• 25 Nisan 2017, Salı 15:25
ÖmerALPAY

Ömer ALPAY

Hukuk Var Kardeşim (!)

16 Nisan dan bu yana  bir “mühürsüz oy pusulası” tartışmasıdır almış başını gidiyor.

YSK’nın 16 Nisan 2017 tarih ve 560 sayılı Kararıyla mühürsüz oy pusulalarıyla kullanılan oyların geçerli olduğuna dair verdiği kararı gerekçe göstererek seçimin meşruiyetine gölge düşürmeye çalışan odakları hepimiz yakînen müşahede ediyoruz.

Evvela Bir netice alamayacak olmalarını bilmelerine rağmen bu mesnetsiz tartışmayı gündemde tutma çabasını iyi niyetle asla bağdaştıramadığımı ve bu milletin iradesine ve zekasına saygısızlık olarak gördüğümü belirtmek isterim.

Evet, bir netice alamayacaklarını biliyorlar ve onlara inanan vatandaşların zekalarıyla alay edip onları ahmak yerine koyup kullanıyorlar.

Bunu kesinlikle, iktidarın, devlet  imkanlarını lehine kullanarak engel olacağı için, elinde bürokratik gücü kullanarak yapacağı zorbalıklardan kaynaklanacağı için söylemiyorum.

Hukuk var kardeşim hukuk!

Kanunlar açık ve hukuk böyle bir mücadeleye imkan tanımıyor.

Nasıl mı ?

Muhalefetin, seçim sonuçlarının meşruiyetini sorgularken koz olarak kullanmaya çalıştığı ve kendini %52 den daha aydın zanneden ama okumaktan, araştırmaktan aciz olup kendini ahmakça kullandıran kesimin gözünü boyadığı üç mecra var. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne Başvuramaz;

YSK’nın16 Nisan 2017 tarih ve 560 sayılı Kararı hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurulamaz. Çünkü:

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuru yapılabilmesi için, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi veya ek protokollerinde tanınan bir hak veya hürriyetin ihlâl edilmesi gerekir.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi veya ek protokollerinde referandumla ilgili tanınan bir hak veya hürriyet yoktur.

Bu konuyla ilgili en yakın madde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 1 Nolu Protokolün 3’üncü maddesidir. Bu maddede aynen şöyle denmektedir:

Madde 3.- Yüksek Sözleşmeci Taraflar, yasama organının seçilmesinde halkın kanaatlerinin özgürce açıklanmasını sağlayacak şartlar içinde, makul aralıklarla, gizli oyla serbest seçimler yapmayı taahhüt ederler”.

Açıkça görüldüğü gibi, 1 Nolu Protokolün 3’üncü maddesi, referandum için değil, yasama organının seçilmesi, yani milletvekili seçimleriyle ilgili bir maddedir. Yani Protokol, milletvekili seçimlerinde seçmenin oy hakkını güvence altına almaktadır; seçmenin referandumda kullandığı oy hakkı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin veya ek protokollerinin güvencesi altında değildir.

Türkiye’de seçmenler 16 Nisan 2017 tarihinde yasama organının seçimi için değil, bir anayasa değişikliğinin kabûlü veya reddi için oy kullanmışlardır. Bu bir seçim değil, referandumdur. Dolayısıyla referandumla ilgili bir hak ihlâli iddiasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurulamaz.

Nitekim Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 11 Haziran 2013 tarih ve 12626/13 ve 2522/12 Sayılı McLean and Cole v. The United Kingdom Kararında “1 Nolu Protokolün 3. Maddesinin yasama organının seçimleriyle sınırlı olduğuna ve referandumlara uygulanmayacağına hükmetmiştir. Mahkeme bu kararında referanduma ilişkin başvurunun “kabul edilemez’’ olduğuna karar vermiştir.

Durum bundan ibarettir. Şüphesiz, isteyen herkes, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuruda bulunabilir. Ancak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yapılan bu başvuruların “konu bakımından” yetkisizlik nedeniyle “kabul edilemez ” olduklarına karar verecektir.

2. Anayasa Mahkemesine de Başvurulamaz

YSK’nın 16 Nisan 2017 tarih ve 560 sayılı Kararı hakkında Türk Anayasa Mahkemesine başvurulamaz. Çünkü Anayasamızın 148’nci maddesinin üçüncü fıkrası, bireysel başvuru yolunu, Anayasamızın koruduğu her temel hak veya hürriyet için değil, sadece bunlardan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamındaki herhangi biri için tanımıştır. Yani Türkiye’de Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunulabilmesi için, o hak ve hürriyetin sadece Türk Anayasası tarafından tanınması yetmez; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi tarafından da tanınması gerekir. Oysa yukarıda açıkladığımız gibi referandumda oy kullanma hakkı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve ek protokolleri tarafından tanınmış bir hak değildir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurulamayan bir konuda Türk Anayasa Mahkemesine de bireysel başvuru yoluyla başvurulamaz. Şüphesiz isteyen herkes Anayasa Mahkemesi bireysel başvuru yapabilir. Ama yapılacak başvurular, “konu bakımından yetkisizlik” nedeniyle reddedilecektir.

Ayrıca Anayasamızın 79’uncu maddesinin ikinci fıkrasının son cümlesinde açıkça “Yüksek Seçim Kurulunun kararları aleyhine başka bir mercie başvurulamaz” denmektedir. 30 Mart 2011 tarih ve 6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanunun 45’nci maddesinin son fıkrasında ise “Anayasanın yargı denetimi dışında bıraktığı işlemler de bireysel başvurunun konusu olamaz” denmektedir. O hâlde YSK kakarları yargı denetimi dışında bırakıldığı için de bireysel başvuruya konu olamaz. Dolayısıyla YSK kararlarıyla ilgili bir bireysel başvuru gelirse, Anayasa Mahkemesi bu başvuruyu, ayrıca 6216 sayılı Kanunun 45’nci maddesinin son fıkrası uyarınca da reddedecektir.

Uzun lafın kısası, Anayasamızda “Yüksek Seçim Kurulunun kararları aleyhine başka bir mercie başvurulamaz” şeklinde bir hüküm bulundukça, YSK kararlarına aleyhine, Anayasa Mahkemesi de dahil, başka herhangi bir mercie başvuru yapılması mümkün değildir.

3. Danıştay'a da Başvurulamaz

Bugün, 25.04.2017 de Danıştay CHP’nin başvurusunu reddetmiş,

Şaşırdık mı?

Hayır.

Çünkü okuduğunu zerre kadar anlayabilecek olan kurmaylarla hareket ediyorlarsa eğer, çıkacak neticeyi Yukarıda değindiğim aynı sebeple (AY, m.79/2. son cümle), YSK kararlarına karşı Danıştay’a da başvuramayacaklarını bilmeleri lazım.

Anayasanın hükmü çok açık.

Bu işi bulandıran, meşruiyet tartışması yapan, sokakları karıştırmaya çalışan zihniyetin amacı çok açık.

Kendini aydın sanıp vatandaşa ‘çomar’ diye hitap eden zavallıların düştüğü acınası durum çok açık.

Milletin mesajı okunası

Milletin tercihi saygı duyulası

Millete rağmen siyaset yapmaya kalkanlar acınası.

Sonuçların tekrar milletimiz için ve devletimizi son umut olarak gören bütün coğrafyalar için hayırlı olmasını temenni ediyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık