• 29 Mart 2016, Salı 9:41
MehmetASLAN

Mehmet ASLAN

Yeşil mi, Kırmızı mı?

Şüphesiz özel günlerin birbirinden farklı ve önemli anlamları vardır. Ancak 27 Mart bu nadide günler içerisinde bana göre ayrı bir yerde durur. Bilindiği üzere bir gelecek kurgusu yaratma amacı taşıyan, geçmişten ve bugünden hareketle geleceği biçimlendiren niteliği ile tiyatro özel bir sanatsal alanı tanımlar.

Tiyatrolar Platformu’nun (Kadıköy) ifadesiyle sahnede, sokakta, meydanda kısacası; insanın olduğu her yerde yaşayan tiyatronun günümüz açısından önemi daha da artmaktadır.

Dünya Tiyatro Günü, 27 Mart’ı bu önem ile geride bıraktık. Tüm tiyatrocuların ve tiyatro severlerin günü kutlu olsun.  Özellikle İstanbul’da ücretsiz olarak tiyatro izleyicisiyle dayanışan tiyatrocuların hiç şüphesiz ki, yaşadığımız süreci tartışacak, ilham kaynağı olacak perspektifleri, bir cehennem arifesinde bulunan Türkiye ve civar bölgeleri için gereklidir.

Bu nedenle, tiyatrocuların 27 Mart’taki en büyük mesajları, insan ve tüketim arasındaki çelişkili bağ üzerine kurulmuştur. Tiyatronun insana dair olduğunu ve insana dair olan hiçbir şeyin tüketim nesnesi haline getirilemeyeceğini haykıran tiyatrocular, tüm çirkin kurguları bertaraf etmek hedefiyle yeni bir hayatın müjdesini vermektedirler.

Bu mesajı yakından duymak için uzunca bir yola çıkmadan önce kıymetli bir hocam ile oyun beğenerek izlemeye koyulduk.  “Ak’la Kara Tiyatrosu”nun “Karar Kimin” oyunu, 27 Mart’ın ne derece önemli olduğunu, tiyatronun tüm zamanlarda neden devam edebileceğini ortaya koyan cinstendi.

Brian Clarke’ın yazdığı, Savaş Özdural’ın çevirdiği ve Atilla Şendil’in yönettiği “Karar Kimin” oyununun finaline seyircisi karar veriyor. Seyirciler kendisiyle yüzleşiyor ve kararını sorguluyor.

Tiyatro’ya gitmemiş olanları manipüle etmemek adına, öncelikle oyunun Sinopsis’ini paylaşmak istiyorum.

 

Karar Kimin?

Finale siz karar vereceksiniz! Belki de kararınızı ilk kez bu kadar sorgulayacaksınız… Kendinizle yüzleşmeye hazır olun….

Ken Harrison bir trafik kazası sonucu boyundan aşağısı felç olmuş bir heykeltıraştır. Aynı zamanda böbrekleri de iflas etmiştir ve diyalize bağlı yaşamaktadır. 6 ay hastanede geçen bir süreden sonra iyileşme umudu olmayan Ken, hastaneden taburcu edilmek ister.

Hastanenin başhekimi Dr.Emerson ise hastane dışında Ken’in yaşayamayacağını düşünür ve bu karara karşı çıkar. Ve Ken’in akli dengesi yerinde değildir raporu tutturarak hastanede zorla tutar.

Bunun üzerine Ken, bir avukat tutarak hastaneye karşı dava açar. Hastanede çalışan diğer doktorlar, hemşireler ve hastabakıcılar iki ayrı kutba ayrılır. Ken, kendi bedeni ve yaşamı hakkında sadece kendisinin karar verebileceğini kanıtlamaya çalışırken Dr.Emerson ise ne olursa olsun hastasını yaşatmaya kararlıdır.

Mahkemede yargıç her iki tarafı da dinledikten sonra kararı toplumun vicdanına havale ederek seyirciye sorar. Jüri konumundaki seyircinin vereceği karara göre; Ken Harrison kendi isteğiyle hastaneden çıkacak veya Dr. Emerson onu zorla hastanede tutarak yaşamaya zorlayacaktır.

Seyircilere önceden dağıtılan bir yüzü yeşil, diğer yüzü kırmızı olan ve üzerinde “Karar Kimin” yazısının bulunduğu kartlar, Ken Harrison’ın isteği için Yeşil, Dr. Emerson’ın tedbiri için ise Kırmızı olarak gösterilecektir.

Oyunun Sinopsis’inde görüldüğü üzere bu yöntem ile toplumun kararı ve vicdanı bir insanın yaşamı hakkındaki hükmün belirlenmesi için değerlendirilecektir.

Karar sonrası her iki sonuç senaryo edilerek toplumun yargısı tartışılmaya açılmaktadır. Ölüme engel olmayanların iç huzuru ile bir nevi ötenazi ile intihar arasında değerlendirilebilecek sonucun vicdani yükümlülüğü,  oyunun ana mesajı ve seyirciye verdiği sorumluluğu oluşturmaktadır.

Bu noktada iki farklı şeyi belirtmek isterim.

Öncelikle senaryo ve oyunun yönetimi, izleyicilerde derin bir etki uyandırmaktadır. Diyalogların mantıksal kurgusu ve oyuncuların rollerinin hakkını veren disiplini, oyunun mutlaka önerilmesini hak ediyor. Özellikle Ken rolünü oynayan Savaş Özdural ile Dr. Scott rolündeki Pelin Turancı’nın oyundaki performansları için büyük bir alkışı ve tebriği hak ettiklerini belirtmek gerekir.

İkinci olarak oyunun açık mesajları ile öngörüsü dışında belki de senaryodaki örtük mesajı tartışmak isterim. Bu mesaj öncelikle bireyin özgür kararına saygı ile bu karar karşısında toplumun bir yargıda bulunmasını talep etme yanlışlığını dile getirmektir.

Yeşil kart göstererek toplum, birey hakkında karar verme yetkisine sahip olamaz. Hiç kimse karşı karşıya kaldığı ve yaşamadığı, nesneleştirdiği kişi veya olayın yerine söz söyleme ehliyetine ve hakkına sahip değildir.

Bu nedenle günümüzde militarizm örneğinde olduğu gibi, kutsallaştırılan öğeler üzerinden bireylerin yaşamını ipotek altına almak, kişiyi ölümü için yüreklendirmek sanırım böyle bir kalkışmanın yarattığı sanrısal meşruiyetin sonucudur.

Aslında oyunda olan senaryodaki gibi toplum farkında olmadan bireyin yaşamına karar verirken (genelde acıma ve yardımlaşma duygusuyla), kartın kırmızı yüzünü de kendine göstermiş oluyor. Yani olumlanabilecek negatif hal, topluma gösterilecek yeni bir negatif durumla sosyolojik bir yanılgıya ve felakete yol açmış oluyor.

Örneğin, yıllar önce ve maalesef hala, TV’lerde işlenen “Kan Davası” olgusu, bir yandan bununla mücadele anlamında toplumda bir bilinçlenmeyi amaçlarken, öte taraftan farkında olmadan bu olayların yoğun yaşandığı bölgeler hakkında, diğer bölgelerde yaşayanlar tarafından“müstahak” olma duyarsızlığını geliştirmiştir.

Bu nedenle kamuoyunun hakemliği, beklenen sonuçların aksi çıkması durumunda toplumun bu sonuçları tartışma şansını da elinden almış oluyor. Böylece örneğin Ken, belki de farklı bir yöntem veya tanımlanamayan bir tepki ile iyileşeceği sırada ölebiliyor.

Dolayısıyla gizil bir işlev olarak intihar veya ötenazi başta olmak üzere toplumun birey hakkındaki toplumsal dışlama veya linç gibi her türlü karara katkıda bulunması ve meşruiyet zemini sağlaması mümkün oluyor.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık