• 09 Nisan 2017, Pazar 14:46
ServetYAZICI

Servet YAZICI

Sigortaya Farklı Bir Bakış

Her görüşten insanın ortak kaygısıdır güvenlik. İçinde bulunduğumuz zamanın belki de en önemli meselelerinden birisidir bu konu. Yüksek güvenlikli siteler, tel örgüleri, kameralar, alarmlar hep bu kaygının ürünüdür. Dolayısıyla herkes gücü ve imkanı doğrultusunda bu tedbirlerden faydalanmaya çalışmaktadır. 

Peki yukarıda saydığımız bu güvenlik tedbirlerine itirazı olan yada bunlar İslam'a göre haramdır diyen birine rastladınız mı hiç? Tabii ki rastlamadınız. Tüm bu tedbirlerin yetersiz kaldığı yerde sizi zararınızın olduğu günden birgün önceki durumunuza taşıyan ve size zenginleşme imkanı değil, mevcut durumunuzu koruma imkanı sunarak hayata tutunmanızı sağlayan güvenlik tedbirine "sigorta" diyoruz.

Aynı riskle karşı karşıya olan insanların bir çatı altında toplanarak, belirli sözleşmelere dayalı olarak muhtemel zararlarını güvence altına almalarına sigorta denir.

Gelişmekte olan ülkelerdeki en dinamik sektörlerden  biri olan sigorta sektörü gerek ekonomik sistem gerekse sosyal hayat için büyük bir önem taşımaktadır. İslam toplumlarında sigortanın gelişimi oldukça uzun yıllar almış ve halen istenilen seviyeye ulaşmamıştır. Bunun en önemli nedenleri vakıf, zekat, sadaka, akile, vela, lonca gibi kurumların varlığıdır. Ancak bu kurumların zamanla işlevini yitirmesi güvence ve tedbir ihtiyacını doğurmuş, dolayısıyla sigortanın gelişimi böyle başlamıştır. 

Sigorta konusunda ilk müzakere 1961 yılında Şam'daki bir konferansta yapılmıştır. İslam dünyasında bazı alimler, sigortayı sırf batıdan geldiği için reddetmiştir. İkinci bir grup alim ise kayıtsız şartsız meşru saymıştır. Üçüncü bir grup alim ise konuyu enine boyuna, delilleriyle bir sistem olarak İslam'a  uygun olup olmadığını tartışmış ve kabul etmiştir. 

Sigortacılık konusunda günümüzde iki temel uygulama vardır. Bunlardan birincisi konvansiyonel sigorta olarakta bilinen geleneksel sigortacılıktır. İkinci uygulama ise Müslüman toplumların dini hassasiyetlerinden hareketle ortaya çıkan tekafül (katılım) sigortacılığıdır. Günümüzde hızla büyüyen ve uygulanan tekafül (katılım) sigortası, geleneksel sigortaya alternatif olarak islam dünyasında kabul görmüştür. Ayrıca Müslümanların yoğun olarak yaşadığı batı ülkelerinde de uygulama alanı bulmaktadır.

Geleneksel sigorta ile tekafül sigortasını birbirinden ayıran en temel fark faiz ve riba konularına ilişkin hassasiyet ve uygulama şeklidir. Tekafül (katılım)  sigortasının işleyişini ve detaylarını başka bir yazının konusu olarak bırakıp temelde sigortanın ne olduğu ve mantığını anlatmaya çalıştık. 
Sağlıcakla kalın efendim.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık