• 14 Mart 2016, Pazartesi 8:17
Hija.Be

Hija. Be

Ankara'daki Jakoben'ler

Latince'de "terrere" kelimesinden türeyen terör, endişelendirmek, sindirmek, gözdağı vererek korkutmak anlamını taşır. Sadece kelimenin türeyişine bakmak bile, dün yapılan haince saldırının amacını bize gösteriyor.

Önümüzdeki sürece daha net bakmak, gerçekleşen terör olaylarının asıl amacını kavrayabilmek içinde bulunduğumuz koşullarda oldukça güç.

Ölüme rağmen, havadaki kan kokusunu bastıran siyaset, sağduyudan yoksun manşetler ve siyasi liderlerin güç birliğinden mahrum kalmış söylemleri bizi bekliyor olacak.

Sosyal medyada iki üç gün sürecek Ankara temalı terörizmi besleyen paylaşımlar da cabası...

Tüm bunlardan sıyrılıp geçmişe gidiyor ve "terör" kavramını Batı siyasetine kazandıran Jakoben'lere bakıyoruz. 

Yaşananlar, günümüze o kadar net bir ışık tutuyor ki, bazı söylemlerin benzerliğini fark etmemek mümkün değil...

 

Fransa, 1789

O yıllarda asıl amaç, iktidarı aristokratların idaresinden kurtarmaktır.Birbiri ardına kurulan kulüpler, fakir halka eşitlik, mülkiyet hakkı ve güvenlik sözü veriyordu. Köylü ayaklanmaları, işçi grevleri olsa da, içinde Jakoben'lerin olduğu devrim komitesi tarafından kısa sürede bastırılıyordu.

Yani, terörün ta kendisi oldukları halde halka güvenlik vaat ediyor, aralarında işçiler ve zanaatkarları da bulundurarak halkın gözünü boyuyorlardı. Tabii ki o yıllarda bu durumu değiştirmek için yasaları değiştirmek gerektiğini savunan gruplar da vardı.

Kordeliye'ler, o yılların en çılgın partisiydi ki, kendilerine zaten "Çılgınlar" deniyordu. Köylülere işleyebildikleri kadar tarla ve tamamen burjuvadan arınmış bir meclis istemeleri, o dönemde çılgınlıktan başka bir şey değildi. Elbette, Jakoben'lerin gücüne karşı koyamadılar ve bu tutumları kısa sürdü.

Asıl adı "Anayasa dostları derneği" olan Jakoben'lere "Montagnarlar" (dağlılar) deniyordu. “Biz Paris halkını temsil ediyoruz, halk güzel sözler duymaktan bıktı, halk emretmeye geldi” diyerek Meclisi  işgal ettiler.

 Jakobiyen kilisesine bağlı üyeler, o dönemin en yüksek üyelik bedelini ödeyerek yemekhanede toplanıyorlardı. Halktan yana olduklarını ifade eden söylemlerinin aksine, pahalı zevklerinden ödün vermeyen bir iktidar kuruldu. Sadece 14 ay süren iktidarları boyunca 17.000 kişi idam edildi. Daha önce görülmemiş derecede yükselen fiyatlar ve ölümler ile adını tarihe yazdıran parti, Fransız devriminin en kanlı dönemine imza attı. 14 ay sonunda 100 parti üyesinin idamı ile son bulan iktidarları, "Terör dönemi" olarak anıldı.

 

Günümüze dönersek...

Bugünlerde aynı Jakoben ruhlu aristokratları "Halk" kelimesi ile süslenmiş bir pastanın kaymağını yemeğe çalışırken bulacaksınız. Sırtlarını teröre yaslarken, yürek burkan(!) cümleler yazacaklar. Kendilerinin yarattığı terörün ürünü olan kaostan pay almaya çalışacaklar.

 

Tarafınız ne olursa olsun, içinizdeki Jakoben'lerin ayrımını yapın istiyorum.

Aslında siz onları iyi tanıyorsunuz, yani öyle umuyorum...

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık