• 10 Ocak 2018, Çarşamba 11:29
Mustafa Kemal ŞAHİN

Mustafa Kemal ŞAHİN

WhatsApp/Vatsap

Hayatımıza teknoloji tam anlamıyla ne zaman girdi? Yazışma programlarını hatırlıyor musunuz? Benim hatırladıklarım ICQ, MIRC, MSN, SMS, MMS derken sosyal medyaların mesaj kısımları çıkmıştı ki şimdi daha popüleri WhatsApp hayatımızın tam ortasında, içinde. Çok faydasını gördüğümüz gibi bazen de muzdarip olduğumuz zamanlar da oluyor.

İlkokul grubundan üniversiteye hatta yüksek lisans ekiplerine, apartman grubundan, siyasi gruplara, iş gruplarına kadar her çeşitvarken bu aralar grupların alt grupları da olmaya başladı. Üniversite grubunun erkekleri, biraz muzır espriler için ayrı gruplar bile oluşturdu. Bazen alışveriş yaptığım mağazaların dahi grubuna eklendiğim bile oluyor. Hemşeri grupları da cabası. Sabah biri günaydın yazdı mı vay başımıza gelen. Peşpeşe her üye bir günaydın yazacak. Ya da doğum günü, kutlama, hastalık, taziye yazışmaları uzayıp gidiyor. Hele Cuma(Perşembe gecesinden başlayarak) oldu mu mesajların haddi ve hududu kalmadığı gibi maalesef ama günaha bile girilebiliriz, Allah korusun. Eklemeyi anlayabiliyorum hadi çoğunda fikirleri dikte etmek için çalışmalar, baskılar, anlayışsız ve kaba hakaretvari yazışmalarla grupların sonunda bir kavga, olmasa da dargınlıklar, kızgınlıklar.

Ne yapabilirim derken imdadıma bir ara mensubu olduğum kuruluşta da danışmanlık yapmış Faruk Koca bey yetişti. Internet sitesinden alıntıladığım yazısında her şeyi o kadar güzel anlatmış. Ben de sizlerle paylaşmak istiyorum ve dikkate alınmasını da umuyorum.

 

WhatsApp yazışmalarında dikkat edeceğimiz başlıklar;

Hayatımızın en önemli iletişim mecrası haline gelmiş olan SMS ya da whatsapp’ı da etkin ve medeni usul ve üslup ile kullanmamız gerekiyor.

İnsanlar mesaj bombardımanından dolayı sürekli uyarılmaktan yorgun ve bıkkın düştüğünü unutmayalım. Sizden beklenmeyen bir mesajı göndermeden önce en az onbir kez düşünün!

İnsanların sizin beğendiğiniz bir şeyi sanki beğenmek zorundalarmış gibi dayatma yapar gibi mesaj göndermeyin, bombardımana tutmayın.

WhatsApp bir mail programı değil kısa mesaj programıdır. çok uzun olan mesajları göndermek için uygun değildir ve okunmaz.

Köşe yazıları gibi beğendiğiniz, uzun yazıları paylaşacağınız bir grup üyesiyseniz kopyala/yapıştır yerine internet adresini gönderiniz.
BÜYÜK HARFLERLE mesaj yazmayın.

 

GRUP YÖNETİMİ

Akıllıca yönetmediğiniz grup sizin grubunuz değildir, yok olmaya mahkumdur.

Gruba ekleyeceğiniz kişilerden onay almadan gruba eklemeyiniz. Amaca uygun, ilgili kişileri ekleyiniz.

Grubunuza vereceğiniz isim grubun kuruluş maksadını ifade eden anlamlı bir isim olsun.

Gruba izinli olarak ekleyeceğiniz kişilerin kendisini grup üyelerine tanıtan iki satır da olsa bir metin göndermelerini sağlayınız. (özelinde yazışarak)

Grupta birisi bir şey söylemişse herkesin aynı anda grupta ona teşekkür etmesi, geçmiş olsun demesi uygun değildir. Direk kendisine yazınız.

Bire bir kişilerle haberleşme durumu oluşur oluşmaz grupta yazmak yerine doğrudan bire bir yazışmaya geçiniz.

Gruba yazdıklarınızı göndermeden önce en az bir kez dönüp okuyarak, herkesin anlayabileceği açıklık ve netlikte olduğundan emin olunuz.

Grubu kurduğunuzda eğer grubun amaç ve kurallarını yazdığı tek sayfalık da olsa bir web adresi yoksa grubu kurar kurmaz eklediğiniz üyelere amacınızı yazın. Sonradan eklemek istediğiniz kişilere de eklemeden önce grubun amacını belirten hazır bir metniniz olsun, kopyala/yapıştır yaparak gönderiniz.

Grup yöneticisi olarak gruba uygun olmayan gönderim yapan kişilere grup üzerinden değil, direk kendisiyle iletişime geçerek, güzel bir üslup ile uyarınız.

Grubunuzun ana konusunun dışında siyasi ya da dini içerikli Cuma, bayram vs. mesajları gibi bir paylaşım yapılmaması gerekir.

Dini mesajlar göndererek bir ibadeti/vecibeyi yerine getirdiğiniz ve hatta sevaba girdiğiniz yanılsamasına düşmeyin, sorumluluklarınızdan kurtulmuş olma rahatlamasına düşmeyin, mesaj göndermekten daha somut ve fayda üreten görevlerinizin olduğunu unutmayın. Pasifleşmenin en önemli yolu bu şekilde aktivist olmaktır.

Kaynağından emin olmadığınız, kolayca yönlendirdiğiniz ya da kopyala/yapıştır yaptığınız bilgiler sizi dini olarak da sorumlu kılar, elinize geçen her bilgiyi savurup atmayın, gittiği yerde çok şey yıkabilir.

Çok gerekmedikçe gruplarda resim, video ve ses dosyası paylaşılmaması lazım. (hem internet kotası hem de pil tüketmektedir.)

Herkesin istifade edeceği ve sadece grup konusuna uygun konuların paylaşılması uygun olacaktır.

Ticari olan, şirket ya da ürün-hizmet tanıtımı maksatlı olan duyuruların grup kurucusundan izinsiz gönderilmemesi gerekir.

9:30 – 19:30 saatleri dışında paylaşım yapmamaya özen göstermek lazım. Hafta sonu daha kısıtlı zaman aralığında göndermek lazım.

Gruba yeni katılan kişilere bir kişiden fazla kişi “hoş geldin” mesajı göndermemeli.

Geriye dönük aramalarda da kayıtlara kolay erişmek için kısa, basit, net, tanımlayıcı ifadelerle paylaşım yapmak gerekir.

Grupta tüm kişilerin telefonunda isminiz kayıtlı olmadığı için mesajlarınızın sonuna ad-soyad, isterseniz görev ve şirket ismini de yazabilirsiniz.

Gruplara sınırlı sayıda ve ilgili kişileri üye olarak eklemek lazım. Gruba önereceğiniz kişiler olursa direk grup kurucusuna yazabilirsiniz.

Nasıl, haklı değil mi? Hep beraber tekrar gözden geçirelim mi?

Kalın sağlıcakla...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık