• 14 Nisan 2016, Perşembe 11:45
MehmetASLAN

Mehmet ASLAN

İslam İşbirliği Teşkilatı Ne Yapacak?

Bilindiği üzere daha önceleri  İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) iken İslam İşbirliği Teşkilatı olarak değişen kuruluşun bünyesinde 56 üye ve 5 gözlemci ülke bulunuyor.

Nüfusunun çoğunluğu veya bir kısmı Müslüman olan ülkelerin üye olduğu kuruluşa ayrıca gözlemci olarak katılan ülkeler de mevcut.

Uluslararası bir yapıya sahip olan kuruluşun amacı üye ülkeler arasında ekonomik, politik, kültürel, bilimsel ve sosyal dayanışma ve işbirliğini sağlamaktır.  

Kudüs'ün İsrail işgaline tepki amacı ile toplanan konferans ile 1969'da kurulan Örgüt, 2011 yılında İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) olarak değiştirilmiştir.

Üye ülkeler arasındaki bağları güçlendirmek, İslam referansları ile bölge ve dünya barışına katkı sağlamak en temel hedefler arasında yer alıyor.

Bu doğrultuda bir çok alanda ülkelerarası ortaklıklar İslam ülkelerinin gelişimi, huzuru ve yararı amacıyla gerçekleştiriliyor. Son dönemlerde bu ortaklıklara askeri-güvenlik işbirliği de eklenmiş durumda.

İşbirliği Birleşmiş Milletlerden sonra, dünyadaki en büyük kuruluş olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın en zengin ülkelerinin de üye olduğu kuruluş, nüfus ve coğrafya açısından da hayli stratejik öneme sahip bir yapıdadır.

 

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Yarım Asırlık  Karnesi

Kuruluşundan bu yana yaklaşık 50 yıla uzanacak birliktelik, ne hazindir ki, üyesi olduğu ülkelerde yaşanan çatışmalar, antidemokratik uygulamalar, sosyal eşitsizlikler, adaletten ve hukuktan bağımsız rejimlere karşı bir iyileşmeye katkı sağlamış gibi görünmüyor.

Arap Baharı yanılgısına yol açan söz konusu sorunlar ve Suriye savaşı ile sonu gelmez şiddet olaylarına karşı  İİT herhangi bir çözümü ve ortak yaptırımı geliştirememiştir.

Dayandıkları ahlaki referans çerçevesi İslam ile bağıntılı olamayacak her türlü sorun alanı, tüm üye ülkelerde yoğun biçimde baş göstermektedir. Batı medeniyetine karşı İslam bakış açısı ve toplumsal yaşamı için bir umut kaynağı olarak görülen teşkilat ve üye ülkelerinin, bir standart politika geliştirdikleri söylenemez.

Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde yaşanan dışsal sorunlar karşısında dillendirilen Haçlı Birliği iddiasına kaynaklık edecek tüm alametleri barındıran teşkilat, ne yazık ki bu iddianın da gereğine uygun hareket etmemektedir (Yanlış anlaşılmaya mahal vermemek adına Haçlı Birliği iddiasını kabul etmemekle birlikte kavrama atfedilen ve daha çok Hıristiyanlık dinine mensup olan ülkelerin oluşturduğu birliğin, İslam dinine mensup ülkelere yer vermediği iddiasını belirtmek istiyorum. Gözlemci ülkeler arasında Rusya gibi Ortodoks Hıristiyan bir ülkenin bulunması, elbette İİT adına böyle bir iddiayı zayıflatabilir).

 

İslam İşbirliği Teşkilatı 13. Zirvesi'nden Beklentilerim

Şüphesiz sormak istediğim birkaç düzine sorudan, canımızı yakan üç soruya öncelik vermek istiyorum. Ümitvar olmamakla birlikte umarım  2 gün sürecek İstanbul'daki zirveden bu sorulara yanıt olacak ve belirtilen sorun alanları ile mücadele edecek bir yaklaşım ve kararlılık ortaya çıkar.

Soru 1: İİT, Hemen hemen her gün toplu şiddet olayları  ve olumsuz vakalarla gündeme gelen İslam toplumlarındaki gündelik yaşamın normalleşmesini sağlayacak kararlar alarak İslam'a karşı önyargıların ortadan kaldırılmasını gerçekleştirebilecek mi?

Soru 2: İslam dinine mensup ülkelerin üyesi oldukları teşkilat, inanma hürriyeti, özgür düşünme ve ifade etme hürriyeti, bağımsız ve onurlu yaşama düzeyine gönderimde bulunan adalet ve merhamet temelli bir yönetim sistemini kurarak, kendi içlerindeki mezhep çatışmaları ve etnik savaşlara karşı bir çözüm üretebilecek mi?

Soru 3: İİT, Yoksullukla mücadele konusunda ve adil gelir dağılımında bir fikir birliği sağlayıp, bir takım önlemleri devreye sokabilecek mi?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık