• 14 Mart 2018, Çarşamba 17:48
SaidERCAN

Said ERCAN

Erkekler İçin 4 Harflik 4 Hayati Madde

Erkekler hayatın yükünü omuzluyor, hayatı kuruyor ve çoğu zaman tek başına kalıyor, özellikle şehirde yaşamak zorunda kalan erkek, genelde okumak için gittiği şehirde iş buluyor ve kalıyor, ülkeniin neredeyse yarısı sosyo-ekonomik nedenlerle göçüyor. Peki yaşamda bir erkeği ne bekliyor?

Nerelere dikkat etmeli nasıl bir yaşam sürmeli, ilkesel olarak hayatı karşı duruşu nasıl olmalı?

İşte bu noktada 4 harflik 4 hayati madde erkeğin rolünü ortaya koyuyor. Bu 4 maddeye uygun yaşayan ve 4 maddeye dikkat eden erkek hayatından genelde zorluk yaşamadan huzurlu bir yaşam sürüyor. Merak ettiniz değil mi? Hemen sırasıyla belirteyim;

 

1)Yasa

Kurallara kanunlara uygun yaşadığınızda hayatınız düzene girecektir, hile hurda yapmadan, hayatın akışındaki kuralları benimseyerek en basiti bir trafik kural dahi olsa uyarak yaşadığınızda, kafanız daha rahat olacak, yasaların gerektirdiği bir sade vatandaş olduğunuzda hayatınız düzene girecektir. Burada tabi insan ruhuna aykırı, insanı koyunlaştıran yasalara uymaktan bahsetmiyorum, makull akla yatkın ve herkesin hakkı olan vatandaşlık yasalarından bahsediyorum, hakkını aramak ve hakkını yedirmemek en temel esas olmalı.

2) Masa

Masa aslında bir mesleği temsil ediyor, medar-ı maişetinizi geçindireceğiniz kimseye muhtaç olmadan onurlu bir yaşam için ihtiyaç olan meslek meziyet, masa başı bir iş herkesin hayali tabi ama günümüzde girişimcilik kendi masanı kendinin kurduğun, geleceğine yön verdiğin zamanın ruhuna uygun meslekler de revaçta, dijital dünyada kurslarla, intenetten kolayca kendinize meslek edinebilirsiniz, bu konuda kamu kurumları da yönlendirme yapıyor. Youtube’da bile videolar üzerinden dil öğrenebilir, enturman çalabilir yeni meslekler hakkında kendinizi geliştirebilirsiniz. Yeterki istekli olun, size ayrılmış bir koltuk ve bir masa bir yerlerde illa ki vardır. Gözünüz maaşlı bir işte de olmasın, hayata karşı cesur olmak sizi bir adım öne geçirecektir.

3) Kasa

Para kazanmak, para biriktirmek, kazandığın para ile evlenmek, iş kurmak, ailene faydalı olmak, hobilerini yapmak, yaşamın tadını çıkarmak, sevdiğin şeyleri almak, paylaşmak iyilik yapmak, çok para huzur değildir, kasa’ndaki parayı nereye nasıl kullandığın ise huzur getirebilir. Para(kasa) her şey demek değildir, gazetelerin 3. Sayfası çok para yüzünden helak olmuş mahvolmuş erkeklerle doludur.  Erkek parayı yönetemezse para onu yönetir. Para başarı ölçüsü değildir, ölçülü para başarıdır, emek verilmiş para doğru yolda harcanır, emeksiz, kolay kazanılmış para ise kolay yoldan gider, giderken hayatınızdan bir parçada alır götürür. İlkeli olanlar, kasasına sahip çıkanlar, kasanın anahtarlarını herkese her şeye vermeyenler kendi oto-kontrolünü saylayanar hayatta mutlu ve başarılı olacaklardır.

4) Nisa

Belkide ilk başta yazmam gerekiyordu. Nisa yani kadın bir erkeğin hem fırsatı hem şansı hem de hayatının zindanı olabilir, hayatta huzur ve huzursuzluk kadından/eşten kaynaklabilir, konu sadece evlilik değil aslında günümüzde nisa bir erkeğin hayatına ortaokul biter bitmez giriyor, sevgili, kız arkadaşı, sözlü, nişanlı derken hayatınızdaki kadın tercihlerinizi belirlemeye başlıyor. Genellikle hayata atıldığınızda hayatınızda bir sürü kadının etkisi oluyor, anneniz başta olmak üzere kadınlar hayat tecrübesi konusunda erkeğe yön vermeği önemsiyor. En nihayetinde evlendiğinizde eşiniz sonuçta sizin yol arkadaşınız hayatınızı şekillendiriyor. Sizinle aynı hayallere sahip, ilgi alanlarınızın aynı olduğu kadınlar erkekler için bulunmaz bir nimettir. Nisa konusunda doğru karar veren erkekler hayatında diğer kararları da kolayca alabilecektir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık