• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
SaidERCAN

Said ERCAN

Bu Ramazan Başka Olsun!

Ramazan yine geldi, Ramazan'a sağ salim kavuşan şanslı insanlardan olduk. Ramazan ayı bedeni unutup ruha yöneldiğimiz bir ay, ramazan ile beraber aslında biraz ruhu da bakıma almış oluyoruz.

Etrafımıza bir bakalım bir sürü ruhu yaralanmış, etrafımız artık bedenine eşlik edecek hali kalmamış insanlarla dolu.

Biz ruha inanan doğu medeniyetinin çocukları olarak ruhun da acılarına, doyması gerektiğine inanıyoruz, inanç temellerimizden biri o.

Oruç, teravih, hac, umre, namaz hep bedeni biraz geri plana atıp ruhu cilalama, manevi boşluğumuzu doldurma ibadetleri.

İnsan nefsi ile hep bir mücadele halindedir. İnsan olarak cennete taallük eden bir yapımız olduğu için isteklerimiz sınırsız, bu sınırsız isteklerimize her sağladığımız kolaylık nefsi azdırıyor, verdikçe daha çok istiyor çünkü cennete kodlanmış, cennette belki tam anlamıyla doyacağız. Oysa ruhu doyurmak daha kolay beden gibi istekleri sınırsız değil ve nefsi olarak terbiye etmek daha kolay.

Ruh bedeni ele geçirdiğinde beden ruhun isteklerine tabi olduğunda aslında hayatımızı da düzene koymuş oluruz.

Ramazana yoğunlaşıp, ruhumuzu cilalayıp kendimize gelebilirsek, diğer  11 ayı da ramazanın manevi atmosferi ile buluşturabiliriz. Ramazan’ın en güzel taraflarından biri, insana başkalarını anlama ve empati kurma imkanı vermesi, açları anlamak, fakirleri, evsizleri, işsizleri anlamak için bir fırsat olmasıdır.

Hayat serüvenimde bir çok “mahalle”de ve köyde bulundum. Anadolu’nun ücra bir köyünde de yaşadım, bir tatil köyünde de yaşadım, bu deneyimlerimle gördüm ki,  şehir hayatı size başka insanları düşünmeyi unutturuyor. Modern zamanlarda anne babayı, akrabaları bile telefon ile aramak unutuluyor ve zor geliyor, hiç umurunuzda olmayan insanları düşünmek onların derdi ile dertlenmek imkansız hale geliyor.

Bu ramazan başka olsun! Ruhumuzu o sıkıştığı köşeden çekip kurtaralım, yeniden merkeze alalım, bedenimizin durmak bilmeyen isteklerine gem vuralım.

Mültecileri, yetimleri, açları, evine ekmek götüremeyenleri düşünelim, destek olalım, iftarımıza başkalarını davet edelim, komşularımızla tanışalım.

Teravih için bulunduğumuz şehrin farklı camilerine gidelim, sahur bereketini ihmal etmeyelim. İbadetlerimize dikkat edelim, gıybet, yalan, kötü işlerden uzak duralım ve en önemlisi yüce Kur’an ile aramızdaki o anlamsız mesafeyi kaldıralım.

Bir sene boyunca onlarca roman okuyan bizler, Kur’an’a vakit ayıralım, Kur’an insanlığın kullanma kılavuzu, kullanma kılavuzuna göre yaşamak bize hayatı kolaylaştıracak, onurlu bir yaşamın kapılarını açacaktır.

Ramazan kültürü günümüzde Türk tarihinde hiç olmadığı kadar güzel yaşanıyor. Sıcacık pideler, dolup taşan camiler, ramazan programları, sohbetler, misafirlikler, tatlılar güllaçlar, sonra heyecanlı iftar beklemeleri, insanların birbirine karşı saygısı, anlayışlı davranışları..

Ramazan bize iyi bir toplum olmanın kodlarını da veriyor. Sağlık açısından da Ramazan’ı iyi değerlendirelim, o mahvettiğimiz midelerimiz, tıkadığımız damarlarımız biraz dinlensin, rahatlasın.

Bu ramazan başka olsun, bu ramazan başkalarına ulaşma imkanı olsun, bu ramazan başka yönünüzü, bizi biz yapan değerlerimizi yeniden gözden geçirme imkanı olsun. Ömrü ramazan olanın ahreti bayram olur, derler. Ömrümüz ramazan gibi olsun.

Biz orucu değil oruç bizi tutsun, tutsun çıkarsın kör kuyulardan, tutsun bizi engellesin günaha gitmekten. Tutsun bizi daha çok düşünelim, daha çok tefekkür edelim, hiç ölmeyecekmiş gibi yaşama ukalalığından kurtarsın bizi, ölümlü bir varlık olduğumuzu hatırlatsın.

Oruç tutsun bizim hırslarımızı, kıskançlıklarımızı, bencilliklerimizi törpülesin. Oruç tutsun bizi ve yüceltsin, ruhumuzu onarsın, şahdamarımıza geri göndersin. Değil mi ki, Allah bize şah damarımızdan daha yakın o halde oruç ile yeniden evrendeki ilahi düzen’e ram olalım.

Bu ramazan bambaşka olsun!

O hep olmak istediğiniz kişi olmanıza vesile olsun.

Hayırlı Ramazanlar.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık