• 23 Ağustos 2016, Salı 10:20
FatihGÖK

Fatih GÖK

Türkiye’de Rus Askeri Üssü ve İsrail Yakınlaşması

Türk-İsrail ve Rusya Nitelikli Savunma Antlaşmasına…Son günlerde sürekli gündemde yer alan BOP bizim için post modern bir Sevr’dir. Çünkü Ortadoğu’da İslam devletlerinin tamamı kapitalizm tarafından kendilerine sunulan kadere razı bir görünüm içindedirler. Bu algı ve fiili duruma Müslüman kimliği ile direnen Türkiye, tek istisnadır. Yine bu coğrafyada farklı bir kimliğe sahip İsrail devleti de sonraki senaryoda yeri olmadığının farkındadır. İsrail, önümüzdeki günlerde nasıl bir yok edici planın başına geleceğini fark edip, durumu değiştirmek için Türkiye’nin müttefikliğine hayati derecede ihtiyaç duymaktadır.

İsrail’le ittifak… Bu ifadeyi, AK Parti iktidarı Türkiye’sinde toplumsal tabana oturtabilmenin ne kadar zor olduğu bilinmelidir. Tabi ki bu önyargı benim bakış açımı etkilemiyor diyemem. Diplomaside böyle bir bakış açısına her durumda sahip olmak, hatalı değilse de eksiktir. Kabul edelim ki, İsrail’i kuran İngilizler uygun bulsalardı, l. Dünya Savaşı’ndan hemen sonra İsrail’in kurulmasını gerçekleştirebilirdi, neden ll. Dünya Savaşı sonrasına bıraktılar? Çünkü ll. Dünya Savaşı’nda, Hitler Almanya’sı tarafından fena halde hırpalanıp sömürgelerini dahi yönetemeyecek bir duruma düşmüşlerdi. Muhtemelen son savaş olmasaydı İsrail kurulmazdı ama Müslümanların acısında bir eksilmenin olmayacağı bilgisi, tedavi için gereklidir.

Tarihte önemli bir not: İngilizler, 1299 yılından 1656 yılına kadar ülke topraklarına Yahudi girmesini ve ülke topraklarında yaşamasını engelleyen bir kanuna sahiptiler. Bütün bu geçmişe rağmen 18. yüzyılda dünyada Mason Locasını kurmaları İngilizlerin, diplomasi kartını nasıl da etkili kullandıklarını gösteren birer örnektir.

Biz Müslümanların yadsınamaz problemi İsrail paranoyasıdır. Bu paranoyayı bilgisizce İslam’a ve Kuran’a atıf yaparak oluştururuz. AK Parti iktidarının ana omurgasını oluşturan inançlı taban, bu paranoya salgınının bağımlısı olup ve uzun yıllar devlet yönetme tecrübe ve kültüründen bihaber olmaları, uluslararası ilişkilerimizde ciddi bir sıkıntıdır. Bu kesim bilmelidirki istesekde istemesek de, ortak düşmanımız bizi İsrail’le ilişkiye zorlamaktadır.

Rusya’ya Askeri Üs…15 Temmuz darbe girişimi, tarihte ilk kez Türk halkı ile Türk bürokrasisi arasındaki ilişkiyi farklı bir mecraya kaydırmıştır. Geldiğimiz nokta birbirinden uzaklaşma ve birbirine güvenmeme olarak tanımlanabilinir. Türk Bürokrasisinin yıllardır yapılanmasını sağlayan Askeri yapı,  NATO üyeliği ( ABD ile ilişkiler ) ve AB’ye tam üyelik, başarısız darbe girişiminden sonra Türk milletince sınırsızca eleştirilmektedir. Üç temel etkenin millette uyandırdığı şüpheler:

Bir: Türk bürokrasisinin veordusunun yapısı ve işlevi sorgulanıp kiminneyin hizmetinde olduğu ve temsil ettiği ülke sorgulanır olmuştur.

İki: NATO üyeliği (ABD ilişkisi) gereksinimine güvenin kaybolması, başarısız darbe girişiminin arkasında NATO ülkelerinin olduğu inancı, sonraki süreçte NATO’ya rağmen yada karşı, Rus-Türk yakınlaşmasına zemin hazırlayacaktır. Yadsınamaz gerçek; NATO üyeliğimiz, Komünist Rus yayılmasına karşı bir önlemdi. Peki, Rus-Türk yakınlaşması,bu üyeliğin işlevinin bittiğini sorgulatmayacak mı? Batılı müttefiklerimizle Türk milleti arasındaki diğer bir güven yıkan konu, Suriye konusudur. Müttefiklerimiz, Suriye devrimi başlarında devrim sancağını taşıyıp hiç beklenmedik anda sancağı Türkiye’nin kucağına bırakmakla kalmayıp yumuşak karnımız PKK ve Suriye kolu PYD ile ittifak yapmada bir çekince görmemektedir.NATO bünyesinde askeri üslerimizi kullanıma açma gerekçemiz: Her ne kadar Beşar Esed’le mücadele ön planda tutulsa da PKK ve PYD konusunda ortak mücadele garantisiydi. Ama müttefiklerimizin sadece PYD’ye destek vermekle yetinmeyip darbecileri de desteklemeleri, bekamız için ciddi tehdit oluşturmaktadır. Milletimiz NATO’dan ayrılmamızı istese de, mevcut konjonktürdeözellikle bürokratik yapımız bu isteğe ne pahasına olursaolsun direnecektir. Ama durumu Rusya ile dengeleme şansımız da yok değil. Türkiye güney sınırındaki askeri üslerin birini Rusya ile ortak kullanıma açabilir ve gerekli olması halinde Urfa veya Antep gibi illerimizden birinde, kısa sürede yeni bir üs inşa etmelidir de.

Üç: AB’ye tam üyelik konusunu Türk toplumu, AB’nin çifte standartlı dayatmaları ve 15 Temmuz darbe girişiminde aldıkları pozisyon nedeniyle artık yeterince desteklemiyor. Cumhuriyetin ilanından buyana ne zaman farklı bir alternatif oluşturmaya kalkışsak ‘’Eksen Kayması’’ eleştirileri yağmur gibi üzerimize yağmaya başlar. Aslında bu eleştirilerin bilinçaltı İslamofobyadır. Doğuya dönmenin yada yeni strateji oluşturmanın karşılığı olmuştur. Oysaki Doğu sadece İslam’dan ibaret değildir. Çin’in bir köyündeki farklı dinler, Avrupa’daki dinlerin tamamından fazladır. Diğer önemli konu; Kavimler göçünden bu yana milletimizin ilerlemeyi hep batıya doğru yapmış olmaları göstermektedir ki, batıya doğru Türk Milletinin hareketi bir talep değil, endişe oluşturmalıdır. Avrupalı müttefiklerimiz durumun farkında olduklarını 15 Temmuzda bir kez daha gösterdiler.

Sonuçolarak dünyada mevcut sistemin artık sürdürülemez olduğu oldukça açıktır. Tarih boyunca devrimlerin ve değişimlerin merkezi Ortadoğu ve bugün önemli iki ülkesi Türkiye-İsrail yapısı itibariyle, suni bir değişim karşısındaki iki engeldir. Her iki ülkenin zayıf ve güçlü oldukları yanlar benzerlik göstermektedir. Lider eksenli ve dışa açık olmaları bugün hem avantaj hemde dezavantaj yönleridir. Son darbe girişimi yapan FETÖ üyelerinin, söylem olarak ‘’Bizler vatana ve millete düşman değiliz; hatta darbe sırasında kendileri tarafından öldürülen vatandaşlara şehit demeleri’’ oldukça düşündürücüdür. Peki, darbe gerekçesi nedir? Tabii ki diktatör ve despot bir yönetimden(!) vatanı ve milleti korumak. O nedenle Cumhurbaşkanımız FETÖ/PDY için yok edilmesi gereken bir düşmandı. Bize düşense, düşman bize nerden saldırırsa savunmayı oradan yapmaktır. Cumhurbaşkanımız bizim Çanakkale’mizdir ve geçilmez!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık