• 25 Nisan 2016, Pazartesi 9:27
Hija.Be

Hija. Be

Erbakan Hoca- II

 İl Üniversitesi (University of I. Life) yönetim kurulu başkanı olan Dr. İsmail Yetiş ile geçen hafta gerçekleştirilen görüşmenin ikinci bölümüne bu hafta devam ediyoruz.

 

Hastalığını Bile Bile Yerine Kimseyi Neden Tayin Etmedi?

Hastalığı birden bire gelmedi. Kendisi de biliyordu hastalığının sonunu. Bence Erbakan hoca gibi deha bir zekaya sahip, üniversitede birlikte okuduğu arkadaşlarına hocalık yapan bir insan isteseydi kendisinden sonra bu davayı yürütecek kaliteli insanlar bırakabilirdi. Ama istemedi.

 

Milli Görüş'ün Kepengini Nasıl İndirdi?

Partiyi Abant'ta kilitledi, Milli Görüş'ünde kepengini indirdi. Ben bunu dediğimde bana kızıyorlar. Ama bu evreleri ben de yaşadım.O isteseydi devam ettirirdi.Gerçekten arkasından kimsenin kötü konuşmaya hakkı yok. Şimdi düşmanları bile keşke onu dinleseydik diyorlar. Dediğim gibi, tüm bu yaşadıkları tek bir yazı ile anlatılamaz. Yaşadıkları onu küstürdü.

 

Abant'ta Gerçekte Neler Oldu?

Uzun bir toplantı oldu. Orada sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde yeni bir oluşum fikri başladı. Bu fikri Erbakan hoca ile paylaşmaya karar verdiler. Fakat bilinenin aksine orada bambaşka kararlar alınmıştı. Önce Erbakan hoca önderliğindeki partinin yöneticileri değiştirilecekti. Halkın ihtiyaçlarına cevap vermeyen, parti tabanında sevilmeyen ve kendisini geliştirmeyen yöneticilerdi bunlar. Olay AK Parti'den bambaşka bir meseleydi esasında. Neticede savaşı fosilleşmiş yöneticiler kazandı ve partinin oyları gitgide düşerek yok olmaya yüz tuttu. AK Parti'nin kuruluş kararında en büyük etkenlerden biri bu olaydır.

 

Gerçekten Recep Tayyip Erdoğan İle Arası Bozuldu mu?

Son dönemde konuştuğu yayınları hiç izlemem, izlemedim. Hastalığına veriyorum, onlar sadece serzeniş idi ve aslında medyada söylenilen küsme durumu olmadı. Bence son konuştuklarından önceki konuşmalarını yetkililer iyi dinlemeli.Ortadoğu, Amerika-İsrail ilişkileri ile ilgili ders niteliğinde konuşmalarında haksız çıktığı tek konu yok. Müneccim değildi ama bilim adamıydı. Bakın bugün Suriye, Irak, Afganistan ve Kürt meselesine bakın. Sağ olsaydı derdi ki, bu operasyonları çözüm sürecinde yapacaktın. Şu anda yapıyorsan onların ekmeğine yağ sürersin. Biz dünyaya anlatamıyoruz neden operasyon yaptığımızı. Öyle gösteriliyor ki,Cezayir'i işgal eden Fransız'lar gibi lanse ediliyor.Yani önce dünyaya akıllıca bir yol izlenerek, politika ile anlatılmalıydı.

 

Pişman mısınız?

Ben asla pişman değilim. Tek düşüncem İslam'a hizmet etmek oldu.Yeri geldi ben hocamla da tartıştım.Onu yakından tanıyan birisiyim.Kendinden dinledim tüm bunları, istişare ettik.

 

Yaşasaydı?

Yaşasaydı,yine hükümetle çalışmazdı. Onun hükümet ile ilgili söylediklerini kabul etmiyorum. Bugün hükümetin elindeki kuvvetle çalışsaydı çok güzel olurdu, tabii ki bu bir hayal.

Öyle bir kişiliğe sahipti ki, kendisinden başkasını kabul etmez. Herkesin ona tabi olmasını isterdi. O bakımdan Tayyip'le anlaşamazdı. Bana göre iyi ki bu zamanda yaşamıyor.Çünkü hizmetleri,davası uğruna feda ettikleri ile Hak'ka yürüdü. Ama partisi ile ilgili inadı,aynen devam edecekti.

 

Eski Milli Görüş'ten Kim Kaldı?

Şevket Kazan, Oğuzhan Asiltürk var. Aslında eskinin birleşmeye karşı olanları hala partinin sahipleri diye düşünüyorum. Hala vesayet ile yürütülüyor. Gerçek Milli Görüş'ü idare edenler partinin başında değiller, arka plandan idare diyorlar. Hala kukla yönetimi mevcut. Gerçek idareciler ortaya çıkmalı, neden çekiniyorlar? Bunların yasakları yok, genel başkan da olurlar, milletvekili de olurlar, partinin başına da geçerler.Recai Kutan gibi Erbakan'ın sağ kolu bir adam var mesela. Ben onunla çok yakından çalıştım, aynı otel odasında kaldım.Onu bile dışladılar. Aynı fosil zihniyet devam ediyor. O bakımdan adaletsizlik, idari sorunlar aynen devam ediyor edecek...

 

Son Olarak Neler Söylemek İstersiniz?

Bu davaya kırk üç senemi verdim. Ailemi ihmal ettim, fedakarlıklar yaptım. Hedefime ulaşmamış olsam bile pişman değilim. Ülkemizde şu anda yapılan hizmetler, Milli Görüş ruhu ile yapılıyor. Her şeyi onaylamasam bile gelinen nokta memnuniyet verici. Fakat, davasının hedefi siyasi iktidar olan dava arkadaşlarıma söylemek isterim ki, bizim davamızın hedefi tüm insanlığın huzur ve mutluluğudur. Hangi dinden, ırktan olursa olsun barış içinde yaşamalarını sağlamaktır. Bu savaş ortamını dindirecek tek dava, İslam dinine inananların ve herkese hizmet etmenin davasıdır. Yine aynı zavallı derki dava arkadaşlarıma bir şeyi hatırlatmak isterim, cennetleri millet meclisi değildir, eski davalarını hatırlamalarını tavsiye ediyorum. Bu beni üzüyor. Kendilerinin de hükümete faydaları olmadığına inanıyorum. İktidar rüyasını görmeden ahireti gözeterek adil olan bir adam dava adamıdır. Ben bugün edu.gen.tr'de çalışmalarımı yürütüyor olsam da aynı ruhu taşımaya devam ediyorum inşaAllah.

boldhaber.com'u Almanya'dan severek takip ediyor, okuyorum. Hepsine başarılarının devamı için duacıyım.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık