• 06 Nisan 2016, Çarşamba 11:55
MehmetASLAN

Mehmet ASLAN

Yeni Bir Anayasa İçin Olmazsa Olmaz!

34 yıldır yürürlükte olan darbe anayasasının değişmesi için Türkiye'deki tüm cepheler fikir birliği etmiş durumda.

Yeni anayasanın yazımı konusunda herkesin korumaya çalıştığı bazı esaslar var. Ben tüm bu esasların gerisinde hatta üzerinde önemli bir değişimin sağlanması hususunu irdeleyeceğim.

Şüphesiz ki egemenliğin kaynağı tartışmalarının birebir uygulanamadığı gerçeği göz önüne alınarak temsili yapı geliştirilmiştir. Temsili demokrasilerin vazgeçilmez iki öğesi ise bu yapıyı öne çıkaran unsurlardır. Birinci öğe adil ve güvenli seçim, ikincisi ise seçilen temsilci, yani vekil.

Türkiye Anayasasında her iki öğe açık ve net biçimde düzenlenmiş olup gerek seçim kanunu  gerekse milletvekili seçimi ve görevler somut  kılınmıştır.

Bu iki öğenin ideali hakkında yine Anayasanın kabulünden bu yana önemli tartışmalar vuku bulmuştur.

Seçimin adilliği, eşit koşullarda seçimin gerçekleştirilme durumu ve vekillerin niteliği ile sorumluluklarının işlevselliği bu hadiseleri açıklayan tartışmaların başında gelmektedir.

Bu noktada tartışmayı günümüzdeki iki önemli problem alanı ile değerlendirmenin gerekli olduğu kanısındayım. Bu iki unsurun birincisi seçim kanununun değiştirilmesi ve gerçek temsiliyeti sağlayacak adil ve eşit seçim kanununun düzenlenmesidir.

Öncelikle devletin imkanlarının herhangi bir siyasi partinin emrine verilmeden eşit  bir seçim kampanyasının yapılması ilk koşuldur. İkincisi ise vekillerin parti yönetimlerince değil ilgili seçim bölgesindeki millet tarafından seçilmesi önerisidir. Zira genel merkezlerdeki üst yöneticilerin talepleri ile vatandaşların taleplerinin genellikle örtüşmediği ve temsiliyetin millete değil üst yöneticilerin kararlarına bağlı yürüdüğü görülmektedir.

 Bağımsız bir temsiliyet ancak vekillerin gücünü milletten alması ile sağlanabilir. Böylelikle vekillerin yasama süresince toplumun vicdanı ile hareket etmeleri, partinin çıkarlarını değil milletin çıkarlarını gözetmeleri asgari düzeyde bile olsa mümkün olabilir. Öte yandan partilerin üst kurullarında alınmış ve millet tarafından tasdik edilmeyen kararların önüne geçmek, egemenlik ve demokrasinin kurumsallaşması açısından önemli bir güvence oluşturacaktır.

İkinci husus ise yasama dokunulmazlığı ile ilgilidir. Fransız devriminden sonra 1790'da meclis üyelerinin, meclisin kararı olmaksızın ve suçüstü hâli dışında tutuklanamayacağını öngören karar, bugüne kadar farklı ulusların meclislerinde işlenmiştir.

Bu kararın şüphesiz bir çok yararının yanı sıra riskli tarafları da mevcuttur. Nitekim Türkiye  Anayasasında da bu hususlar 83. ve 14. maddede düzenlenmiştir. Bu husus, egemenliğin tehditlere karşı yasamanın güvence altına alınması amacına matuf bir ilkenin hayata geçirilmesine işaret etmektedir. Türkiye 34 yıllık anayasası ile darbeler ve siyasal müdahaleler ile bir kısım siyasilerin yasama dokunulmazlıklarını askıya almıştır.

Yine bir kısım vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması talebi ile karşı karşıya kalan ülke, egemenlik ve temsiliyet tartışmalarıyla da yüzyüzedir.

Atfedilen suçlar egemenliğe kast olunca yasal dokunulmazlık durumu da meşruiyet krizi ile baş başa bırakılmıştır. Böyle bir durumda, doğrudan egemenliği hedef alan hususları içermese bile en az onun kadar millete ve fertlere karşı işlendiği iddia edilen suç ve ithamlar da temsiliyet problemini taşımaktadır.

Böylece dokunulmazlık hali ile ilgili olarak ya tam dokunulmazlık ilkesinin benimsenmesi veya bu ilkeden vazgeçilerek vekillerin itham ve iddialara karşı yargılanmalarının önünün açılması gerekmektedir.

Bu iki ihtimalden birinin kabul edilmesi gerektiğini düşünürsek, ben yasama dokunulmazlıklarının tümünün kaldırılmasının, ancak adil ve eşit bir seçimin gerçekleştirilmesi ön koşulu ve millet tarafından seçilmesi kararlaştırılmış vekiller ile sağlanabileceğini düşünüyorum.

Dolayısıyla meclisin akıl tutulması yaşadığı bir durumda vekillerin, egemenliği tesis etmek ve egemenliğin kaynağı milletin vicdanına kulak vermesi sağlanacaktır.Bu önerinin hem yasama organını güçlü ve bağımsız kılacağını hem de vekillerin söz konusu suçlamalarla daha az karşılaşabileceklerini ümit ediyorum.

Yeni anayasa ve yönetim sistemi tartışmalarında bu önerimin diğer tartışmaların da netlik kazanması konusunda,  Örneğin yürütmenin başı, başbakan veya devlet başkanı ile yasama organının görevi ve güçler dengesi bağlamındaki etkisini belirgin  kılmak için katkı sağlayabileceğini düşünüyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık