• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
MehmetASLAN

Mehmet ASLAN

İlk Günkü Aşkla: Slogan ve Propaganda Dili Üzerinden 1 Kasım Seçimlerini Okumak

Bilindiği üzere 5. Genel seçiminde 4. defa "Tek Başına İktidar" olma imkanı yakalayan AK Partinin 1 Kasım seçimlerine doğru kullandığı siyasi propaganda dili "İlk Günkü Aşkla" sloganı ekseninde çerçeveleniyordu.

AK Partinin iktidar olma çoğunluğunu kazanamadığı 7 Haziran seçimlerine kadarki propaganda diline "Yine, Yeni ve Yeniden" ile "Söyle var mısın?" sloganları hakimdi.

Aslında iki siyasi propaganda süreci, AK Parti açısından da iki farklı döneme ve toplumsal talebe işaret ediyor. İlki, Türkiye'nin ekonomik krizler ve siyasal istikrarsızlıklar sonrası geçen 13 yıllık icraat, restorasyon ve toplumsal güven döneminin zayıfladığını ifade ediyor. İkinci dönem ise bu tükenmişlik ve güçsüzlüğe karşı reformist bir anlayışla siyasal ve sosyal mecralarda temiz bir sayfa açarak olumlanabilecek tarzda problem alanlarını ele alıp çözüm üretme anlayışını sürdürme istencine işaret ediyor.

 

 7 Haziran tablosu bize neyi ifade ediyor?

Her alanda önemli yapısal değişimleri sağlayan, aynı zamanda eşyanın tabiatı gereği sosyal bir takım tahribatların ortaya çıkmasına da neden olan 13 yılın sonunda, 7 Haziran seçimleri ile AK Partiden desteğini tam çekmeyen bir toplumun tekrar edilen seçimlerde kendisine tekrar yönelmesinin elbette ki sosyolojik ve siyasal bir takım nedenleri vardır ve hatta sonuçları olacaktır.

1 Kasım sonrasında söz konusu nedenleri tartışmak  bu yazının kapsamın dışındadır. Öyleyse, ortaya çıkabilecek sonuçlar yada hangi toplumsal beklentiler AK Partinin yeniden "Tek Başına İktidar" olmasına vesile olmuştur tartışması, aslında her iki duruma da açıklık getirecektir.

"Demokrasi, Toplumsal Barış ve Kalkınma" temaları ile ilişkilendirilebilecek AK Parti kimliğinin 7 Haziran'a doğru  yıprandığı ya da zayıfladığı hususu herkesin malumu.  Ayrıca Türkiye'nin tüm farklılıklarında filizlenmiş olan tarihsel ve toplumsal bütünlüğünün son 5 yıllık periyotta gerçekleşen çeşitli sosyal  olaylar ile yara aldığı da ortada. Gerek iktidarın gerekse muhalefetin bu konudaki söylem ve yaklaşımlarının da bu durumun ortaya çıkmasında payının bulunduğu da bilinen diğer bir gerçek.

 

1 Kasım, Türkiye ve AK Parti için yeni bir başlangıç olabilir mi?

Yeniden iktidar olma şansını güçlü bir toplumsal destekle elde eden AK Partinin, Rövanşist bir yapıda olunmayacağının ifade edilmesi, "İlk Günkü Aşkla" sloganının hedefine ulaşması için naif bir başlangıç olabilir.

Farklı siyasi değerlendirmelerde de ön plana çıktığı üzere, AK Parti kimliğinin toplumsal karşılığı olan ve son 5 yıllık süreçte zayıfladığı konusunda hiç kimsenin şüphesi bulunmayan daha fazla özgürlük, toplumsal kucaklaşmayı sağlayacak ılımlı ve kuşatıcı yönetim tarzı ile sosyal adaleti tesis edecek, bireylerin refah seviyelerini arttıracak gelişmeler, Türkiye toplumunun 1 Kasım sonrası AK Parti kimliği çerçevesinde arzu ettiği beklentileri oluşturuyor.

Özgüven ve hesap veren "Yine, Yeni ve Yeniden"sloganının ardından, Arabesk ve çaresizlikle ifade edilmiş "Söyle var mısın?" siyasi söyleminin yerine kendine güvenen ve doğruları kadar hatalarına pay biçen "İlk Günkü Aşkla" sloganı, Türkiye için yeni bir başlangıç anlamına gelebilir.  AK Partiye bu şansı tanıyan halkımızın en büyük temennisi, yeniden demokrasi, yeniden barış ve yeniden kalkınma teşebbüsleri ile ortaya çıkacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık