• 20 Kasım 2017, Pazartesi 10:38
Mustafa Kemal ŞAHİN

Mustafa Kemal ŞAHİN

Foltak Bırak

Olsun istersin…

Hatta olsun diye yapılması gerekenden daha da fazla üstelersin.

Aşktır; değer verirsin, ödün verirsin, sevgiden de öte saygı gösterirsin,

Olmayacak kaç şey varsa bir araya bile getirirsin…

Bakarsın, ne anlattığını anlayabilmiş (?)

Ne de çözüm için bi’şeyler yapma gayretinde.

İştir; sabahlarsın, “olsun” diye ailenden çaldığın zamanı oraya verirsin…

Dosttur; hayatta kimseyi dinlemediğin kadar dinler, kendine ayırmadığın onca şeyi “O’na” ayırmaya çalışırsın…

Sonra olayın içinden kendini çıkartır şöyle karşıdan yaptıklarına bir bakarsın…

Bakarsın ki her şey başladığın gibi!

Olmuyorsa, olmuyordur!

Gönlün rahat mı?

Elinden geleni yaptın mı?

Cidden olmuyorsa zorlamayacaksın…

Can YÜCEL

 

Ordu bölgesinde sık kullanılan bir sözcüktür foltak. Bol ve geniş anlamlarında kullanırız. “Ayakkabı çocuğun ayağına çok foltak geldi” dediğimiz gibi, fazlaca sıkılmış, dertleri altında ezilmiş birini de gördüğümüzde de “foltak bırak” deriz. Kendini zorlama, kasma, Yaradana bırak anlamına gelen, bu sözü söyleriz.

Can Yücel de yukarıdaki ‘’Olmuyorsa Zorlamayacaksın’’ isimli şiirinde olduğu gibi hayatı gereğinden fazla zorlamamak gerektiğini anlatıyor. Hayatın doğal bir akışı var ve tıpkı nehirler gibi hayat da kendi yatağında akar gider. Su akıp yolunu buluyor değil mi?

Hayatın yükünü fazlasıyla omuzlayıp hayatla zıtlaşanlar, prangalarla yaşayacakları kayıp bir hayata kendilerini mahkum ediyorlar. Fazlasıyla hayatı zorlayanların, hayat karşısında sürekli ve sürdürebilir bir galibiyet yaşadığını tarih kitapları insanlığa göstermiyor. Ellerinden kayıp giden ise kendilerine bir armağan olarak sunulmuş olan hayatlarıdır.

Hayatın bir armağan olduğunun farkında olmak çok önemli olup böyle bir farkındalığın, hayatla zıtlaşmanın, hayatı gereğinden fazla zorlamanın boşuna bir çaba olduğunu anlamaya yardımcı olacaktır.Bazen çok fazla zorlamamak lazım. Hangi durumda, hangi şartlarda olursan ol bazı zamanlar bırakmak gerekir. Daha kötüsü olmaması için, daha fazla kaybetmemek için çekilmek gerekir bazen. Zorlamayla çözülmüyor işte bazı şeyler. Elinden geleni yaptıysan gerisi bırak gitsin...
Hayatın yükünü omuzlayacağız tabii ki. Neyi, nasıl ve kim için omuzladığımız çok önemli. Yaptığımız her işte, her amaçta inancımızı önceleyip hareket edersek, olmayınca da biraz foltak bırakmak, derin bir nefes alıp, dinlenip, yeniden başlamak lazım. Hayatta her şey nasip, kısmet…

Olmuyorsa zorlama,

Ya hayallerin kırılır ya kalbin…

Unutmuş gibi yap…

Çünkü güzel şeyler,

Hiç beklemediğin de gerçekleşir.

MEVLANA

 

Kalın sağlıcakla…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık