• 17 Mart 2016, Perşembe 10:03
MehmetASLAN

Mehmet ASLAN

Özgürlük, Güvenlik ve Terör

Ardı ardına bombalar patlıyor, insanlar ölüyor. Sorumlu kişiler, sorumluluklarına halel gelecek herhangi bir tepkiye müsamaha göstermeyi bir yana bırakın, böyle bir değerlendirmeye girişmeyi bile biz ve onlar refleksi ile karşılayarak kriminal bir alana itiyorlar. Yeni tanımlar talep ediyorlar.

Korkutma, dehşete düşme ve ürküterek kaçırma, terör ve sonrası bir alana hükmediyor. Bu alan herkesi her şeyden uzaklaştırarak fiili bir hak anlayışı zeminine sürüklemek için toplumu caydırıyor. Bu halde terör, bir grup ve kişilerin çıkarlarının yanı sıra siyasi bir amaç haline de dönüşmüyor mu?

Bu soruya yanıt aramak, özgürlük ve güvenlik karşıtlığında geliştirilirse ancak terör anlayışının güç kazanmasına katkı sağlar. Siyasi bir amaç uğruna korku salmak ve dehşete düşürmek terör kavramının temel bileşenleridir. Benzer biçimde güvenlik uğruna caydırmak amacıyla fiili olarak hukukun/insan hakları mekanizmasının dışına taşıma gafleti de benzer bir felsefeye meşruiyet atfetmek olarak anlaşılmalıdır.

Böylece çaresizlik hem terör eylemlerini gerçekleştirenlerin hem de yurttaşların bedensel ve düşünsel özerkliğini korumakla yükümlü olan kurumların başvurdukları bir gerekçeye dönüşme potansiyelini barındırmaktadır.

O halde tedbir ve cezalandırma niyeti ile kalkışılan meşru otorite zemininde eylemlerin düzenleyicilerinin yanı sıra bu eylemlerin ortaya çıkma nedenlerine ve bu doğrultuda gerekli müdahale biçimlerine müracaat etmek makul ve beklenendir.

Aksi takdirde çıkarlarını dayatmak, amaçlarına ulaşmak hedefiyle olumsuz ve genellikle şiddet eylemlerine başvurmak gibi terör biçimleri tükenmeyecektir. Benzer biçimde yaratılan buhran ve ortaya çıkan karışıklık da devlet otoritesinin sarsılmaması adına özgürlük alanlarını bir bir yok etmek ve hür yaşamı ümitsizlik içinde tüketmek anlamında bir görev üstlenecektir.

O zaman yapılması gereken ne olmalıdır? Mutlak anlamda tüm tehditlere, korku salımlarına ve dehşet tablolarına rağmen hangi araçlar devreye sokularak birey ve toplum korunmalıdır?

Öncelikle belirtilmesi gereken şey, hangi amaçla ve hangi nedenle gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin şiddet ve şiddet dilinin kesinlikle yüceltilemeyeceği, olumlanamayacağı ve reddedilmesi gerektiği yönünde olmalıdır.  Ancak küreselleşen dünyada unutulmaması gereken ve mutlaka dikkate alınması gereken unsurların başında hak mekanizmasının hiçbir çaresizlik anında göz ardı edilerek kısıtlanamayacağı, aksine korunarak geliştirilmesi gerektiğidir. Böylece birey ve toplum ile yapılan sözleşme yani Anayasa, toplumun demokratik çerçevenin dışına çıkmadan bir müeyyideyi meşru ve haklı görebilir.  

Öç almak niyetiyle gerçekleştirilen terör eylemlerinde görüldüğü üzere şiddet eylemleri ile zarar gören ilgili ilgisiz kurbanların bulunması gibi menfur hadiselere karşı, aklı selim ve bütünlüklü tedbirler almayan kurumların tepkileri de yeni mağduriyetlere yol açmamalıdır. Yani önleme/mücadele yöntemi, özgürlük alanını daha fazla yok ederek ve güvenlik bahanesi ile daraltmak olmamalıdır. Adaleti sağlamak için bir bütün toplumu haklarından feragat etmeye zorlamak daha büyük felaketlerin nedeni de olabilmektedir.

Bir zamanlar Amerika’da Başkan Bush’un yaptığına benzer, Baudrillard’ın ifadesiyle dost-düşman bakışımlılığını yeniden bulmaya çalışmak, bir cephe ve sınır üretmek, terör şiddetinin ortadan kaldırılması noktasında bir işleve artık sahip değildir. Yine güvenlik amacı ile hakların sınırlandırılması ve daha ötesi geriletilmesi, toplumun bir bütün esaret politikalarına terk edilmesi,  özgürlüklerin baskı ve keyfilikle yer değiştirilmesi kolaycılığından ve yanılsamasından öte bir şey değildir.

İnsanlıktan çıkarma ya da insan değerinde görmeme, işi istatistiksel bir safhaya havale eder ki, şiddetin büyümesine katkı sağlayan bu tür mücadele yöntemleri, tehdidi ortadan kaldırmayacağı gibi sosyal psikolojik bir tehdidin hem toplum hem de yönetimler ile kurumlar üzerinde hakim olmasını kolaylaştırır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık