• 17 Ocak 2017, Salı 15:44
Salih  BÖLÜKBAŞI

Salih BÖLÜKBAŞI

Dünya’yı Bekleyen Yeni Tehlike

“Cumhuriyetçiler + Avrupada Yükselen Aşırı Sağ” İttifakı

Dolu kaplar teorisi: U şeklinde bir kap, bir yerde baskı oldu mu öteki tarafından su taşar.

2008 Amerika krizinin etkileri dünyayı derinden etkiledi. Başta Obama'nın  dünyayı kurtarma politikaları öncülüğünde bütün  dünya bu krizin etkilerini halının altına süpürmeye çalıştı tıpkı 1929’larda Amerika Büyük Buhran sonrası ortaya çıkan paradigmalar, İkinci Dünya Savaşı ortamını hazırladıysa da 2008 krizi sonrası bu halı altına süpürülmüşlük durumu, dünyanın dengelerini derinden etkiledi buna rağmen gözle görülebilir etki hala gözlemlenemiyor. 

Bu halı altına süpürülen ve küresel sistemin bütün dinamiklerini değiştiren olaylar zinciri sonucunda somut verilere bakmakta fayda var.

1. Başta Suriye olmak üzere Kuzey Afrika’yı içine alan ve Avrupa’yı da tehdit eden göçmen krizi.

2. Soğuk Savaş dönemi sonrasından bu yana bu seviyelere çıkan, Rusya-Amerika ilişkileri.

3.İngiltere’nin göçmen kriziyle çok doğru orantılı olarak, Avrupa Birliği'nden  ayrılma kararı (Brexit).

4. Önemli maddelerden bir tanesi Çin’in ekonomik ve askeri anlamda, iki kutuplu dünyada üçüncü bir ihtimali kanıtlamış olması.

5. Ve bence bu yazının bağlamını oluşturması gereken konu; dünyada artan aşırı sağın yükselişi.

 

Aşırı Sağ Yükseliyor

Avrupa’da bu minimalde ilk işaret fişeği Norveç, Danimarka, İsveç gibi İskandinav ülkelerinde, milliyetçilik ile harmanlanmış, göçmen karşıtı fikirlerdi. 

Ardından, özellikle Almanya'nın Dresden kentinde geniş katılımlı yürüyüşlere  imzasını atan Pegida (açılımı "Batının İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" şeklinde) örgütünün fikirlerinin parlamentolarda bile karşılık bulması, 

Fransada Le Pen’nin kızı Marine Le Pen’in Cumhurbaşkanlığı adaylığı, 

İngilterede Boris Johnson’nın temsil ettiği politikalar, 

Holladalı senatör Geert Wilders’ın ırkçı söylemlerinin tabanda karşılık bulması...

Ve tüm bunlara ek olarak Trump’un Avrupa’da yükselen aşırı sağa göz kırpması.. 

Avrupa’daki aşırı sağ ile Amerikan Cumhuriyetçileri denklemi sonrasında dünyayı ne bekliyor muamma ancak bilinen gerçek şu ki; 2008 Amerika merkezli ekonomik krizinin etkileri halının altından taşmaya başladı. 

Buna ek olarak, Amerikan Cumhuriyetçileri ile Avrupa'nın yükselen sağ ideolojileri bir araya geldiğinde ortaya nasıl bir fotoğraf çıkacak merak konusu.

Fotoğraf kaynak BBC: Marine Le Pen ve Donald Trump'ın ekibi yemek yiyor. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık