• 21 Şubat 2018, Çarşamba 15:10
ServetYAZICI

Servet YAZICI

Mütüel Sigortacılık

İster özel sigorta olsun ister kooperatif veya zorunlu sosyal sigorta olsun hepsinin amacı aynı tür rizikoların zararını ortadan kaldırmaktır. Sigorta işletmeleri bu noktada karşılıklı yardımlaşmayı organize etmektedir ve sigorta da bir yardımlaşma kurumudur. Bu konuda risklerin aynılığı ya da benzerliği ve insanların amacı konusundaki ifadelerin doğru olduğunu söylemek gerekir. Çünkü insanlar hayatları boyunca benzer risklerle karşı karşıyadırlar. Herkes bu risklerin zararlarından emin olmak ister. Bu bakımdan hangi sigorta türüne dâhil olursa olsun bütün insanların amacı tektir. Sigortaların hepsinin de bu konudaki işlevi ve sağladığı yarar tektir, aynıdır.

Temelde sigortalar sosyal sigortalar ve özel sigortalar şeklinde iki kategoriye ayrılıp bu şekilde incelenmektedir. Sigorta, birçok yazar tarafından sosyal sigorta ve özel sigorta şeklinde kategorize edilse de, karşılıklı sigortalar (mütüel sigorta) ve ticari sigortalar ayrımı tercih edilmektedir. Sosyal sigortalar bu ayrımda karşılıklı sigorta kategorisine girmektedir. Özünde özel sigortacılığın bir şekli olarak karşımıza çıkmasına karşın içinde kar amacı olmadığı ve karşılıklı yardımlaşma esasına dayandığı için üçüncü bir tür olarak ele alabileceğimiz bir sigorta türü daha vardır. Bu sigorta, karşılıklı üyelik sigortası, yardımlaşma sigortası gibi isimlerle de anılan Tekafül sigortasıdır.

Tekafül sigortacılığı aslında, batı ülkelerinde birkaç yüzyılı aşkındır çok yoğun bir şekilde uygulanan mütüel (karşılıklı) sigortacılığın yalnızca İslami versiyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Tekafül sigortacılığının çalışma prensibi, mütüel (karşılıklı, kooperatif) esaslara göre elde edilen gelirin İslami usullere göre helal kazançlar elde edecek şekilde değerlendirilmesi ve elde edilen gelirin/kazancın hakkaniyete uygun bir eşitlik içerisinde hak sahiplerine, ortaklarına ödenmesi esasına dayanmaktadır. Aynı şekilde, zarar edildiğinde de bu zararın ortakları arasında hakkaniyete uygun şekilde dağıtılması ve karşılanması gerekecektir.

Türk sigorta sektörü son yıllarda önemli bir gelişme göstermiştir. Piyasaya yeni ürünlerin girişleriyle piyasa daha da gelişmektedir. Son yıllarda sıkça adı gündeme gelen sigorta ürünlerinden bir tanesi de mütüel sigorta olarak da adlandırılan karşılıklı sigortalardır. Sektörde söz sahibi olan taraflar, sektörün gelişmesi için mütüel sigortanın ve bununla ilişkili olarak tekafül sigortasının öneminin farkındadır.

Mütüel, İngilizce kökenli bir kelime olup ortak ve karşılıklı anlamlarına gelir. Bu bakımdan mütüel sigortayı müşterek sigortacılık olarak adlandırmak mümkündür. Karşılıklı sigortada poliçe sahipleri aynı zamanda kurulan sigorta şirketinin ortağıdır ancak elde edilen kar büyük ölçüde ileride olması muhtemel zararlara karşılık olarak şirket bünyesinde tutulur. Son yıllarda Türkiye’de adı sıkça gündeme gelen Tekafül sigortası da bir mütüel sigorta çeşididir.

Ülkemiz sigortacılık sektöründeki yabancı sermaye ağırlığını geride bırakmak ve kooperatifçilik sektörünün özellikle yapı kooperatiflerindeki olumsuz örneklerinden kaynaklanan kamuoyu algısını toparlamak adına, ülkemizde kooperatif sigortacılığının güçlü uygulamalarını görmek hepimizin isteğidir. Hükümetimiz konuya ilişkin çeşitli yasal düzenlemeleri sağlamış ve yolu açmıştır. Bu alanda faaliyete geçen sigorta şirketlerinin sayılarının artması daha güçlü ve milli bir ekonomi için ihtiyaçtır.

Sağlıcakla kalın...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık