• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
MehmetASLAN

Mehmet ASLAN

2. Dünya Savaşı Sonrası İlk Ulus Aşırı Göçler ve Ötekiliğin İnşası: Marina (Belçika 2013)

İtalya ve Belçika ortak yapımı olan "Marina" filmi, küçük yaşamları merkeze alarak göç, göçmen ve ötekileştirilen insanlar ile ülkelerin göç olgusuna ilişkin yaklaşımı ve politikalarını tartışmaya açıyor.

 

 

"Arap Baharı" sonrası özellikle Suriye iç savaşından  sonra Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere Akdeniz ülkeleri, Avrupa ve daha bir çok coğrafi alanda göç, göçmen, mülteci olguları ile yeniden karşı karşıya geliyoruz.  Gündelik yaşama uzanan bu karşılaşma, yine 2. Dünya savaşından bugüne kadar gelişen İnsan hakları anlayışıyla büyük çelişkiler  sergilemektedir.

Yaşanan terslikleri büyük bir incelik ve ustalıkla işleyen "Marina" adlı filmi konu ederek  göç ve göçmen olguları ile yeniden yüzleşmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Özetlemek gerekirse, bir İtalyalı olan Salvatore(Luigi Lo Cascio), ailesine bakabilmek için sadece üç yıllığına Belçika'ya çalışmaya gitmek için karar verdiği zaman oğlu Rocco Granata(Cristian Campagna) sadece bir çocuk. Kömür madenlerinde çalışmak için gittiği Belçika'da umduğunu bulamayan ve ailesine de yeterince destek olamayan Salvatore, iki yıl  sonra ailesini yanına almak ister.

 

 

Madencilik yaşamı çevresinde gelişen hayat, göç ve göçmenlere dair ortaya çıkan toplumsal bağlamı, yabancıların Belçikalılar tarafından ötekileştirilmesi üzerinden işlemektedir. Kısa süreliğine geldiği Belçika'da hem sağlığını hem de umutlarını yitiren baba ile oğlunun geleceğe dair çatışan beklentileri üzerinden süren film, müzik ve akordeon sevgisi eşliğinde Rocco Granata'nın(Matteo Simoni) tek başına geleceğini tayin etmesini konu edinmektedir.

 

 

Film'de göçmenlerin yaşadıkları farklılaşma, dil bilmedikleri için karşılaştıkları azımsanma, ekonomik olarak başka bir işte çalışamayacaklarına dair ötekileştirme ve basit sınıfsal niteliksizleştirme ile yasal olmayan yollardan çalışma statüsü elde etme, oturma izni alma  gibi bürokratik süreçler tüm mahremiyetiyle gözler önüne serilmektedir.

Rocco'nun bir müzisyen olarak çalışma izninin hiçbir gerekçe sunulmadan reddedilmesi, göçmenlerin ancak kömür madenlerinde çalışabilecekleri ve madenciliğin aslında iyi bir meslek olduğuna dair öğüt, göç ve göçmelik olgusunun bugüne kadar değişmeden farklı biçimlerde sürdüğünü ifşa etmektedir. Benzer bir durum Rocco'nun eğitimini sürdürmesine izin verilmemesi ve ancak bir işçi olarak Belçikada yaşamını sürdürebileceği konusunda da ortaya çıkıyor.

İşçilerin zor çalışma koşullarında yaşadıkları kazalar ve karşılaştıkları kötü muamele, güvencesiz çalışma koşullarını gözler önüne sermektedir. Öngörülen işlerde çalışamayacak durumda olmanın oturma ve çalışma izninin iptaline neden olacağı büyük bir netlikle ifade ediliyor.

 

 

Göçmenler ile bir arada yaşama pratiklerine de değinen filmde, sosyal alandaki değişmenin sosyo-ekonomik ve etnik bir takım farklılıklara bağlı olarak değişmeyeceği, Rocco'nun çocukken tanıştığı Belçikalı genç kızla aşk yaşayamayacağı dahası evlenemeyeceği örnekleri ile açıklanıyor.

Yasal alanın göçmenlerden sadece yararlanmak üzere kurgulandığı, sınıflar arası geçişin yıllar geçmesine ve entegrasyon (dil ve kültür uyumu) yolundaki çabalara rağmen gerçekleşmediği, göçmenlerin hala öteki olarak görülmeleri ekseninde işleniyor.

Filmde, insanların yerlerini terk etmek zorunda kalmaları  tarihsel bir olgu olarak sunuluyor. Ayrıca 2. Dünya Savaşı sonrası özellikle Avrupa'da başlayan ulusaşırı göçlerin ürettiği toplumsal alanlar savaş, siyasi istikrarsızlık,  ekonomik kriz,  ırk,  etnik veya dini çatışmalar örgüsü içinde ele alınıyor. Günümüze dek uzanan bu sorunların sonucu olan göçler, toplumun sosyal, ekonomik, kültürel, politik vb. tüm alanlarıyla yakından ilişkili biçimde sosyal değişimler üretmeye devam ediyor.

2. Dünya savaşı sonrası İtalya'dan Belçika'ya doğru yaşanan işçi göçleri aslında Avrupa'da gerçekleşen ilk kitlesel iş göçlerindendir. Ardından Almanya ve Fransa'ya yapılan göçler, insanların içinde yaşadıkları coğrafi ve sosyo-kültürel çevreden ayrılarak başka bir mekana girmesi, hem kendilerini değiştirmiş  hem de içine girdikleri sosyo-ekonomik çevreyi değişime uğratmıştır.

Bugün göç ve göçmenlerin yaşadıkları zorluklar, kötü yaşam koşulları ve muameleleri, "Marina" filminde küçük yaşamları merkeze alarak tanımlamak mümkündür. İtalyanların Belçika göçü ile yaşadıkları, daha sonra Türkiye göçmenlerinin Almanya'da, Fas, Cezayir ve Tunusluların Fransa'da yaşadıkları benzer deneyimlerle neredeyse eştir.  

Elbette ki, Türkiye gibi savaş sonrası kapılarını göçmenlere açan ülkelerin, güvenli olmayan deniz yolculukları ile batan botlarda topluca ölen göçmenlere hiçbir şekilde yaşama fırsatı sunmayan  Arap ülkelerine ve  Avrupalılara kıyaslanmayacak kadar önemli bir iyilik yaptıkları aşikardır.   Ancak 5. yılını dolduran Suriye savaşının ardından Türkiye'ye gelen göçmenlerin de benzer koşullarla karşılaştıklarını göz ardı etmek mümkün değil. Hala bir milyona yakın kayıt dışı ve düşük ücretlerle güvencesiz ve zor koşullarda çalışan göçmenlerden söz ediliyor. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık