• 13 Kasım 2016, Pazar 12:48
Mustafa Kemal ŞAHİN

Mustafa Kemal ŞAHİN

Ethem Menderes

Ethem Menderes, Başbakan Adnan Menderes’e ihanet etmekle suçlanan, bu yüzden Demokrat Partililerin hiç affetmediği bir siyasetçiydi. Ve onun ismi, dava arkadaşlarını satmanın sembolü olarak hep hatırlana geldi.

Ethem Menderes, Aydın Belediye Başkanlığı, 15 yıl CHP İl Başkanlığı, CHP'den istifa ederek Aydın'da, Demokrat Partiyi kurma görevi, IX. X. ve XI. Dönemlerde milletvekilliği, Menderes Hükümetinde İçişleri Bakanlığı,Milli Müdafaa Bakanlığı, Devlet Bakanlığı, Dahiliye Bakanlığı, Nafıa (Bayındırlık) Bakanlığı yapmış.

İbrahim Ethem ve Adnan Menderes’in öğrencilikleri ve askerlikleri birlikte geçmiş.Birbirlerine o kadar yakınmışlar ki İbrahim Ethem, Adnan Menderes’in soyadını bile almış. Ethem’i siyasete de Adnan Menderes taşımış.

Darbe öncesinde Milli Müdafaa Bakanlığı yapmakta olan Ethem Menderes darbecilerle işbirliği yapmış, Genel Kurmay Başkanı Gürsel’in hükümete verdiği ihtar mektubunu da gizlemiş.

Demokrat Partililerin yargılandıkları Yassıada duruşmalarına, onun günlük şekilde tutulmuş hatıra defteri, damgasını vurmuş. Yassıada mahkemelerinde, başta Bayar olmak üzere, pek çok kabine arkadaşı ve Başbakan Menderes onun hatıra defterinde yazdıkları aleyhteki sözlerle yargılanmış.

Bir rivayete göre, Yassıada komutanı Tarık Güryay “Mahkum olacaksın,muhtemelen sen de, gerçek suçlu Adnan Menderes’le birlikte idam edileceksin. Aklını başına al. Şayet mahkeme heyetinin Demokrat Parti’nin icraatının tek sorumlusunun Adnan Menderes olduğunu, senin kendisini müteaddit kereler ikaz ettiğini, fakat iknaya muvaffak olamadığını, ortaya çıkarabilecek hatıra defteri türünden bir şey yazarsan ipten kurtulman mümkün" sözleriyle şantaj yapması dolayısıyla bu günlüğü kaleme almış.

Hatıratını ne zaman kaleme almış olursa olsun, mahkeme sırasında da ifadesini değiştirmemiş. Tahliye edildikten sonra İzmir’e yerleşmiş, 1992 yılında ölene kadar burada inziva hayatı yaşayarak, siyaset dışında kalmış. Bildikleriyle ilgili hiç konuşmadan bütün sırları beraberinde mezara götürmüş.

Peki İbrahim Ethem Menderes’i niçin hatırladık?

İstanbul Düşünce Vakfının aylık sohbetlerinin konuğu gazeteci, yazar Avni Özgürel’di. İhtilalleri anlatırken, İbrahim Ethem Menderes’ten bahsetti. İlgimi çekti benim de. Buna benzer bir çok örneği hepimiz yaşıyoruz değil mi? Cumhurbaşkanımıza yapılmak istenen komplolar, siyasilere yapılan entrikalar, belki de arkadaş çevrenizde yaşadığınız olaylar, hepsinde de böyle örnekler görüyoruz.

Çoğu zaman tehlike en yakınınızda, fark edin bunu.

Kalın sağlıcakla...

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık