• 10 Ağustos 2017, Perşembe 8:05
Mustafa Kemal ŞAHİN

Mustafa Kemal ŞAHİN

Kültür, Çıkış Kapısı mı?

-Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür.

-Milli kültürümüzü, çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkaracağız.

-Kültür, tabiatın yüksek verimleriyle mesut olmaktır. Bu ifade içinde çok şey saklıdır. Temizlik, saflık, yükseklik, insanlık v.s. Bunların hepsi insanlık vasıflarındandır. İşte kültür kelimesini mastar şekline

soktuğumuz zaman, tabiatın insanlara verdiği yüksek vasıfları, kendi çocuklarına, torunlarına ve geleceğine vermesi demektir.

Buraya kadar anlatmak istediğimiz, bugünkü Türkiye Cumhuriyeti çocukları kültürel insanlardır. Yani hem kendileri kültür sahibidirler, hem de bu özelliği çevrelerine ve bütün Türk milletine yaymakta olduklarına inanırlar.

 

-Milli kültürün her çığırda açılarak yükselmesini Türk Cumhuriyetinin temel dileği olarak temin edeceğiz.

-Kültür, okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden mana çıkarmak, uyanık davranmak, düşünmek, zekayı eğitmektir.

-Biz cahil dediğimiz vakit mutlaka mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, gerçeği bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de gerçeği gören hakiki alimler çıkar.

-Kültür, zeminle orantılıdır. O zemin, milletin seciyesidir.

-Bir milletin kültür seviyesi, üç sahada; devlet, fikir ve ekonomi sahalarındaki faaliyet ve başarıları neticelerinin bileşkesiyle ölçülür.

-Aydınlar gidecekleri muhitlerde başlı başına bir alem yaratabilirler. Memleketin yalnız bir yerinde değil, beş on yerinde birer ilim merkezi, nur merkezi, kültür merkezi yapmalıyız, millet bahtiyar olsun.

-Mazide sayısız uygarlık kurmuş bir ırkın ve milletin çocukları olduğumuzu ispat etmek için, yapmamız lazım gelen şeylerin hepsini yaptığımızı ileri süremeyiz; bugüne ve yarına bırakılmış daha birçok büyük işlerimiz vardır. İlmi çalışmalar da bunlar arasındadır.

-Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve fennin dışında kılavuz aramak gaflettir, bilgisizliktir, doğru yoldan sapmaktır. Yalnız ilmin ve fennin gelişmesini kavramak ve ilerlemelerini zamanında izlemek şarttır. Bin, iki bin, binlerce sene evvelki ilim ve fen dilinin çizdiği kuralları, şu kadar bin sene sonra bugün aynen uygulamaya kalkışmak elbette ilim ve fennin içinde bulunmak değildir.

-Kültür, doğanın yüksek verimleriyle mutlu olmaktır.

Atatürk, yukarıdaki sözlerle gerekli tüm açıklamaları yapmış. Sadece bunlara bakarak, okuyup anlayarak yeni ufuklara yol alabiliriz. Ekonomik olarak büyüyoruz, imkanlarımız çoğaldı, yüzlerce üniversitemiz oldu, hepimiz okuyoruz, eğitiliyor, öğretiliyoruz ama bunların hızından çok çok az olan kültürel gelişmişliğimiz yavaş ilerliyor. Ama şunu bilmeliyiz ki;

 

Türkiye Cumhuriyetinin Temeli Kültürdür

Ve kültür bizim çıkış kapımız. Siyasiler için çıkış kapısı değil ülkemiz için, geleceğimiz için çıkış kapısı olduğu bilinciyle hareket edelim.

Kalın sağlıcakla...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık