• 23 Eylül 2017, Cumartesi 9:59
Hija.Be

Hija. Be

Bir Küçük Şeyma Subaşı Meselesi

Ve biz kızlarımıza kendi ayakları üzerinde durmalarını, hiç bir erkeğin nikahsız üzerlerinde hak sahibi olmalarına izin vermemelerini, önemli olanın para değil, onurlu yaşamak olduğunu, başkalarının gözyaşına sebep olmaktansa dik durup arkaya bakmadan gitmeyi bilmeyi öğreteceğiz.

Ama kızlarımız rüya gibi bir hayatı olan bu kadına deli gibi özenecek, ne pahasına olursa olsun zengin kocanın peşine düşecek...

Aynen böyle yazmıştım İnstagram'da. Ben yazana dek, korkudan kimse tek kelime edememişti. Cesaret vermiş olması da etkili olsa gerek, bu sözler tüm sosyal medyada yayıldı. Kendisi yazmış gibi paylaşanlar çoğunluktaydı. Benim gözümde eleştirdikleri Şeyma Subaşı'ndan farkları olmadığını söylemeliyim.

Gelelim ona neden bu kadar kızgın olduğumuza...

Gezmesini, harcamalarını, düzgün fiziğini ve yaptığı fotoşopları eleştirmek olaya yüzeysel bakmak demektir. Gerçekçi olalım, parası olan herkes gezmek ve harcamak ister. Aşık olmakta tıpkı zengin olmak gibi. Kazanırsın, harcarsın, azalır... Çoğaltırsın ve yine kazanırsın, harcarsın. Ama ikisini de çalmazsan tabii!

Evli bir adama aşık olması da değil mevzu. Nice aşklar var kendi içinde yaşanıp tek bir eyleme dönüşmeyen. Şeyma'nın evli çocuklu bir adamın ailesini yok sayması ve bunu ulu orta yaşaması asıl mevzu.

Evet ruh ikizini bulmak güzel şey, tabii doğru zamansa. Değilse sessizce bekleyebilmek asıl başarı.

Acun Hülya Avşar'ın programına katıldığında "Hayatım boyunca hiç başarısızlığı tatmadım" demişti. Tatmış olabilir de haberi yoktur, kim bilir?

Bana göre gözden kaçırılan çok vahim bir durum daha var ortada.

Şeyma Subaşı röportajı ile başladı her şey. Öyle cevaplar vermişti ki, kendisini takip eden örnek alan gençlerin olmadığını, kimsenin onu tanımadığını düşünürsünüz...

Röportajı yapan kişi soruyor:

Ailen öğrenince ne yaptı?

- Hep yanımdalardı. Yani, babam ne yapacaktı bana? Dövecek miydi? Dövse ne olacak? Beni ret mi edecek? Kızıyım, canıyım, kanıyım. Ne yapabilir? Acun ve ablam, babam öğrendikten sonra onunla konuştular. Babamı şey bir kıvama getirdik ve biz devam ettik.

"Şey bir kıvama getirmek" "Babam beni ret mi edecek?               "

Ve mesaj kızlarımız tarafından aynen şu şekilde alındı:

Yapacağınızdan geri durmayın kızlar, babalar o kadar da kızmıyor. Kızısınız,canısınız, kanısınız. Devam edin, adam evli olsa da...

Sosyal olun yeter ki, Allah affeder.

İngilizce cümleler kurun arada. Böylece ona daha çok benzersiniz.

Tıpkı onun söylediği gibi:

“I’m done!” yani. Gerçek eğlencedeyim artık. “Show off” değil.

Ve adam sormaya devam ediyor:

 Şeyma Subaşı’nın mesleği nedir? Kendini nasıl tanımlarsın?

- Di mi? Yurtdışında da soruyorlar, “Necisin ki sen, bu kadar takip ediyorlar?” diye. Gerçekten biz de bunu Acun’la bulmaya çalışıyoruz! Life-style bir şey mi desek diyorum. Tasarımcı değilim. Stil danışmanı da. Çünkü kimseyi giydirmiyorum. Ama şöyle bir şeyim var. Insta Story’ye mesela, bu mekanın her yerini (eliyle dönerek gösteriyor) çekip de koymam. Onun yerine küçük bir kesit bulup onu çıt diye koyarım. Ben çok iyi sosyal medya uzmanı oldum. Neyin ilgi çekeceğini iyi biliyorum.

Mesaj aynen şu şekilde alınıyor:

Neyin ilgi çektiğini bilin yeter. Okulu dondurur, cebi doldurur, gezer durursunuz...

Kendisi "30’un üstü beni pek sevmiyor! 15-25 yaş grubu takip ediyor" derken durup, bu mesajları verdiğinin farkına varmıyor.

Çünkü biz 30'un üstündeki kadınların kızları 15 yaş civarında Şeyma hanım!

Patlatılan şampanya şişeleri ve yüksek müzik arasında kalan küçücük kızı gibi, bizim kızlarımız da bu bilinç altı mesajlara maruz kalıyor.

Buradan o kızlara mesajım olacak:

Şeyma'nın kızı gibi bu gürültüye karşı gözlerinizi kulaklarınızı kapatın!

Beyaz atlı prensinizi ararken, prens at üzerinde iki kişiyse başka yöne gitmeyi bilin. O prens tek başına size geri döner. Okuyun, çalışın, kazanın. Böylece istediğiniz yöne süreceğiniz atınız olur!

O ayakkabıyı, elbiseyi kendiniz alın. Bunun hissettirdiği zafer hissini başka hiç bir şeyde bulamazsınız.  İnanın bana, dünyayı gezecek kadar da vaktiniz ve paranız olacak.

Eğitim güçtür kızlar. Zengin evli adamların peşinde koşmaktansa "Türk öğün, çalış, kendine güven" ilkesinin peşinden koşmak evli adamları gücendirir ama sizi de güçlendirir!

Hayatınızın bugünü kötü olabilir, ama tamamı öyle olmak zorunda değil.

Bugün kazandığını düşündüklerinizin yarın neleri kaybedeceğini bilemezsiniz. Siz kendinizi kazanmaya bakın...

Ruh ikizinizi bulmak için bir mucizeye ihtiyacınız yok. Siz mucizenin ta kendisisiniz.

Allah size en güzel mesajı vermiş:

"Zorlukla beraber kolaylık vardır. Evet, zorlukla beraber kolaylık vardır." (İnşirah, 94/5-6)

Buna tutundukça düşmezsiniz.

Dik durun. Hayat size ne vermiş olursa olsun.

Size inanıyorum, yaparsınız!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


cansu cansu 09.03.2018 13:30

tebrik ederim çok güzel konulara değinmiş ve çok güzel öğütler vermişsiniz inşallah genç kızlarımız okur ve gereken dersi çıkarırlar

Furkan Furkan 03.05.2018 16:41

" hiç bir erkeğin nikahsız üzerlerinde hak sahibi olmalarına izin vermemelerini " çok afedersiniz ciddiye alamıyorum.

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık