rağmen Vestfalya sisteminin kurucuları, sisteme rağmen bir Avrupa ülkesi de olan Osmanlı’ya karşı yoğun şekilde bu türden mücadeleleri desteklemişlerdir.Son 300 yıldır Müslüman toplumlar, kendini sömürenlere karşı uluslararası hak olan bağımsızlık mücadelesi dahi ver(e)memiştir. Ne hikmettir ki, bağımsızlık mücadeleleri, Amerikan kıtasında ve Batı’ya karşı Batı’nın içinde başlamıştır. 1979 İran İslam Devrimine kadar, İslam başka din ve medeniyetlerce parça parça edilip bizzat Milletler Cemiyetince yasal olarak mandalaştırılması yetmezmiş gibi İran devrimden sonra mezhepsel çatışma girdabına girmekten kurtulamamıştır.

 

Saddam ve Şia

2003 yılında İkinci Körfez Savaşı öncesinde psikolojik savaş yöntemi olan askeri geçit töreninde dizine dayadığı silahla ateş ederek asker selamlama sahnesini, bu yazıyı okuyup anlayabilen herkestelevizyonlarda görmüştür. Barbar ve cahil görünümlü diktatör nasıl olurda hiç kimsenin görmediği ‘’Şia tehdidini’’ fark ederek siyası çıkarına kullanır? 1959’da ABD ve İngiltere, Başkan Kasım’ın çok fazla sola kaydığını düşünerek onu yok etmek için suikast tertiplediler. Ancak, Saddam Hüseyin ve diğer suikastçılar Kasım’ı öldüremediler. Başarısız suikast girişiminde Saddam –dost ateşiyle- ayağından yaralandı. CIA ve Mısır istihbaratı yardımıyla önce Tikrit’e sonra Suriye’ye kaçırıldı ve oradan da Mısır özel servisince Beyrut’a götürüldü. Orda kaldığı sürece bütün giderlerini CIA karşıladı. Saddam, CIA yardımıyla 1965’te Irak’a dönüp istihbarat başkanı oluncaya kadar Kahire’de kaldı. Irak başkanı olan akrabası Bekir’in yedi kişilik ekibinde beş numaraydı. Hiç kimsenin devlet başkanlığına yükselmek için ihtimal vermediği Saddam, Baas Partisi kurucusu ve Genel Sekreteri Michel Aflak’ın ilgisini çekip desteğini almayı başarmış, tutkulu, hırslı ve amaçlı bir gaddardı.

Cezayir Başkanı Huari Buavedy’in arabuluculuğunda 1975’te, Saddam Hüseyin, İran Şah’ı Rıza Pehleviy’le Şatt el-Arab Nehri bölgesinde sınır belirleyen anlaşmayı onayladı. Saddam, 17 Temmuz 1979’da Bekir’i ev hapsine alarak, fiili olarak yönettiği Irak’a siyasi ve bürokratik konsensüsle devlet başkanı oldu. Bu iki yıllık sürece dikkat edilirse, mezhepsel çatışmanın başladığı nokta belirlenebilir. Ayetullah Humeyni, 1978’de Necef’te sürgündedir. Başkan olmasa da fiili lider olan Saddam, Humeyni’yi Kuveyt’e sürer. Aslında bu aşağılamanın nedenini kendisi de bilmez. Daha sonra Humeyni Paris’e sürülür. Sürgünde devrim yapan lider olarak ülkesi İran’a döner. Bu arada, Avrupa-Amerikan rekabeti Arap-Pers ve Şia-Sünni çatışmasına dönüşmek üzeredir. İran’da devrimci öğrenciler Amerikan elçiliğini basarak yaklaşık 440 gün sürecek esir alma süreciyle, ABD-İran ilişkilerini diplomatik olarak koparırlar. Bu süreç Saddam’a beklediği fırsatın ilahi yolla geldiğini düşündürecek ve Nasır’ın yapamadığı Arapların lideri olabilme yolunun açıldığını düşünmeye başlayacaktır.

Saddam Hüseyin, askeri yapılanmasını sağlayan Sovyetler Birliğine dahi haber vermeden Eylül 1980’de İran’a karşı büyük bir saldırı başlatır. Bütün dünya bu savaşı anlamayı çalışırken, ABD iki şeyi hedeflemiştir. Birincisi; İran Şii olsa da İslam devrimin yayılması engellenmeli. İkincisi; Amerikan elçilik çalışanlarının esir alınması ve müttefiki olan Şah’ın hesabının sorulması. Amerika İran’a karşı kullanabileceği adamı –vekâlet savaşı- çoktan belirlemişti. Reagan Hükümeti Irak’ıterörist listesinden çıkarttı. Aynı yıl, Amerikan AWACS radar uçaklarının yardımıyla İran’a ait iki uçak Suudi avcı uçaklarınca düşürüldü. ABD Irak’la diplomatik ilişkileri yeniden kurdu. Her şeye rağmen Batının sınırsız lojistik desteğine ve Arapların sınırsız maddi-manevi desteğine rağmen İran savaşı kazanmaya başlayıp, Bağdat’a yaklaşmasıyla dünyadan İran’a ateşkes için baskılar gelmesine rağmen, Humeyni ateşkese yanaşmıyordu. Son hamle olarak Saddam, Humeyni’yi atom bombasıyla tehdit etti. Bunu Saddam’ın yapabileceğini Dünya’da en iyi Humeyni biliyordu ve ‘’zehir içseydim’’dediği ateşkes anlaşmasını yapmak zorunda kaldı. İran yenilgisi Arapmonarşilerini oldukça memnun etmişti. Çünkü Araplar için İran tehdidi ortadan kalkmakla kalmamış, Saddam fenomeni bitme noktasına gelmişti. Son hamle; petrole güvenen Saddam 19 dolar olan petrolün varil fiyatı Suudi ve Kuveyt stratejisiyle 11 dolara çekilerek Irak iflasa sürüklenmiştir.Hâlbuki Amerika’nın Saddam’la işi henüz bitmemişti. İran’dan sonra ABD bir şekilde Körfeze yerleşmek istiyordu. Bunu fark eden Saddam’ı, Kuveyt harekâtından sadece birkaç ay önce Amerikalı senatörler ziyaret etmişti. Buna ek olarak Amerikan Elçisi April Glapsie’ye Saddam “Kuveyt’le aralarındaki toprak problemine ABD ne der?” sorusuna elçinin “Amerika, bu Arapların sorunu, der” açıklaması, tabi ki yeşil ışık sayılıpKuveyt Irak Ordusunca işgal edildi. Amerikan liderliğindeki uluslararası güç Irak ordusunu Kuveyt’te vurarak geri çekilmeye zorladı. Saddam, Amerikan ordusunun kara harekâtına girişmeyeceğini biliyordu ve sonuç öyle oldu. 30 Aralık sabahı saat 06.05’te asılıncaya kadar bu olanların tiyatro olduğuna inandırıldı. O, hep ABD’nin Şia’nın yayılmasına karşı kendisine ihtiyaç duyacağını sanıyordu. Ama bilmediği ABD’nin İslam’ı bile değiştirecek gücü olduğu(!). Çünkü İran’daki İslam çoktan değişmişti.

Sonuç olarak… İslam coğrafyasında ABD’nin hem Afganistan hem Irak savaşlarını kazandığı yönde yanlış bir anlayış bulunmaktadır. Gerçekle yüzleştiğimizde, Başkan Bush 2007 yılında Irak’a ek asker göndermek için Temsilciler Meclisinden çıkardığı karar Amerikan Senatosunca savaşın kaybedildiği gerekçesiyle reddedilip, ek olarak Senato tarafından hazırlanan bir tasarıyla bir yıl içinde Amerikan askerlerinin çekilme kararının alınmış olmasını Başkan karşı bir vetoyla iptal etti. Batının bizimle ilgili oluşturduğu algı ve literatür olan “İslami terör” ve “İslami fanatiklik”ya da ‘’İslam’ın kanlı sınırları’’ tamamen aldatmacadır. Son üç yüz yılın İslam’ı o kadar uysal ki, ülkemiz dâhil hemen hemen hiç bir İslam ülkesi, kendini işgal edenlere karşı gerçek bağımsızlık savaşı verip özgür olmadılar. Hakkını vermek gerekirse tek istisna 1919 yılında İngilizleri yenen Afganistan’dır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık