• 09 Ocak 2017, Pazartesi 10:20
Mustafa Kemal ŞAHİN

Mustafa Kemal ŞAHİN

Hiç Akletmez misin?

Dost sohbetinde konu, dinin, din adamlarınca yorumlanmasından, din adamlarımın kendi çıkarları için kendilerine göre din oluşturmalarından duyulan rahatsızlıktı. Belam bin Baura’nın dinimizi, siyasilerin, devleti yönetenlerin ve kendisi için nasıl değiştirdiğine, nasıl  yorumladığına dair örnekler verdik. Sohbete katılan abimizin anlattıklarını daha önce duymamanın, dikkat etmememin verdiği üzüntü ile eve gelir gelmez araştırmaya koyuldum.

Sohbetteki konuşulanları, sonra da araştırdıklarımdan küçük notlarla anlatayım.

1981 yılı kışında, köylülerin avdan döndükleri bi sırada, şimdi Şırnak sınırları içinde kalan, o dönem Hakkari’ye bağlı Uludere yakınlarında bir mağaraya, kaybolan köpeklerinin sesini duyup girmeleriyle başlayan bir olay. 150 metre aşağıya, ip salarak iniyorlar. Burada taştan yontma bir oda içerisinde, bir lahit ve bazı eşyalar buluyorlar. Önce Hz. İsa’ya ait bir madalyon buluyorlar. Lahit’in kapağının açılmasının ardından, ceset ve üzerine bir incil buluyorlar. Bunun detayları var ama konuyu dağıtmamak için araştırdıklarımı daha sonra yazarım.Anlatılanlara göre köylüler incili bölge jandarma komutanına veriyor. O da Genelkurmay’a ulaştırıyor. Araştırmalar, internette yazılanlar tam öyle olmamakla birlikte gerçeklik payı var. Jandarma ve Genelkurmay’a uzanan bir hikaye.

Barnabas İncili olduğu anlaşılan incilin, Genelkurmay aracılığı ile bir bölümünün Aramice uzmanı Hamza Bektaş Hocagil’e tercüme ettirilmesi ve sonrasında Vatikan ile görüşülüyor. Vatikan’daki diyalog çok ilginç. Barnabas İncilini kabul etmiyorlar. Bana anlatılan “ gökten Hz. İsa bile inse, bu incili kabul etmeyeceğiz. Biz düzenimizi diğer dört incile göre kurduk” demişler.

İlginç şeyler de olmuş bu konuda.Barnabas inciline ilgi duyan, araştıran insanların, genellikle suikastle öldürüldüklerine dair derin şüpheler var ve bu konuda araştırma yapan, film yapmak isteyen Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümünde bu şüphelerden bahsediliyor.

Benim uzmanlığım ne din, ne de böyle araştırmalar. Bunları devletimiz mutlaka açığa çıkaracak ve gerçekleri göreceğiz. Benim yazmak istediğim insanların kendi şahsi çıkarları uğruna hadi diyelim kendi şahsi çıkarı değil ama ülkesinin çıkarı uğruna neler yaptıklarını görmek, göstermek. Kuran’dan, sünnetten, hadisten başka yol yok. Başka bir yolla size birşey anlatmak isteyenlere inanmayın. Bunun zararını hep beraber gördük. Kuran’da sıkça geçen “siz hiç akletmez misiniz?” i lütfen yeniden gözden geçirelim. Aklımızı kullanalım.

Kalın sağlıcakla...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık