• 09 Mayıs 2016, Pazartesi 10:22
Mustafa Kemal ŞAHİN

Mustafa Kemal ŞAHİN

Kızılay

Vakfe/Stand

Rize'de Türk Kızılayı'nın gençlik kampı için, genel başkanımızla birlikteyiz. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde gençlere anlatıyor, ben de not alıyorum.

Durmak lazım düşünmek için ile başlıyor . Vakfe'den bahsediyor. Türk Dil Kurumundan bakıyorum hemen, vakfe ne demektir diye.

1. Durma, dikilme. 2. Durak, fasıla. 3. Hacıların Arafat’ta durmaları. 4. Asıl varlığı müşahede etme.

Vakıf olmak vardır, konuya hakim olmak, durup

düşünmek ve anlamak.

Sonra da ingilizcesinden bahsediyor. "Stand", durma demek ama "understand" de anlamak. Yani anlamak için durmak gerekiyor. Düşünmek için durmak gerekmiş, dille bunu anlamış oluyoruz da, Allah Allah gençlere şimdi bunu neden dedi diye düşünürken başlıyor anlatmaya.

Dünyada 90 milyon insan başkasının yardımı olmadan yaşayamıyormuş.

Her gece aç uyuyan 980 milyon insan varmış.

Okuma yazma bilmeyen 1 milyar insan varmış.

Her yıl 40.000 anne-çocuk basit bir sıtma hastalığından Afrika'da ölüyormuş.

Sadece 2015'te Irak'ta 8,2 milyon kişi insani yardıma muhtaç hale gelmiş.

Suriye'de 4 milyonu aşkın kişi ülkesini terk etmek zorunda kalmış. 4.8 milyon kişi ise ülkelerinde zor yaşam koşulları altında hayatta kalmaya çalışıyormuş.

Sudan'da 1.5 milyon kişi yerinden edilmiş.

Ukrayna'da 5 milyon kişi yardım bekliyormuş.

Bunlardan başka da bir çok bilgi verdi ve dünya bunları bir istatistik olarak görüyor. Şimdi gençlere öğütlere geçiyor.

"Ömrümüzün hikayesini biz yazıyoruz, başkahraman biziz bu hikayenin. Bizim bir derdimiz var. Kızılay bu sorumluluğu bilenlerin yeridir. İbrahim milleti olan kadim medeniyetimizin değerleri bunlar. Herşeyiniz olacak ama torunlarınıza anlatacak hikayeleriniz olsun. Kimliğimiz, gönüllülüğümüzdür.

Kariyerde artık firmalar, sosyal alanlardaki başarınıza da bakıyor. İnancımızı kendimiz oluşturacağız. İnsanlaşma, erdemleşme, kemalat yolunda bir adım atacağız. Amerika,130 milyon yerliyi sürek avı ile öldürdü, kıtanın keşfinden sonra. Britanya, 30 bin Hintlinin elini kesti hint kumaşı üretmesin diye. Srebrenistsa, Afganistan, Irak, Arap baharı diye insanları katleden batı bize medeniyet öğretemez. Artık Kızılay'a daha çok ihtiyaç var" diyerek sözlerini bitiriyor.

Ahh, ah... Bizler de günlük telaşalar içinde hayatı kaçırıyoruz. Hayat, hızlıca akıyor ve biz de durup düşünmeye fırsat bulamadan öylece bakıyoruz. Etrafımıza bakalım, insanlar ne acılar yaşıyor. Gelin kadim medeniyetimizin bize öğrettiği o yardımlaşma, o beraber olma, ortak olma bilincini yeniden harekete geçirelim.

Durup düşünelim,

Vakıf olalım,

Understand...

Kalın sağlıcakla...

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Burak Görel Burak Görel 06.08.2017 18:55

Hayvanlar ile insanlar arasında ki en önemli fark düşünebilme ve kendini geliştirebilme yeteneğidir.Bu yetenek eğitimle fenle bilimle gelişir ve mayasında bulunan kötü özellikleri bile törpülenebilir.Bunun tek yolu eğitimdir.

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık