• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
MehmetASLAN

Mehmet ASLAN

Tanrı'ya Ulaşmanın Yolları

Farklı coğrafya ve inançtan dokuz yönetmenin bir araya gelerek hazırladığı “Tanrılarla Konuşmalar” (Words with Gods -http://vimeo.com/90574711 ) filminin ön gösterimi farklı ülkelerdeki değişik film festivallerinde gerçekleştirildi.

Peki, Tanrılarla Konuşmalar filmini uluslararası kılan nedir?

Sanırım bu sorunun yanıtı farklı coğrafyalardan din ve inanç temalarını bir kolaj içerisinde sunan, topluluklar ve kişiler üzerinden bir mesaj içeren filmde aranmalıdır.

Geçmişten günümüze kadar farklılıklara karşı hissettiklerimiz, bizleri diyalog ve şiddet karşıtlığındaki eylemlerle karşı karşıya getirmiştir.

İletişim enstrümanlarının çoğalması ve erişimin daha kolay hale gelmesi ile değerlerimizi ve farklılıklarımızı karşılaştırma imkânı yakalıyoruz.  

Aslında herhangi birini merkeze almak,  tek hakim otorite ve gerçek olarak sunmanın yanı sıra çeşitlilikler ve olanakları zengin deneyimler olarak algılamak ve yaşatmaya çalışmak da bu imkanlar doğrultusunda mümkün olmuştur.

 Temel insan hakları ve demokrasi söyleminin yaygınlık kazandığı çağımızda, şiddet sarmalının sınıf, kişi, cins, ırk, etnisite, inanç, değer, felsefe ve daha nice farklılıktan kaynaklanarak sürdüğüne maalesef hala tanıklık etmekteyiz.

 Yakın zamanda iliklerimize kadar bizleri rahatsız eden IŞİD vahşeti, vandallığı ve barbarlığı, farklı inançlara karşı tahammül ve bir arada yaşama problemini yeniden gündemimize sokmuştur.

İşte bu nedenle  sinema alanında güçlü çalışmalara imza atmış Guillermo Arriaga , Emir Kusturica, Amos Gitai, Mira Nair, Warwick Thornton, Hector Babenco, Bahman Ghobadi, Hideo Nakata, Alex De La İglesia  gibi yönetmenlerin kısa filmlerinden oluşan “Tanrılarla Konuşmalar” filmi inanç ve inançsızlıklar üzerinden Tanrının varlığı temasını işleyip dokuz farklı coğrafyadan kesitler sunarak bizleri zihin egzersizi yapmaya yöneltiyor.

Yahudilik, Katolik ve Ortodoks Hıristiyanlık, İslamiyet, Ateizm, Hinduizm, Budizm ve Pagan inanç ve kültürlerin sosyal boyutlarını konu alan film, her yönetmenin yakın olduğu kültür ve inancı işleyen dokuz kısa filmden oluşuyor.

Doğa, insan, cinsiyet üzerinden varoluşsal bir tartışmanın içine çekilen seyirci, birey ve tanrı ilişkisi içerisinde doğum, hastalık, yaşlılık ve ölüm gibi acılarla, yaşamı düşünmeye ve değerlendirmeye sevk ediliyor.

Türkiye’nin Mardin ilinde İslamiyet ile ilgili kısmı işleyen İran'lı Yönetmen Bahman Ghobadi’nin “Sometimes Look Up / Bazen Yukarı Bak” adlı kısa filminin de yer aldığı çalışmada ünlü oyuncu Yılmaz Erdoğan ve Sosyolog Dr. Amir Ahmed Fekri başrolü paylaşıyor.

“Bazen Yukarı Bak” kısa filmi, Tanrıya ulaşmanın yolları mesajıyla zıt gibi görünen şeyler, düşünsellikler ile gerçek olanlar arasında bir bütünsellik sunarak birey ve toplum kavramlarına yönelip antropolojik ve sosyolojik bir tartışma perspektifi çiziyor.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık