• 31 Ağustos 2016, Çarşamba 17:39
Salih  BÖLÜKBAŞI

Salih BÖLÜKBAŞI

Sosyal Medya’nın Kaybolan Gençliği

Epeydir edindiğim izlenimler sonucunda dünya gençliğinin, sosyal medyanın faydasından çok, zararını gördüğü kanaatine vardım. Dünya gençliğinin çoğu, farkında olarak veya olmayarak cinsel, dini ve farklı eğilimlere yöneldiği açıkça meydandadır.

Şimdi öncelikle Türkiye gençliğinden bahsedeyim:

Türkiye gençliği, semtine göre ikiye ayrılıyor. Fakir semtin gençliği kendi sosyal hayatlarında pek kaliteli yaşam süremedikleri için sosyal medya ortamında daha çok yazıları ile ön plana çıkma mücadelesi veriyor.

Sosyal medyada fotoğraf ile ön plana çıkmama isteğinin sebebi ise yaşadığı sıkıntılı hayatın kimse tarafından fark edilip de hor görülmesini engellemektir. Sıkıntılı hayattan kurtulma amacında olan fakir semtin insanı, sosyal mecralarda tanıştığı zengin veya durumu iyi olan insanların kendi kötü hayatından bir çıkış veya kaçış için fırsat olduğunu düşünmektedir.

Maalesef ki bu ortamlarda tanışılan insanlar çoğunlukla uyuşturucu müptelası, sapık düşüncelerde olan, başka insanlardan faydalanmak isteyen ya da dolandırıcı olan tiplerdir. Bu da toplumumuzu sessizce ve derinden yaralayan, ileri ki zamanlarda daha çok boy gösterecek olan, dünya sıkıntılarımızdan biridir. Kaybedilen gençlik dememin sebebi de aslında budur.

Zengin semtlerimizin marka takıntılı çocuklarına gelelim. Sosyal hayatlarında baba parasının etkili olması sebebi ile her tür isteği ve arzuyu hemen gerçekleştirme gücünün vermiş olduğu amaçsızlık, bu gençlerimizi yalnızlığa sürüklemiştir. Kimisi bu yalnızlıktan kurtulmak için menfaatçi arkadaşlarla takılmak zorunda kalmış ve bu menfaatçi arkadaşların soktuğu kötü yollarda kaybolmuş ya da kaybolmak üzeredir.

Fakir semtlerimizin gençliği gibi zengin semtin gençliği de aynı sıkıntılarla boy gösterebilir. Farklı olarak ise baba parası ile bunları örtbas edebilir. Ünlülerden gördüğü lüks hayatı 13 – 14 yaşında yaşamak ve çevresindeki herkese bunun havasını atmanın peşinde koşarken, ayağı takılıp düştüğünde yerinden bir daha kalkamayabileceğinin farkında olmadan hayatı yaşamanın peşindedir. 

Snapchat uygulaması ile farklı cinsel eğilimlerde olan 'fenomen' adı altında müsveddeler yüzünden gençliğimiz, farklı cinsel eğilimlere de yönelmeye ve bunu normal karşılamaya başladı. Bunun yanında uygulamanın içerisinde bulunan maskeler ile gençler birbirlerini komik hale getirip ya da  hayvan maskesi kullanarak birbirlerini rencide ediyor.

Instagram hikayeleri ile herkesin özel hayatının ifşa olması, yatak odasından tutun da banyosuna kadar herkesin hayatının alelâde ortalıkta olması ve hiçbir edebe uygun olmaması ile beraber, mahrem kavramının ortadan kalkmasına sebep oluyor.

Periscope canlı yayınları ile cinsel içerikli showlarla gençlerin ahlak, edep ve en önemlisi Kur'an ve Sünnet'ten uzak cinsel bir yaşantı yaşamasına sebep oluyor.

Nasıl zararı dokunacağını madde madde açıklamak istiyorum biraz daha ileri giderek:

1) Sosyal mecralarda edinilen arkadaşlar çocuğunuzdan yaşça büyük olup pedofili (çocuk tacizcisi) olabilir. Onlara uyuşturucu (esrar, bonzai, şeker, hap, kubar, kokain v.b) gibi ürünleri alıştırabilir. Hatta daha da ileri gidip satışında aracı olarak kullanabilir.

2) Adam öldürme veya yaralama konusunda onları cesaretlendirip hayatlarını karartabilir. Sahtekarlık, dolandırıcılık ve hırsızlık yaptırıp onları kullanabilir.

3) Eşcinsel fenomenler yüzünden ağzını yüzünü burkarak konuşma tarzı, ses tonunu değiştirmeler, giyinme tarzının karşı cins gibi  değişmesi. Ayrıca cinsel bozukluğunda bunlarla beraber gelmesi.

4) Din algısının bozulması ile inançsız gençliğin yetişmesi.

5) Bozuk Türkçe ve yabancı kelimelerin birbirine girmesi ve artık Türkçe bilmeyen bir neslimizin yetişmesi.

Ailelere son bir uyarı yapmak gerekirse:

Çocuklarınıza sahip çıkın ve onları kendi egolarınız veya arzularınız için sıkmayın. Çocuklarınız için çocuğunuzla ilgilenin. Kendi rahatınız için çocuklarınızın eline bir telefon, tablet veya PC alarak başınızdan savmayın. Ebeveyn olamıyorsanız kendi annenize veya babanıza sorun, onların zamanında teknoloji bu kadar ilerlememişti. Bugünden itibaren ilk yapmanız gereken çocuklarınızla vakit geçirmek olsun. Onlara çalışmalarının gerektiğini, kolay para kazanmanın iyi bir şey olmadığını, emek harcamadan geleceklerinin kurulamayacağını anlatın. Umarım bu yazı bir çocuğun kurtuluşuna vesile olur.

Vesselam…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık