• 07 Temmuz 2016, Perşembe 10:23
FatihGÖK

Fatih GÖK

Türk-İsrail yakınlaşması ve İsrail-İngiliz çatışması

Bu makalenin amacı, dünyada hemen her insanın merak ettiği iki sorunun cevabına ulaşmaktır. Sorular, 11 Eylül saldırılarını kimin yaptığı ve saldırılarla neyin hedeflendiğidir.

Birinci Dünya savaşı sonucunda, Osmanlı devletinin çökertilmesi bir hedef değil bir nedendi. Bu nedenlerin başında küresel emperyalizmin ve günümüzdeki kapitalizmin kurucusu İngilizlerin dünyayı dizayn etme amacı bulunmaktadır. Dikkat edilirse, Osmanlı’dan sonra İsrail dahil hemen her devletin bağımsızlık deklarasyonu II. Dünya savaşı sonunda yapılmış olması, İngilizlerin, yazılımı elinde bulundurma amacındandır. Yeni dünya sisteminde yerini korumada yetersiz olan İngilizlerin güvendikleri Bretton Woods sistem Başkan Nixon’nın aldığı kararla lağvedilmesi, 300 yıllık Pax-Britannica’nın sonu demekti. İngilizlerin verdikleri ilk tepki, 1973 yılına kadar zorla da olsa AB’ye üye olmalarıydı.

İsrail’in kuruluşunun da temel etkeni İngilizler, İsrail gibi bir devletle Ortadoğu siyasi pazarına girmede zorlanmayacaktı. Ama plan dışı gelişme, ABD içindeki Yahudi diasporasının İngilizlere rağmen ve daha çok karşı olması İngilizleri ABD ile karşı karşıya getirmiştir. İngilizler ABD ile mücadele alanı olarak Ortadoğu’yu seçmeleri, ABD’nin Ortadoğu kültürüne ve inancına uzak ve bilgisiz olmalarına karşın İngilizlerin bu coğrafyada 300 yıllık bir mücadele kültürüne sahip olmaları kendilerine büyük yarar sağlamaktadır. Bizler, 11 Eylül saldırılarından sonra Irak işgalinde ABD’ye eşlik eden İngilizlerin bu topraklardaki siyasi, ekonomik ve asker kayıplarının ABD’ye nazaran çok düşük olmasını bu kültüre bağlayabiliriz. Ayrıca ABD’nin Irak’a girmesini teşvik edip cesaretlendirmeleri de başlı başına bir tuzaktı.

İşletme ve pazarlama stratejilerinden biri de ürün eskitme yöntemidir. Örneğin; Samsung Galaxy S3’ü üreten firma, bu ürünü piyasaya sürdüğünde S4 ve S5’i de üretmiştir. Firmanın beklediği, S3’ün istenilen zamanda istenilen oranda satışıdır. Hemen sonra daha gelişmiş ürün S4 piyasaya sürülerek S3 eskitilmiş olur ki S5’te S4’ü eskitir. Bu çıkarımdan, İsrail’i kuranla IŞİD’i kuran akılın aynı olması sonucuna varabiliriz. Bir diğeri, Ortadoğu siyasi pazarında İsrail, kendinden daha heterojen, bir çırpıda Suriye ve Irak topraklarının %30’nu işgal etmiş, 2014’de El-Kaide’den ayrılmış IŞİD tarafından eskitilmiştir. İşte bu nedenle İsrail, Türkiye’ye yakınlaşıp, Türkiye’nin korumasına ihtiyaç duymaktadır.

 

İsrail’in tehdit algılaması

ABD’nin Ortadoğu’dan çıkacak olması ve İngiliz planlamaları göstermektedir ki, İsrail için kısa sürede IŞİD ve selefi hareketler büyük tehdit oluşturmaktadırlar. Özellikle İngilizlerin ilk göz ağı, Körfez Emirlikleri ve Krallıkları İsrail’e karşı daha agresif tutum içine girecek olmaları İsrail’i paradigma değişimine zorlamaktadır. Önümüzdeki süreçte İsrail’in, IŞİD ya da muadili yapılarca Gazze işgale uğramazsa Hamas’a yakınlaşması bile mümkün görünmektedir.

 

Neden Gazze?

Yaklaşık dört yüz yıl Ortadoğu’yu devlet aklı ve vizyonuyla yönetmiş olan Osmanlı devleti çökertildikten sonra, Türkiye Cumhuriyetini kuranların bu ideali paylaşmamaları bugün yaşadığımız sıkıntıların temel nedenidir. İran’ın dahi birkaç yıllık çalışmayla kendi bekası için diğer devletleri iç çatışmaya sürükleyecek ve hatta çökertecek alt yapıyı kurabilmiş olması, kendi topraklarımız dışında hiçbir yapı ve devlet buna KKTC de dahi bizim için bırakın savaşmayı en küçük risk almazken. Tek istisna Gazze ve Hamas, Türk insanı için savaşıp hayatını verebilecektir. Urfa, Antep ve Trabzon bizim için neyse Gazze ve Hamas da odur. İşte bu yüzden Cumhurbaşkanımızın Gazze hissiyatını paylaşmak, bizim için konunun ehemmiyetini anlamak demektir.

Sonuç: Bu coğrafyada bir ideale sahip, sosyolojik taban bulan hemen herkes ve her ülke, Nasır, Saddam ve Şeyh Ahmet Yasin’in yok edilmiş olmaları birer örnek olup. İngiliz planları karşısındaki en büyük engel olan Cumhurbaşkanımız hedeftedir. İngilizler, her yerdedirler ama hiçbir yerde görülmezler.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık