• 16 Haziran 2016, Perşembe 9:07
FatihGÖK

Fatih GÖK

Suriye’de Türk-Rus ve ABD İttifakı

 

Soğuk savaşın, demir perde ülkelerinin yenilgisiyle sonuçlanması, Rusya’nın ABD karşısındaki mağlubiyetinden ziyade, Almanya-Fransa öncülüğündeki AB’nin yükselişe geçmesiyle bozulan çift kutuplu dünya sisteminin Rusya’ya maliyeti şeklinde tanımlamamız daha mantıklı olacaktır. Çünkü atom bombasına sahip olan ABD, ikinci dünya savaşından hemen sonra isteseydi tek kutuplu bir sistem kurabilirdi. Rusya dâhil hiçbir ülkede buna karşı duracak teknolojik, siyasi ve ekonomik kapasite yoktu. Fakat ‘yenidünya’ sistemini inşa eden ABD, ne hikmettir ki sahip olduğu nükleer silah teknoloji bilgisini, bir sakınca görmeden Rusya ile paylaşarak1990’lara kadar sürecek soğuk savaş sistemini inşa edecektir. Soğuk savaşın bitişi, Rusya kadar olmasa da ABD’yi öngörülemez bir geleceğe sürüklemiştir.Yani ‘kaybeden Rusya, kazanan ABD’ çıkarımı eksik ve hatalıdır. Buradaki sistem, kazanmak veya kaybetmek üzerine değil, süreklilik üzerineydi.

Sistemini güç kullanımı ve ambargo üzerine kuran ABD, beklemediği bu durum karşısındaki ilk reaksiyonunu, NATO bünyesinde Irak’a karşı savaş açmasıdır. Birinci körfez savaşı, bir plan olsaydı, Saddam Hüseyin13 yıl iktidarda kalamazdı. Hiç beklenmeden fundamentalist bahanesiyle İslam hedefe alınmıştı bile. Bu konsept değişiminin gösterdiği en önemli çıkarım, Rusya’ya göre demokratik sistemi ve serbest piyasa ekonomisine bağlılığı, Amerika’nın savunduğu değerleri içselleştirmiş bir AB, Amerika’ya çok ciddi bir rakip olmasıdır.

Neden Ortadoğu ve Suriye?
AB içindeki Truva atı İngiltere’nin,Arap baharını kurgulayıp uygulamaya alması, Dünya’nın çok kutuplu sisteme kaymasını engellemek içindi. Çünkü tarihi süreç, Büyük İskender’den buyana Ortadoğu’ya, özellikle Suriye’ye hâkim olmanın, gerçekte dünyayahâkim olmak anlamına geldiğini göstermektedir.

Rusya’nın Rolü!
Rusya, Gürcistan ve Ukrayna operasyonu ile Kafkaslarda hâkimiyetini kısmen de olsa tekrar sağladıktan sonra, Ortadoğu’dan çıkmak isteyen ABD’nin boşluğunu, tarihi müttefiki Suriye’yi atlama taşı gibi kullanarak doldurmaya çalışmaktadır. Ama Rusya’nın olumsuz bir durumu var ki: SSCB’nin lider olmasını sağlayan sosyalist ideolojiden yoksun olmasıdır. Yani referans noktasında yeni hiçbir evrensel değer bulundurmaması Rusya’nın büyük eksikliğidir. Türk-Rus yakınlaşması, sahip olduğu tek yenilik ve referans noktasıdır. Buradan anlaşılan, Rusya’nın yeni ideolojisi Türkiye’dir. Ve bu ideoloji; siyasi, ekonomik ve kültürel araçlarla desteklenmek istenmektedir.

Putin’in Erdoğan’a Hediyesi
Arap baharı sürecinde, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Hocanın öngörü hatası yaparak, Suriye yönetimine (Esed’e) kişisel düşmanlığa dönüşen bir psikolojiye girmesi ve 24 Kasım 2015 uçak krizi de bunun saplantıya dönüşmüş halidir. Tabi “Putin bu duruma gelmesini tahrik etmemiş” diyemeyiz. Aslında Putin, Cumhurbaşkanımıza ‘’ülkeni tam kontrol altına al’’, mesajı anlamına gelen tavrı gayet nettir. Çünkü Türk-Rus ilişkisinin karşısındaki en büyük engel, Türkiye Cumhuriyeti Devleti içerisindeki birden çok paralel yapının mevcudiyetidir. Yapacakları en küçük sabotaj dahi bu ilişkiyi bozmaya yeterli olacaktır. Cumhurbaşkanımızın göstermiş olduğu başbakan değişimi hareketi, Putin’in kaygılarını paylaştığını gösteren bir harekettir. Medyada yer alan, Rusya’nın Suriye’deki güçlerini çekme kararı, başbakan değişimini Cumhurbaşkanımızın onayladığı tarih anlamına da gelmektedir.

Ahmet Hocayla Esad arasındaki husumet bir sistem meydana getirmiştir.  Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkileri karşısındaki en büyük engel olan bu sistemin kaldırılması, aktörlerin değiştirilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Sonuç olarak, kaderi Putin’in ellerinde olan Esed’i Cumhurbaşkanımıza hediye edecektir. Bundan böyle Esed’in hangi yöntemle gideceği tartışılabilir.

ABD Ne Yapmaya Çalışıyor?
ABD’nin Suriye’de PYD’ye verdiği destek iki şekilde okunmalıdır. Bir: Türkiye’nin yumuşak karnını sertleştirmek ve ‘beni göz ardı etme’ anlamına gelir. İki: PYD gibi bir yapının Suriye’de istenen değişim karşısında bir tehdide dönüşmesini engellemek ve ipleri başka güçlü aktörlerin eline geçmesin diye ABD tarafından tutulma olarak okunması daha doğru olacaktır. Çünkü bu yapının uluslararası sistemde yapıcı hiçbir etkisi yoktur. Türkiye tarafından PYD’nin düşman terminolojisine yerleştirilmesi hata yapmaya en yakın olduğumuz noktadır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık