• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
MehmetASLAN

Mehmet ASLAN

Türkiye'de Gençler ve Gençlik

Genç, yaşamın gücü, geleceği ve dinamizmini ifade etmek açısından hem genç kuşağı hem de ideale ulaşmak için gerekli olan kaynağı ve iradeyi ifade eder.

Hayat, tüm unsurları ile genç olanın  ne'liği üzerine kurulur, aynı zamanda genç olan ile sürdürülür. Bu anlamda hem bir kaynak hem de bir hedef kitlesi olan genç ve gençlik üzerine ideoloji, siyaset, düşün ve iş dünyası ekseninde genişleyen bir ideal ve ilişki ağı süregelmektedir.

GENÇLİK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Ailede koruma ve gelecek açısından genç kıymetlidir. Soy ve nesep üretmek açısından genç vazgeçilmez değere sahiptir. Tarım toplumunda genç   malın ve üretimin garantisidir. Sanayi toplumunda emek, iş gücü ve üretim kaynağıdır. Dinlerde ve İdeolojilerde  inanışları sürdürmek ve ideallere ulaşmak için gelecek ve kontrol edilmesi gereken bir unsurdur. Siyasette hizmet bekleyen gelecek kuşak ve siyasal meşruiyeti koruyacak güç kaynağıdır.  Düşün dünyasında, kümülatif bilgiyi tartışacak, fikir ve irdelemeyi sağlayacak  ve sürdürecek entelektüel kaynaktır.

Görüldüğü üzere genç yaşamın ta kendisi, gençlik ise yaşamdaki bakışların ideali, gücü ve hedefidir. Ancak türlü vesilelerle hemen hemen her gün TV, gazete veya internet aracılığıyla sorunlarla karşı karşıya kalmış genç ve gençlik haberleri ile karşılaşmaktayız.

GENÇLİĞİN KARŞILAŞTIĞI SORUNLAR

Maalesef, yaşamın her alanında vazgeçilmez olan gençliğin sorunları sosyal, ekonomik ve kültürel alanda çeşitlenerek karşımıza çıkmaktadır.

Örneğin yaklaşık iki yüzyıldır gençlik sosyal alanda, topluma uyum ve sosyal dışlanma, ayrımcılık ve fırsat eşitliği, sağlık ve eğitime erişim, barınma (konut), beslenme sorunları ile karşı karşıya gelmektedir.

İşsizlik, yoksulluk, işgücü piyasası ile bütünleşememe, uygun olmayan çalışma koşulları, okuldan çalışma yaşamına geçiş ve mesleki becerilerin geliştirilememesi, gençlerin ekonomik alandaki sorunlarının başında gelmektedir.

Küreselleşen dünyada kimlik ve vatandaşlık, sivil topluma katılım ve dayanışma, siyasal katılım, teknolojiye erişim ve boş zaman değerlendirme gibi sorunlar, kültürel alanda gençlerin her yerde karşılaştığı sorunlar arasında yer almaktadır.

GENÇLERE YÖNELİK POLİTİKALAR 

Dünyada gelişmiş ülkeler başta olmak üzere, gençler ve gençlik üzerine önemli politikalar ve programlar yürütmektedirler. Örneğin, 1995 yılında BM  "Dünya Gençlik Eylem Programı" (WPAY)  kapsamında, gençlerin küresel  düzeyde durumları ile ilgili farkındalığı arttırmayı; ülkelerin sosyal ve ekonomik kalkınmalarında ulusal gençlik programlarını desteklemeyi ve gençlerin karar alma süreçlerinin her aşamasına katılmalarını sağlamak amaçlanmıştır.  

TÜRKİYE'DE GENÇLER VE GENÇLİK

Ülkemizde durum nedir,  daha çok siyasi söylemlerin hedefinde ve ilgi odağında yer alan gençler ve gençliğe yönelik yaklaşım ve düzenlemeler ne aşamadadır?

Yaygın olarak bilindiği üzere ülkemizde gençler ve gençlik dikkate alınarak  "Gençlik ve Spor Bakanlığı" kurulmuş, eğitim ve istihdam politikalarına öncelik veren çalışmalar ön plana çıkmıştır.  Son 15 yıllık periyotta Cumhuriyet tarihine göre iyileşmeler gerçekleşmekle birlikte gençlerin uluslararası mevzuat ve gençlik politikaları bağlamında ihtiyaç ve gelişimlerini sağlayacak araçlardan yoksun oldukları ifade edilebilir.

Bu doğrultuda ülkemizdeki gençlik tartışmaları daha çok ideolojik ve siyasal düzlemde ilerlemekte, gençler adına genç olmayanlar veya beklentisi ve hedefleri gençlere bağlı olanlar karar vermektedir. Özgür düşünce ortamı ve birey olma koşulları ya asgari düzeydedir veya mevcut değildir.

Bedensel ve düşünsel özerkliği sağlayacak araçlardan ve koşullardan mahrum kalan gençler, tüm siyasi platformlarda arka planda bulunmakta, kitle oluşturmak amacına uygun olarak yer almaktadır.

Ekonomik  alanda ise gençlik, yedek ve  ucuz iş gücü olarak görülmekte, eğitim kalitesi maalesef bu anlayışa uygun bir şekilde kalitesiz ve işlevsiz olarak sürdürülmektedir.

Seçimden yeni çıkmış Türkiye'de gençlerin sorunları ile ilgili olarak yapısal iyileştirmeleri sağlayacak politikalar hayata geçirilmez ise yaşamın her alanında özlenen gelişmelerin gerçekleşmesi ya mümkün olmayacaktır veya sorunlar artarak yada ertelenerek devam edecektir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık