• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
SaidERCAN

Said ERCAN

Seçimin Kazananını Açıklıyorum

2 gün sonra seçimler olacak, Türkiye tarihinin en ilginç seçimlerinden birini daha 2 gün sonra geride bırakıyoruz. İsmet Özel’in çok sevdiğim bir dizesi vardır: “biz yaşarken oldu her şey” der. Evet biz yaşarken oldu her şey, Türkiye’nin 28 Şubat’tan bu güne geçirdiği hatta Susurluk kazasından bu güne geçirdiği olaylar, davalar, darbeler, seçimler, faili meçhuller kara Çarşamba’lar, ‘Ordu Göreve’ler, Ergenekon’lar, Balyoz’lar, 17 Aralık’lar biz yaşarken oldu.

Türkiye tam bir deney ülkesi, tüm dünyanın hesaplaşmasını Türkiye üzerinden görebilirsiniz. Türkiye bir yönü ile batıya bakan diğer yönü ile doğuda yaşayan tam bir geçiş ülkesi. Öte yandan eskiden beri gelen bir soğuk savaş piyon ülkesi. Rusya için Küba ne ise bir zamanlar ABD içinde Türkiye oydu. Lise tarih hocamın kulakları çınlasın, şunu derdi: Türkiye 120 kiloya da çıkmaz, 80 kiloya da inmez, hep belirli bir dengede bırakırlar. Türkiye’nin Ak Parti iktidarı ile birlikte 120 kilo’nun üstüne çıktığını en azından sınırları zorladığını biliyoruz. 2015 Seçimleri, Başkanlık sistemi etrafında şekillen ve yeni anayasa söylemlerinin güçlendiği ve artık yeni anayasa için her şeyin hazır olduğu bir seçim atmosferi oluşturdu.

Seçimleri yakından izliyorum, sosyal medyacı olduğum için sosyal medyanın arka sokaklarında da seçimlerle ilgili neler döndüğünü neler yapıldığını yakından görüyorum. Bu seçim hakikaten çok farklı bir seçim. Çok seçim gördüm, referandumlar gördüm ama bu seçim bir milat oldu.

Demokrasilerin başarısı seçime katılım ile olur. Cumhurbaşkanlığı seçimi malum yaza denk geldiği için katılım düşüktü. Bu seçimde rekor katılım olacağını tahmin ediyorum. Belki Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu kadar çok oy kullanılacak. Yurtdışı oy kullanımı 1 milyonu çoktan geçti. HDP’nin ilk kez parti olarak genel seçime katılması, tüm Türkiye’de bir bölge değil de bir Türkiye partisi olarak kampanya yürütmesi bir başarıdır. HDP’nin bölge partisi kimliğinden sıyrılması, Avrupa’ya karşı bu bölgede sorun var, algısını değiştirip Bask bölgesi partileri gibi örnek olması açısından bölgesel kimliğinden kurtulması ise bence Hükümetin başarısıdır.

Öte yandan bu seçimde laiklikten, şeriatten, darbeden bahsetmeden, kasetlerden bahsetmeden geçirdiğimiz ilk seçim. Siyasetin, nefret söyleminin, ötekileştirmenin, en az olduğu seçim hatta yıllardır siyasete karşı olan doğuda çok ciddi bir nüfusu bulunan HÜDA-PAR’ın bile siyaset yapıyor olması bir başarıdır. Cemaat’in bağımsız adaylarla seçime girmesi ve ilk kez sahaya inmesi siyaset kurumunun bir başarısıdır.

Artık Milli İrade’nin tek iktidar yeri olduğu herkesçe kabul edilmiştir. Artık Sandık’tan çıkan sonuca herkesin razı olacağı normalleşmiş bir Türkiye hayal değildir. Seçimin kazananı Türkiye ve Barış’tır. Fuat Avni’nin ve bazı uç fraksiyonların hile yapılacak kışkırtmasına karşı kavgasız, gürültüsüz, şeffaf bir seçim olacağını tahmin ediyorum.

8 Haziran sabahında Türkiye siyaset kurumunun güçlendiği, demokratik kazanımların arttığı, halk iradesinin sandığa yansıdığı bir seçim olmasını umuyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık