• 26 Ocak 2017, Perşembe 14:59
Mustafa ALBAYRAK

Mustafa ALBAYRAK

Referandum'da "Evet", Çantada Keklik Değildir!

Öncelikle piyasada yapılan yalan ve tezviratla karşı propagandalar iyi göğüslenmelidir.

Bir kısım insanımız okumadan incelemeden tüm yetkilerin tek kişide (Başkan'da) toplanacağını zannediyor. Özellikle eğitimli ve refah düzeyi yüksek olan kesim çok daha çabuk kanıyor, çünkü okumaya incelemeye üşeniyor. Şöyle bir örnek vereyim, ki daha iyi anlaşılsın.

Hayır'cı cephe yani CHP-HDP-PKK-FETÖ-DHKP-C -Nişantası Tayfası - DEAŞ. Milli İradenin tercihine hazımsız kesimler için oy verdikleri tercih kullandıkları partinin veya görüşün haklı ya da doğru olması gibi bir dertleri yoktur. Sadece karşı cephe olarak oy kullanırlar... Mesela AK Partili bir belediye, ağzı ile kuş tutsa ve batmış bitmiş bir belediyeyi alıp uzay şehri yapsa, yerin altını üstünü geçit-metro-tünellerle donatsa alacağı oy en fazla yüzde 48 bilemedin 50’dir. Ama o AK Partili adayın karşısına tescilli hırsız kendi partisinden yolsuzluk sebebi ile ihraç edilmiş aday olsa ve hiç bir vaatte bulunmadan seçime girse yüzde 40 oy alır.

2014 seçimlerinde bunu İstanbul da görebilirsiniz. Hayır'cı kesimin herhangi bir akli melekesi yoktur. Düşünme yeteneği bilimsel araştırması yoktur. Hürriyet gazetesinin atacağı bir başlık kendi partilerinin başına bir eşeği getirse ve seçim propaganda boyunca sadece anırsa o parti yine yüzde 25 oy alır.

İstanbul'da yaşayanlar bilirler, 1994'e kadar İstanbul nasıldı, sonra nasıl oldu. Peki, buna rağmen yüzde kaç oy farkla kazanıyor, 1994'den beri kazanan zihniyet. Öyle 2 katı falan oy almıyor... Ha bu genel seçimlerde biraz değişiyor. Fark bariz açılıyor. Ama belediye seçimlerinde böyle olmuyor... Geçenlerde yazdım yine hatırlatayım '' Cumhurbaşkanının yetkileri çoğalmıyor aksine azalıyor daraltılıyor...

Şuan görev yapan Cumhurbaşkanımızın cezai ehliyeti yoktur…  Bir toplantı anında ana muhalefet partisi başkanını belinden silahı çıkarıp alnının ortasından vursa ve bu cesedi çöp konteynırına atın dese onu yargılayacak bir yasa yok. Vatana ihanetten başka bir suçla yargılanamıyor. Ama yeni değişikliğe göre Cumhurbaşkanı aynı şimdiki Başbakan veya Bakanlar gibi yaptığı icraatlardan mesul ve yüce divanda yargılanabilir.

Bir defa bu konuda yalan söyleniyor. Bu yalanı - önüne her konulanı yiyecek çok insan var ülkemizde. Yine yargının Cumhurbaşkanına bağlanacağı yalanı çok söyleniyor... Bu da kuyruklu bir yalan. Şuanda zaten yüksek yargı ve HSYK’ nın bir kısmını Cumhurbaşkanı atıyor yeni değişikliklerle de bazısı az bazısı biraz fazla aynı şekilde Cumhurbaşkanı tarafından ve tabiiki Meclis tarafından atanmaya devam edilecek.

En çok söylenen yalanlardan birisi de, okumuş ve maddi seviyesi yüksek kesimlerde bilhassa Bakırköy, Kadıköy, Şişli, Beşiktaş ilçelerinde oturan saf vatandaşlarımızca kabul gören kuvvetler ayrılığının iptal olunacağı ile ilgilidir... Bu okumuş cahil kesim sadece bir kaç yazar ve o da başkanına inanarak hiç araştırmadan görüş beyan ettikleri için bir iki propaganda ile papağan gibi bu yalanları tekrar etmektedirler.  Bu konuda da onları aydınlatmak ve eğitmek lazımdır…

Kuvvetler nelerdir '' yasama (TBMM), Yürütme (yani Bakanlar kurulu). Artık bu yeni seçilecek Başkan tarafından oluşturulur ve Meclis dışından seçilir.  Yargı (zaten mevcut hali ile devam) şimdi eski sisteme göre yani mevcut a göre nasıl oluyor. Hükümet büyük ekseriyetle Meclis içerisinden çıkıyor yani yasama ile yürütme iç içe... Yeni sistemde ise kabine tamamen meclis yani yasama dışından çıkacak. Gerçek Kuvvetler ayrılığına yeni geçeceğiz.. Bunun da anlatılması gerekir ki aydınlansınlar. Ya da halkımızı yalan dolanlarla kandırmayı başaramasınlar...

Şimdi diğer maddelerde cabası,  bu konularda gerekli gayret gösterilmeden EVET çıkacağını zannetmek büyük yanılgıdır. Herkes elini taşın altına sokmalı ve bu büyük tarihi fırsat kaçırılmamalıdır.

Saygılarımla


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık