• 10 Eylül 2016, Cumartesi 16:02
Mustafa Kemal ŞAHİN

Mustafa Kemal ŞAHİN

Kentsel Dönüşüm

Kentsel dönüşüm ile ilgili yasadan çok, mantığı ile ilgileniyorum. Kanun bunu demiş, şunu demişten ziyade kanun çerçevesinde yapılabilecek farklı yaklaşımları düşünüyorum son zamanlarda.

Mesleğim dolayısıyla gezdiğim her yerde imara, bina yapımlarına, mimariye bakarım. İstanbul’a gittiğimde özellikle Anadolu yakasında Bağdat Caddesinde çoğu yerde kentsel dönüşümden yararlanan binaların, yeniden yapımına şahit oldum. Ama aklıma, mantığıma uymayan şeyler oldu. İlk dikkatimi çeken kamyon trafiği idi. Hafriyat kamyonları tüm trafiği alt üst ediyordu ki İstanbul trafiğini de tahmin edersiniz. Sonra da kentsel dönüşüme girmiş binaları inceledim. Genellikle 3-4 katlı binalar yıkılıyor, yerine 15-20 katlı binalar, kentsel dönüşüm adına yapılıyor. Bir ilçe, bir semtin çeşitli yerlerinde, bir karmaşa ile her yerde inşaat çalışmaları, kule vinçler, hafriyat kamyonları, mikser ve pompalar. Yıkılanların yerine yapılan mimarisi muhteşem, depreme dayanıklı binalar, dudak uçuklatan fiyatlarıyla kendilerini gösteriyorlar.

Tabi ki bunlara itirazım var, depreme dayanıklı, muhteşem mimarileri haricinde hepsine.İtirazlarımı anladınız zannediyorum. Çözüm önerilerini yazayım ki altını dolduralım.

Öncelikle, kentsel dönüşüm sadece eski, miadını doldurmuş binaların yıkılıp yerine çok katlı bina yapılması olmamalıdır. Bence öncelikli sorunun,tek tek binalar haricinde adasal bazda çözüm önerileri getirilmelidir. Bağdat Caddesini ele alırsak, her yerde şantiye olmasından, her yerde kamyon trafiği olmasından ziyade belli bir bölge ele alınmalı, o bölgenin toplu imarı tekrardan yapılmalı, kamyonlar için trafik belirlenmeli ondan sonra imalata geçilmelidir. Belediyeler bunun için bir ekip kurmalı, o adada olan tüm mülk sahipleri ile konuşup karara bağlamalıdır. Yoksa yıkıp yeniden yapmak bina güvenliğini sağlayacak imar ve trafik yoğunluğunu arttıracaktır. Hatta sorunlu olan bölgelerde yeni arsalar üreterek, bir bölgeyi topluca başka bir bölgeye, altyapısı, trafiği, AVM, sağlık ve eğitim tesisleri ile yeni bölgeler planlayarak yapılabilmelidir. Yoksa yıktınız eski binayı, daire sayısı 10 iken 20 yaptınız da aynı altyapı, aynı yol, aynı sosyal tesislerle nasıl çözüm bulacaksınız?

Bir örnek olması açısında Ordu ilinde, güzel bir kentsel dönüşüm örneği olacağını düşündüğüm bir çalışma başlattı, büyükşehir belediye başkanımız. Hiç yapılaşma olmayan bir alanda 300 konut ile bir kentsel dönüşüm çalışması. Buradan konut alma önceliği, eski yapılaşma olan sanayi ve öğretmenler sitesi. Yeni bir yer yaparken, kenti dönüştürürken, eskiye yapılaşmayı da bu alana taşımak, kentsel dönüşümün felsefesi olmalıdır.

Bence sevgili ve saygıdeğer belediye başkanlarımız bunları düşünsünler.

Kalın sağlıcakla...

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık