• 05 Mart 2017, Pazar 15:37
Mustafa Kemal ŞAHİN

Mustafa Kemal ŞAHİN

Bir Sıkımlık Can / Alman Usulü

Öncelikle Almanya’ya bir teşekkür edeyim. Sayın bakanımızın konuşarak, miting yaparak anlatacaklarını, konuşmadan, insanları yerlerinden edip miting alanına getirmeden, yasak koyarak yaptırdığı için. Daha konuşmadan bile anlatacaklarını anlatmış oldu ve sizin ne kadar demokrasi aşığı olduğunuzu, hak ve hukuka saygılı olduğunuzu, dost ve müttefik(!) olduğunuzu görmüş olduk. Biz amacımıza ulaştık, bu anlamda, gerisini siz düşünün.

Avrupa’da her ülkede, her ülkenin de birçok kentinde Avrupa’ya yerleşmiş Türk işadamlarının kurdukları dernekler var. Bunların çoğu da Almanya’da.
Avrupa’da yaşayan Türklerin sayılarının şimdilerde 5.5 milyona yaklaştığı tahmin ediliyor. Bunların çoğu da Almanya’da yaşıyor. Almanya’da yaşayan Türklerde işsizlik oranı yüzde 30 ve Türklerin yüzde 44’ünün Alman ölçülerine göre fakirlik sınırının altında olduğu söyleniyor ama buna karşılık girişimci olarak Alman ekonomisine aktif katkıda bulunanların sayıları da giderek artıyor.

- Alman Dışişleri Bakanlığı’nın belirlemelerine göre Almanya’da 75 bin dolayında Türk kökenli işletme var. Bunlar yaklaşık 370 bin kişilik bir istihdam yaratıyor. Yıllık 35 milyar Euro dolayında ciroları var.

- Alman İstatistik Enstitüsü’ne göre, 2015’in ilk yarısında  Almanya’da yapılan toplam 372.079  işletme başvurusunun 9.960'ı Türk vatandaşları tarafından yapılmış işletme başvurusu. (Polonyalıların 19 bin ve Romenlerin 11 bin başvurularından sonra üçüncü sırada Türkler yer alıyor). Türklerin başvurularının 8 bini yeni işletme başvurusu.

Kesin olmayan bilgilere göre Almanya’daki Türk işletmelerin toplam sermayeleri 10 milyar Euro dolayında. İşletme başı kaynak ortalama 13-150 bin Euro dolayında. İşletmelerin yıllık ortalama ciroları ise 500 bin Euro.
Önce bakkal dükkanıyla ve döner büfesiyle başlayan girişimcilik, Türklerin eğitim düzeyleri arttıkça, Alman girişimcileriyle rekabet edecekleri sektörlere yayılmış durumda. Teknoloji üreten, araştırma yapan işyerleri var.
Almanya’da 800 bin hanede, 3 milyonu aşkın Türk nüfusun yaşadığını söylüyorlar. Bu tahminler, Alman resmi kayıtlarının nerede ise 2 katı. 
Hane ve nüfus sayısı ne olursa olsun, Almanya’da Türk işletmelerinin sayısı giderek artıyor. Bugünkü işletme sayıları hiç de fena sayılmaz. 800 bin haneye göre, neredeyse hanelerin onda birinin bir ticari işletmesi var. Hane ve nüfus sayısı tahminlerin yarısı kadarsa, 5 haneden birinin ticari işletmesi olduğunu kabul etmek gerekir (Dışişleri Bakanlığı sitesinde Avrupa’daki Türk işyerleri konusunda şu bilgi veriliyor: Avrupa’daki Türk işletmelerinin sayısı 140.000 civarındadır. Almanya’da ise 70.000 civarındadır). Bu işletmeler yaklaşık 640.000 kişiye istihdam sağlamaktadır (Almanya’da ise 330.000 kişiye istihdam sağlamaktadır). Bu işletmelerin yıllık toplam cirosu 50 milyar Euro’yu aşmıştır (Almanya’da ise 32.7 milyar Euro'yu aşmıştır). Son istatistiklere göre Batı Avrupa’daki Türklerin tüketim harcamaları 22.7 milyar Euro’dur.

Bu bilgilerden sonra, şunu hatırlatayım. Öyle kolay değil Almanya’da Türklere posta koymak veya  bakanlarımızı konuşturmamak. Ciddi bir nüfus ve ekonomisi olan Türkleri en sevdiği sözlerdendir  "bit sıkımlık canı var". ( Ben de lazlık var biraz dikkatli yazayım da yanlışlık yapmayayım.) Bence daha dikkatli olması gerekir Almanya’nın. Bir de “Alman Usulü” var ki herkes kendi öder yediğinin, yaptığının bedelini.

Kalın sağlıcakla...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık