• 29 Ocak 2017, Pazar 23:47
Mustafa Kemal ŞAHİN

Mustafa Kemal ŞAHİN

Bedelli Askerlik: Bu Sese Kulak Verin

Daha önce bu konuda 2-3 kez yazı yazdım. Dün de Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’tan “Bu konuda bir çalışma, yakın zamanda düşünülmüyor” açıklaması yapınca bir daha yazma gereği duydum.

Konu, 2 milyona yakın genci, ailesini, yakınını ilgilendiren bir konu. Sıkıntıları, dertleri oldukça fazla. Beni takip eden okurlarım, bu konudaki fikrimi biliyorlar. Daha önce yazdığım konuyu, önemine binaen tekrarlamak istiyorum.

İlk yazımda bunları söylemişim:

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve tabii ülkesini seven her vatandaşın isteği eminim dünya üzerinde etkin ve vurucu gücü yüksek bir orduya sahip olmaktır. Bu amaca ulaşmak için de izlenecek yolun ordunun profesyonelleşmesi olduğunu birçok platformda yüksek rütbeli komutanlarımızın belirttiğini biliyoruz. Ayrıca son zamanlarda, ordunun profesyonelleşmesi yönünde atılan adımlar olmuş ve bu da dillendirilmeye başlanmıştır. Profesyonelleşen ordunun hareket kabiliyeti artmakta ve ayrıca vurucu gücünü de artırarak savaş ortamından önce barış ortamında caydırıcı bir güç konumuna getirebilmektedir. Zorunlu askerlik kapsamında gençlerimize harcanan paralarla, kaliteli teçhizatlara sahip daha profesyonel bir ordu kurulabilir diye düşünüyorum. Bütün ülkesini seven vatandaşların da isteği ve arzusu da bu yöndedir eminim ki.

Bu konu üzerinde çok konuşulması ve tartışılması gerekir ve üstünkörü popülist yaklaşımlarla değil, akılcı ve yapıcı fikirler ekseninde yapılmalıdır. Çünkü askerlik meselesi, 20 milyon genci ve ekonomik, sosyolojik ve güvenlik gibi birçok düzlemde ülke menfaatlerini etkileyen bir konudur.

Hali hazırda yükseköğrenim görmüş gençlerimiz 5 ay “kısa dönem” er ve 12 ay “uzun dönem” yedek subay olarak, diğer gençlerimiz ise 12 ay “uzun dönem” er olarak askerlik hizmetini yapmaktadır. Fakat yükseköğrenim görmüş gençler, 12 ay yedek subay olarak askerlik yaptıklarında ayrıca Türkiye şartları için iyi sayılabilecek bir maaş da almaktadır. Yani yükseköğrenim mezunları her iki durumda da diğerlerine göre çok avantajlı şartlarda askerlik yapmaktadır. Ayrıca memleketinde çalışmayıp, yurtdışındaki ülkeler için değer üreten “beyin göçleri” bedelli askerlik uygulamasından sorgusuz sualsiz faydalanmaktadır. Bir nevi, hep engellenmek istendiği söylenen “beyin göçü”, aslında teşvik edilmektedir.

Askerlik konusunda, yükseköğrenim gören - görmeyen, yurtdışında çalışan – çalışmayan, herkesi eşit şekilde kucaklayacak uygulamaların yapılması ekonomik anlamda da ülkenin menfaatine olacaktır. Bu eşit yaklaşımında günümüz şartları göz önünde bulundurularak siyasilerimiz tarafından değerlendirilmeli, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin görüşleri alınarak yeni bir yapılanma içine girilmelidir.

Sonuç olarak, askerlik hizmetinin toplumdaki her kesime daha eşit yaklaşacak şekilde düzenlenmesi tabii ki Türk Silahlı Kuvvetleri’nin değil, yasa yapma hakkına sahip TBMM’nindir. Giriş kısmında dediğimiz gibi konuya popülist yaklaşımla “bedelli askerlik” gibi kısa süreli çözümlerle değil uzun vadede ekonomik olarak avantajlı hale getirecek ve tabii ki toplumsal eşitliği göz önünde bulunduracak çözümler getirilmelidir.

Son çıkan bedelli yasasında yararlanmak isteyip başvurusunu yapan ve parasını yatıramayan gençlerimize bir imkan sağlanmalı ve süre uzatılmalıdır. Şu anda bakaya durumunda olan 700.000 gencimizin ve her sene de askerlik çağına gelen 1.370 bin gencimizin sorunlarına çözüm sağlayacak gelişmeler bir an önce hazırlanmalıdır.

Hassas bir dönemde böyle bir yazı yazdığımın farkındayım. Gün geçmesin ki şehit haberi almayalım. Aslında tam da bunun için yazılmış bir yazı. Tüyü bitmemiş, yeni yetme 3-4 ay acemilik döneminden sonra askere alınan gençlerimiz, operasyona gitmek zorunda. Profesyonel askerlik ile bu durumun çözülebileceğini, daha güçlü bir ordumuz olabileceğini, gençlerimizi daha verimli kullanabileceğimizi düşünüyorum.

İkinci kez de Bedelli askerlik olmasın. Hiç bir bedel ödemeden, isteyenler profesyonel asker olsun. Bu kanun çıkana kadar da mağduriyet yaşayan gençlere bedelli askerlik, makul bedel ve yaş (benim önerim yaş 25, bedel 15)sürekli hale getirilmelidir. 15 Temmuz’da tank kullanmayı bilmeyen insanlar, eline askerlikte dahi silah almamış vatan evlatları, askerlik bilgileri ile değil iman gücü, vatan sevgisi ile darbeye, darbecilere karşı durdular. 20 yaşında gencecik evlatlarımızı 3 aylık eğitimlerle teröre kurban vermeyelim. Biliyoruz ve görüyoruz ki eğitimli, askerliği meslek olarak edinmiş profesyonel askerlerimiz, bordo berelilerimiz, teröristi perişan ediyor.

Artık bu sese kulak verin.

Kalın sağlıcakla…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık