• 03 Ekim 2017, Salı 12:11
ServetYAZICI

Servet YAZICI

Faizsiz (Katılım) Sigortacılık Kanunu Üzerine

Tekafül (Katılım) sigortacılığına ilişkin bir takım bilgileri geçmişte sizlerle paylaşmıştık. (http://www.boldhaber.com/yazarlar/servet-yazici/tekaful-katilim-sigortasi/446) Bu bilgiler ışığında 20 Eylül 2017 Çarşamba günü resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Katılım Sigortacılığına dair Yönetmelik için birkaç cümle yazmakta fayda var.

Öncelikle bu yönetmeliğe göre, katılım sigortacılığı faaliyetinde bulunacak şirketler, sisteme poliçe alarak dâhil olan katılımcıların birikimlerini faiz içermeyen finansal yatırımlarda değerlendirecek. Vekâlet, mudarebe (http://www.boldhaber.com/yazarlar/servet-yazici/tekaful-sigortasi-modelleri/462) ile bu ikisinin karmasından oluşan hibrit modeli veya danışma komitesinin onaylayacağı başka bir modelde faaliyette bulunabilecek. Katılımcılarla sigorta şirketi arasındaki mudarebe modelinde paylaşım oranının veya vekâlet modelinde vekâlet ücretinin sigorta sözleşmesi öncesinde belirlenmesi zorunlu olacak. Şirketin katılımcılar lehine yaptığı değişiklikler hariç, ilgili yıl için önceden belirlenen ücret ve oranlar değiştirilemeyecek.

Bu sistemin en güzel yönlerinden biride vatandaşa yapılacak kar/kazanç iadesi olacak. Sigorta şirketi, her dönem sonunda risk fonu için genel kabul görmüş aktüeryal ve katılım finans prensiplerine uygun şekilde bakiye hesaplaması yapacak ve bunu internet sitesinden ilan edecek, bakiyenin fazla vermesi durumunda, bu tutarın, "katkı primlerinin düşürülmesi için kullanılması", "gelecekteki öngörülemeyen riskler için ihtiyat fonunun ayrılması", "şirketin pay almasına müsaade edilmeksizin, tamamen ya da kısmen katılımcılar arasında paylaştırılması", "danışma komitesinin onaylayacağı başka bir şekilde değerlendirilmesi" mümkün olacak.

Danışma komitesinin onaylayacağı başka bir usulle dağıtma yöntemi seçilebilecek veya tamamen ya da kısmen katılımcılara dağıtımı şu yöntemlerden biriyle yapılabilecek:
- ilgili dönemde tazminat alıp almadıklarına (hasar ödemesi) bakılmaksızın, ödedikleri katkı primlerine göre bütün katılımcılara dağıtılabilecek.
- İlgili dönemde, hiçbir tazminat (hasar ödemesi) almayanlara dağıtılabilecek.
- İlgili dönemde, tazminat alıp almadığına (hasar ödemesi) bakılmaksızın fona pozitif katkı sağlayan tüm katılımcılara verilebilecek.
Sigorta şirketi, bakiye iadesinin yazım yılından itibaren kaç yıl sonra dağıtılacağını, faaliyet gösterilen branşla ürünün özelliğini dikkate alarak ve
şirket aktüerinin onayı sonrası danışma komitesinin uygun görüşüyle belirleyecek. (http://www.boldhaber.com/yazarlar/servet-yazici/dayanisma-sigortasinin-temelleri/472)

Tekafül (Katılım) sigortacılığı faaliyetinde bulunan şirketler, danışma komitesi oluşturarak faaliyetlerinin katılım sigortacılığıyla katılım finans ilkelerine uygunluğunun takibini sağlayacak. Sistemin işleyişinin sağlıklı takibi için, katılım sigortacılığı prensipleri çerçevesinde prim üretiminde bulunan tüm şirketler aylık dönemler itibarıyla verilerini Hazine Müsteşarlığına ve Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine gönderecek. Mevcut sisteme göre hali hazırda faaliyet gösteren şirketlerden bazılarının ayrı bir şirket kurmadan katılım sigortacılığı ürününü de müşterilerine sunduğunu uygulama olan "pencere usulüyle çalışanların, faaliyet süresi yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 yılla sınırlı olacak. Müsteşarlık, bu sürenin 2 yıl daha uzatılmasına karar verebilecek. Söz konusu yönetmelik 3 ay sonra yürürlüğe girecek.

Daha önceki birçok yazımızda bu sistemin detaylarını anlatmıştık. Artık uygulamalar ve yeni modeller üzerinden sistem üzerine çalışmaya ve sizlere anlatmaya devam edeceğiz.

Sağlıcakla kalın efendim.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık