• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
MehmetASLAN

Mehmet ASLAN

Genç kalmak mı zor olan yoksa yaşlanmak mı?

Gençlik ve yaşlılık insanların yaşamlarında karşılaştıkları iki önemli evreyi tanımlıyor. Genel olarak gerek gündelik yaşamımızda gerekse düşün ve yazın dünyamızda gençlik övgü ve hasret, yaşlılık ise acınma ve korku duygusu ile işlenir.

Müzik, edebiyat, bilim ve felsefe ile görsel sanat alanlarında yaşam evreleri içindeki değişimi ifade etmek adına önemli çalışmalar üretilmiştir. Şüphesiz her yaş evresinin kendine has  güçlü ve zayıf yönleri olmakla birlikte söz konusu değişimin bazen olumlu ama genellikle olumsuz olarak nitelendiği görülmektedir. Yaşlılık olgusunu işleyen iki önemli filmden yola çıkarak söz konusu anlatımları değerlendirmek istiyorum.

 

Amour/Aşk

İlk Filmimiz aşağı yukarı herkesin fikir sahibi olduğu yaşlılık evresine ilişkin klasik değişim ve zorluklarla ilişkilidir. Michael Haneke,  'Amour/Aşk'  adlı filmi, yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan biyolojik ve sosyal sorunları özel ve anlaşılır bir öykü anlatımıyla işlemektedir.

Avrupa Film Ödülleri’nde en iyi film ödülüne layık görülen ve Filmin başrol oyuncularından 81 yaşındaki Jean-Louis Trintignant'ın en iyi erkek oyuncu, 85 yaşındaki Emmanuelle Riva'nın da en iyi kadın oyuncu ödülünü aldığı film, Gerontoloji, Sosyal Hizmet, Psikoloji ve Sosyoloji disiplinleri alanlarında örnek bir  inceleme konusudur.

Saf bir insan olmanın ortaya çıkarabileceği iyi davranışlar ile beklenmeyen sonuçlar açısından ilginç bir olay örgüsü içinde gelişen filmde herkesin öykünebileceği, ayrıca tedbirler almak konusunda isteklenmesini salık veren bir yaşam gözler önüne seriliyor.  Mesaj ise çok net, yaşlılık kaçınılmazdır. Yaşlılara verilmesi gereken önem ise sadece kişisel bakıma indirgenmemesi gereken biyolojik ve tıbbi bir olaydan öte  psiko-sosyal bir durumdur. Film, modernleşme ile birlikte yaşlılık konusunun aile ortamından uzak Bakım Merkezleri ile Huzurevlerine hapsedilme anlatımının sürdürülmesine başkaldırı  niteliğindedir. Eşlerin birbirlerine karşı yaklaşımlarında zorunluluk ve dert olma hissinden ziyade saygı ve sevgi ile gelişen tahammül ve sorumluluk duygusu ile hareket etmelerinin sonuçlarına yönelik mesajlar da sunulmaktadır.

 

The Age Of Adaline/Ölümsüz Aşk

İkinci filmimiz yaşlılığın zorlukları ve bilinirliliğinden öte yaşadığımız dünyanın sosyal bütününde yaşlılığın ne kadar gerekli olduğunu ifade eden bir doğa anlatımını içeriyor. Lee Toland Krieger, 'The Age of Adaline/Ölümsüz Aşk' adlı filmi, gençlik ve yaşlılık evrelerinin kendi içinde değerlendirilmesi gereken ve ardıllıkla yaşanması gereken bir zorunluluğa işaret ederek ölümsüzlük, aşk ve dram üçgeninde işlemektedir.

Film ilk görünüşü ile bilim kurgu anlatımına gebe bir öykü ile işlense de vermek istediği mesajın apaçık, çıplak bir biçimde sunulması, filmin aşk ve dram yoğunluklu bir tarzda ilerlemesini sağlamaktadır.  Film, kabaca herkesin yaşlanmamak için büyük çaba sarf ettiği sürekli genç kalma durumunun aslında çok da istenebilecek bir  şey olmadığını ortaya koymaktadır.

Çevremizde olup biten herkes ve her şey değişirken aynı kalmak nasıl bir duygudur, sorusuyla filmin muhatapları her vesile ile baş başa kalmaktadır. Bir kez daha yaşlanmanın sırf bireysel bir şey olmadığı, anıların, sosyal çevrenin, ilişki ağlarının bir zaman içerisinde belli kişilerle ve gruplarla anlam kazandığı film aracılığıyla ifade edilmektedir.

Film kurgusu, güzelliği ile herkesi büyüleyen bir kadının (Adaline Bowman- Blake Lively) yaşlanmadan bir asra yakın gerçekleşen değişimi tesadüfsel doğa olayları ile farklı kimlikler ve gizlilik içinde yaşamasına dayanmaktadır.  Bugüne değin hiçbir insanın deneyimleyemediği  sürekli genç kalmanın ne kadar sıkıcı olabileceği  çeşitli vesilelerle işlenmektedir. 

Romantizmin devreye girdiği filmde aşık olmak ile genç kalmak arasındaki karşıtlığın doğurduğu yaşlanma isteği ağır basmaktadır. Normale dönmenin  yani yaşlanabilme ihtimalinin yeniden devreye girmesinin getirdiği sevinç, izleyicileri genç kalmak ve yaşlanmamak konusundaki isteklerinde ne kadar isabetsiz olduklarını iddia ediyor. sosyal bir varlık olduğumuzun ve doğamız gereği zaman içerisinde değişmemiz gerektiğini yoğun bir biçimde işleyen film her yaşın önemine vurgu yaparak sevdiklerimizle birlikte yaşlanmamızın değerli olduğu mesajlarını sunuyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık