• 25 Mart 2016, Cuma 15:16
MehmetASLAN

Mehmet ASLAN

En Zayıf ve En Güçlü Yanılgı: ŞİDDET

Büyük bir sarmalın içindeyiz. Dün olduğu gibi bugün de her türlü veçhesiyle karanlık saçıyor.  

Kalpler kırılıyor, yürekler yanıyor, canlar yitiriliyor. Kimisinin hedefinde çocuk, kimisinde kadın ve tabii ki genellikle insan maruz kalıyor bu zihniyetin girdabına.

Şiddet…

Türlü araçlarla akla gelen ve kan ile çağrışımda bulunan gayrimeşru iletişim biçimi. Aslında iletişimsizlik biçimi.

Diyalogun kurulamadığı her problem karşısında, acizlikten, anlayışsızlıktan ve tabii ki zayıf olmaktan kaynaklanan tepki biçimi.

O kadar farklı mecralarda türer ki şiddet;  hedefi  de eyleyeni de zarar görür bu eylemden. İşlenmesi en kolay davranıştır. Bazen sert bir bakışla yüz bulur, bazen bir canlıya kast edecek kadar esir alır, bazen de bir yaşama son verecek kadar gözü karartır.

Zaman zaman kişisel bir vaka gibi gelir, kimi zaman da toplumsal bir faciaya dönüşür.

Tohumu kızmak, rahatsız olmak, herhangi bir çıkarı korumak duygusudur. Filizleri sert söz, kalp kıran kaba davranış ve öfkedir. Gövdesinde nefret vardır büyüyen, düşmanlığa evirilen. Ayrıştırır önce, iyi-kötü diye. Sonra kötü bildiklerine reva görür yapacağı nobranlıkları.

Şeytanlaştırmakla büyür bazen. Dışlamak ve linç en kolay  yoldur, suçlamak için. Suçlamak, cezalandırmak için yegane şarttır. Zarar vermeye ikna etmek için bundan başkasına ihtiyaç yoktur.  

Önce küçük kalbinde başlar sloganlarla canlanmaya. Sonra dili ile, ardından eliyle girişir bu menfur yokluğa. Aklı hep gayrı selim çalışır, sinirleri  şişirmek için pompalanır kan. Ve en nihayetinde her neyse üstesinden gelinemeyen şey, onu gizler mazeretler. Açıklanacak makul bir tarafı kalmamıştır, ferasetsiz ve  hatalardan müteşekkildir artık. Dört tarafı yanlışlara mahkum zihin.

Ne yapmalı peki, kurtulmak mümkün değil midir, bu saçma fiillerden. Biraz mütevazilik, duygusallık, muhatabına saygı ve  tabii ki kendine merhamet vaat eden eylemler deva olamaz mı,  bu  zifiriliğe.

Derken, yine şifa aramalıyız adaletten hissederek. Fark etmeliyiz, beslemeliyiz, muhtacız vicdanın kudretine.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık