• 25 Nisan 2016, Pazartesi 12:22
MehmetASLAN

Mehmet ASLAN

Colonia: Çelişkiyi Açığa Çıkarmak mı, Aşmak mı?

Yıllar önce gazetecilik aktivizmine en büyük katkıyı sağlayan Wikileaks  Belgeleri ile siyasal yönetim ve ekonomik yapı hakkında kamuoyunun gözlerinden uzak, yasal olmayan bir takım gizli-kapaklı hadiseler ifşa edilmişti.

Bu belgelerin ortaya çıkması, tarih boyunca görülmemiş biçimde internet yoluyla hızla yayılmış, yönetimler üzerinde belki de ilk kez bu kadar büyük bir etkide bulunmuştu.

Çok geçmeden Wikileaks  Belgelerinin birkaç yüz katı olduğu belirtilen Panama Belgeleri ile Dünya kamuoyu yeniden sarsıldı. Devlet Başkanları ve üst düzey yöneticiler ile iş dünyasından kişilerin vergi kaçırma başta olmak üzere, rüşvet ve kara para ilişkilerine dair belgeleri ortaya çıktı.

Ne yazık ki, etkisi Wikileaks  Belgeleri kadar hissedilmeyen bu olayın gerçekleşmesinin ardından, çaresizlik yönünde bir alışkanlığın tüm insanlıkta yer ettiği hissine kapıldım.

İnsanlık tarihi boyunca daha eşit ve adil, onurlu bir yaşam için duyulan özlem, 21. yüzyıl için büyük hedefler ve sorumluluklar anlamına geliyordu. Savaşlar, darbeler, zorba yönetimler, yolsuzluklar bir kötü masal gibi tarihin çöplüğünde yer alsın isteniyordu.

Daha çeyreğini bile tamamlamayan 21. yüzyılda, söz konusu hedeflerin yanından geçmeyi bir yana bırakın, II. Dünya savaşının ardından yaşanan en büyük kaosun yer yer gündemimizi meşgul ettiğini görüyoruz.

Panama Belgelerinin böylece daha da önemsenmesi gereken küresel bir meseleyi ifşa etmesinin  ne derece önemli olduğunun farkında daha fazla demokrasi talebi, adil bir yaşam çağrımızı yinelememiz gerekiyor.

 

Haysiyet Kolonisi (Colonia Dignidad)

Hitler sonrası Almanya'da işlenmiş insanlık suçlarına karşı toplumsal bir aydınlanmanın ve hesaplaşmanın gerçekleştirildiğine günbegün şahit oluyoruz. Jenositler ile yüzleşen tarihsel tartışma yazınının yanı sıra sinema alanında da işlenen kamp gerçekleri, insana dair kötü öyküler filmlere konu olmaya devam ediyor.

Kamp, işkence, kötü muamele ve darbeler, antidemokratik yönetimler  Alman sinemacıların uzmanlaştığı bir alana dönüşüyor.

1973 Şili Askeri darbesini konu edinen, senaryo ve yönetmenliğini Florian Gallenberger'in yaptığı Colonia filmi, darbeye karışan bir Alman çift üzerinden senaryo edilmiş. Pinochet'in askeri müdahalesi sırasında ülkede bulunan ve polis tarafından kaçırılan fotoğrafçı Daniel (Daniel Brühl) ve kız arkadaşı hostes Lena'nın (Emma Watson) sokak çatışmaları ve diktatörlüğün baskısı altındaki ortamda tesadüfen yer almalarıyla film başlar.

Bir devrimci ve solcu olan Daniel'in, Pinochet'in gizli polis teşkilatı DINA tarafından alıkonmasının ardından Lena, arkadaşının ülkenin güneyindeki Colonia Dignidad (Haysiyet Kolonisi) kampına götürüldüğünü öğrenir.

Koloninin bir tarikat tarafından devletin desteği ile kurulduğunu ve siyasi suçluların buraya götürülerek sorgulandığını öğrenen Lena, hakkında herhangi bir bilgi bulunmayan koloniye girmeye karar verir. Koloniye girerken kısa bir süre kalacağını düşünen Lena, oldukça zor şartlar altında ve hiç kimsenin kaçamadığı bu kolonide yaklaşık 130 gün kalır.

Dışarıdan katılımın çok az olduğu bu kolonide işkence ile başlayan ve ıslah edilmeye çalışılan kişiler ile sapkın bir din örgütlenmesine şahit olur. Burada günlerce işkence altında kaldıktan sonra tedavi edilmeye başlanan Daniel, işkenceden etkilenmiş zihinsel bir hasta gibi davranır. Bu süre içerisinde rahibin(Michael Nyqvist)  devlet görevlileri ile olan gizli ilişkileri ve koloni içerisindeki sistemi çözmeye çalışır. Sisteme dair fotoğraflar çeker ve buradan kaçarak bu yapıyı ifşa etmek ister.

Kısa bir süre sonra bir karma tören vesilesi ile karşılan Lena ile Daniel kaçma girişiminde bulunurlar ve koloniden kaçarlar. Kaçış sonrası Almanya Konsolosluğuna sığınarak, koloniye dair fotoğrafları sunan çifti kötü bir tesadüf bekler. Ülkedeki tüm idari yapılarla ilişki kuran Koloni'nin Konsolosluğu da etkisi altına aldığını ve çiftin Rahibe ve  Pinochet'in askerlerine teslim edileceği oyununa şahit olurlar. Hostes olan Lena'nın Pilot arkadaşı tarafından fark edilmesi ve kaçırılması ile Şili'yi terk eden filmin kahramanları, Koloni'nin fotoğraflarını dünya kamuoyuyla paylaşırlar.

Filmin bitişiyle öğrendiğimiz şey, ne Pinochet yönetimine ne de Şili'deki Almanya Konsolosluğuna herhangi bir yaptırımın gerçekleştirilmemiş olması. Dünyada diktatörleri ürküten ama yaptırımsız kalarak cesaretlendiren bu tür olaylar, Wikileaks  Belgeleri sonrası ortaya çıkan Panama Belgelerinde de benzer bir kayıtsızlığı gözler önüne sermektedir.

Asıl olarak bir çelişkinin açığa çıkarılması gibi önemli bir hak aktivizmini ifade eden söz konusu ifşa durumları, çelişkiyi aşmak konusunda bir tepkide ya da talepte bulunmayan halklar ve çıkarını korumak isteyen yönetimler tarafından etkisiz ve önemsiz hale getirilmektedir.

28 Şubat darbesinin eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın ifadeleri ile talihsiz bir çıkmaza girmesi gibi Balyoz ve Ergenekon soruşturmalarının bir adi kapkaç hikayesine dönüştürülmesi, yolsuzluk iddialarının ve paralel yapılanmaların ortaya saçılmasıyla güç dengelerinin yeniden kurulmaya çalışılması, ne yazık ki ülkemizde etkisiz ve önemsiz hale getirilen, hesap sorulmayan hukuksuz kirli olaylardan açığa çıkmış sadece bir kaçı.  

Şimdi tekrar soralım, hangisi daha önemli, çelişkiyi açığa çıkarmak mı yoksa çelişkiyi aşmak mı?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık