• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
SaidERCAN

Said ERCAN

İnternet Medyası Nereye Gidiyor?

İnternet medyası her geçen gün büyüyor, yerel ve ulusal haber sitelerinin toplam sayısı 15 bin civarı bunların nerden baksanız yarısını kaçak ve merdivenaltı haber siteleri oluşturuyor. Bir tetikçi gibi davranan bu haber siteleri seçim dönemlerinde fake ve manipüle haberlerle ciddi bilgi kirliliği oluşturuyorlar, kendisine reklam vermeyen firma ve siyasetçiler hakkında akla hayale gelmeyen haberler ile online kriz çıkartıyorlar, yerel online habercilikte ise durum biraz daha farklı, yerel internet medyası ulusal medyaya göre daha iyi durumda en azından protokollere katılabiliyor, önemseniyor ve bulunduğu yerel yönetimin teveccühünü kazanıyor.

Ulusal basında 2015 itibariyle ilk defa bir internet medyası patronunu Cumhurbaşkanı uçağında gördük, artık internet medyasına bakış git gide değişiyor ve bunun bir zorunluluk olduğu kabul ediliyor. Amerika’nın en büyük haber sitesi Huffington Post henüz 6 yıllık bir haber sitesi iken 315 milyon dolara satılmıştı, Türkiye’de de artık internet medyası maddi anlamda devasa bütçelere geldi.

Türkiye’de 4 milyon gazete tirajı var bundan aboneleri çıkardığınızda 3 milyon bayi satışı var ve bu sayı her geçen gün düşmeye devam ediyor. Oysa internet medyasının en büyük haber siteleri günlük 10 milyon okuru rahat geçiyor.

Peki internet medyası ziyaretçi çekmek için neler yapıyor, en çok ziyaret edilen haber sitelerine baktığımızda özellikle video, galeri ve magazin haberleri gibi gerçek habercilikten uzak bölümlerle çok ziyaretçi çekiyorlar, öte yandan okuru kandıran ve tıklama sevk eden başlıklarla ziyaretçiyi yanlış yönlendiriyorlar, “son dakika başbakan istifa etti” haberine baktığınızda bu haberin Afrika’nın bir ülkesinde olması artık sıradan hale geliyor bu da internet medyasına olan güveni sarsıyor, bu anlamda basılı gazetesi olan haber siteleri sonradan katıldıkları bu yarışta diğer haber sitelerini yakalamış durumdalar.

İnternet medyası çalışanları bu anlamda ciddi mağdur durumda kalabiliyorlar, henüz yasası olmadığı için ve söz verilmesine rağmen geçmediği için, basın kartı alamıyorlar, resmi olarak haber takiplerinde sıkıntılar ve akreditasyon sorunları yaşamaya devam ediyorlar, öte yandan bağımsız habercilik yapan küçük haber siteleri ajans fiyatlarının yüksekliği ve muhabir bulunduramadıkları için özgün habercilik yapamıyorlar tüm bunlar okuru ve yayıncıları “kopyala yapıştır” haberciliğe mahkum ediyor.

İnternet medyası tarafında yerel ve ulusal derneklerin sayısı da artıyor, bu derneklerin birlik olarak bir internet medyası çalıştayı yapması, etik ilkeleri belirlemesi şart.

İnternet medyası vatandaş gazeteciliği ile birlikte çalışarak modern haberciliğin önünü açabilir az maliyetle kaliteli haberleri okuruna sunabilir, bu anlamda okur ve yazarın artık beraber olduğu web 2.0 teknolojileri ile text tabanlı iletişimin artması internet haberciliğinin geleceği açısından nimet olabilir.

Basın ilan kurumu internet medyasında ilan verilmesi konusunda hazırlık içerisinde olduğunu açıkladı tabi bazı şartlar arayacaklarını belirtti bunlardan biri de ziyaretçi sayısı sayfa görüntülenmesi gibi sayısal unsurlar. Bu sayısal veri merakı kaliteli haberciliğin önüne geçmemeli özel haberler yapan unique (benzersiz) içerik giren haber siteleri ilan noktasında desteklenmelidir.

İnternet Medyası anlık, hızlı, güvenilir ve bağımsız haberler vermekte ısrar etmeli, okuruna saygı duymalı ve kazanımlar noktasında devletten ısrarcı olmalıdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık