• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
Mustafa Kemal ŞAHİN

Mustafa Kemal ŞAHİN

Beynimizi Kiraya Vermeyelim

Bilgilenmenin yoğun ve kirli olmadığı dönemlerde, ‘beyin yıkama’ diye bir kavram vardı. Birileri, karşısındakine empoze etmek istediği duygu ve düşünceyi o kişinin beynini yıkamakla gerçekleştirirdi. O zamanlar, beyni yıkanan kişiler, bu değişimin etkisiyle, yaptıkları tuhaf işleri kendi duygularıyla yaptıklarını zannederlerdi. Böylece ülküsü uğruna etrafına dahi zarar vermeyi göze alarak eylemlerine devam ederlerdi. Aslında başka birilerinin emellerini gerçekleştirirdiler.

Beyni yıkananlar, zaman geldi, kullanıldıklarını anladıktan sonra değiştiler, sonrasında dünya da değişti. Eski dünya düzeni geride kaldığına göre yeni yöntemler gerekecekti. Artık olaylara hızlı müdahale etmek, kitlesel veya bireysel beyin yıkamalar yerine, yeni taktikler geliştirmek gerekecek, gerekirse olaylara ve insanlara özel çalışmalar yapılacaktı. Daha çok kişisel çıkarlar ön plana alınmalıydı; çünkü günümüzde geleneksel yapı bozulmuş, günübirlik politik gelişmeler, ideolojik değişimler, farklı yapılanmalar ve ekonomik ilişkiler nedeniyle herkes bireysel hareket etmekteydi.

İnsanlara; çok düşünmeden, birinin güdümüne girerek, birinin onun yerine daha iyi düşüneceğini inanmaları halinde hayatlarını sürdürmenin daha kolay olduğunu öğretmeye başladılar. Buna ‘beyin kiralama’ diyoruz. Bunun için amaca uygun beyinleri kiralamak en kolay yoldur. Ayrıca kiralanan beyinlerin maliyetleri, yıkanan beyinlere göre daha düşük olmaktadır. Hatta kiralama işlemi kitlesel yapıldığı takdirde daha ucuza mal olmaktadır. Günümüzde bu yöntem oldukça kullanılmaktadır.

Beynini kiraya veren insanın bu durumun farkında olmaması bir yana, farkında olanın da en azından kira bedelini istememesi olayın en garip tarafıdır.

Ne yazık ki günümüzde yarın kaygısı taşıyan insanlar dahi sorununa hiçbir çözüm üretmeyen kişilere beyinlerini kiraya vermiş ve hayatını öyle sürdürmektedir. Yaşamın her aşamasında, her yerinde beyni kiraya vermek mümkündür.  Hayatını eşine adayarak onun her türlü yanlışını onaylayan eş, patronunun her yanlışını doğru sayan personel, hocasının her dediğine gerçek gibi bağlanan üniversiteli, bağlı bulunduğu siyasal veya dinsel ekolün başındaki kişinin her şeyini kabul eden taraftar… Bunlar için böyle yaşam biçimleri artık normal bir davranış haline dönüşüyor. 

Beyni kiraya vermek, yanlışa yanlış diyememenin ve doğrusuna doğru diyememenin en sade halidir. Çevremize baktığımızda ne kadar beynin kiralık olduğunu veya kiraya vermek için sıraya girildiğini görebiliriz.

Hele bu işi gönüllü yapmak isteyenler bir anda müthiş bir tetikçiye dönüşüyor, ona göre kendini kiralayanın tüm düşündükleri doğru, tüm yaptıkları çok iyi, onun dışında kim ne yaparsa yanlış, hatta kendi tarafı dışındaki herkes yok sayılmalı, yok edilmeli. Oysa beynini kiraya verdiğinin farkına varsa, belki de özgürleşecek.

Beyin yıkamada süreklilik söz konusu iken beynin kiraya verilmesinde süreklilik yoktur. Kiralayıcı, kiralık beynin işinin bitmesine veya kullanım süresi dolmasına paralel olarak beyni terk etmekte ve kendi amacına uygun yeni kiralık beyinler aramaktadır.

Beyin yıkama ve beyin kiralama olgusunun tek ortak yanı ise birilerinin bireyi ve buna bağlı olarak kitleleri amacına uygun olarak kullanmasıdır. Kısaca bilgi ve bilinç ile hareket edilmesi durumunda ne beynimizi kiraya veririz, ne de adı eş, öğrenci, arkadaş vs adı altında kiralık beyinlere yanımızda gereksinim duyarız. Bu zorlu bir süreçtir, bu süreçte insan sürekli özgür, uyanık ve bilgili olunmak zorundadır. Aksi halde insan için işyeri, okul, parti, örgüt, aile vs gibi hayatın herhangi bir alanında beyni kiraya vermek kaçınılmaz hale gelir. Hem de farkına varmadan.

 

Selametle.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık