• 12 Aralık 2018, Çarşamba 14:33
ServetYAZICI

Servet YAZICI

Ticari Alacak Sigortası

Günümüz dünyasında ekonomik güvence şirketlerin en temel sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülke sınırları içerisinde faaliyet göstermelerinin yanı sıra uluslararası piyasalarda da faaliyet göstermek için arayışta bulunan şirketlerin en büyük kaygısı ise ticari alacaklarının garantisidir.

Ülkemiz piyasalarında ortalama vadelerin 120 gün civarında ve tahsilâtın en zor olduğu 20 ülke sıralamasında 19. sırada yer aldığı durumundan hareketle 2018 yılında iflasların % 4 civarında artması beklenmektedir. Buna karşılık dünya piyasalarında 2018 yılı için büyüme rakamları % 4’ün altında beklenmektedir.

Alacak sigortası şirketlere kontrollü büyüme ve muhtemel sorunlara karşı tedbirli olma imkânı ve desteği sağlamaktadır. Ticari alacakların ödenmeme durumunda nakit akışında ki kayıp, şirketi ekonomik açıdan çok zor durumda bırakabilir. Ödeme yapılmaması şirketi zayıflatır ve yatırım kapasitesini de düşürür hatta iflasa kadar götürebilir. Alacak sigortası, risk yönetimi ve alıcı kredibilite değerlendirmesi yaparak, tahsil edilemeyen alacaklar için tazminat ödemesi yapar. Geciken alacakların hukuki takibi ve tahsilât sürecini gerçekleştirir.

                Alacak sigortaları temelde iki çeşit riske karşı güvence sağlar:

1. Ticari Risk

*İflas

*Geç ödeme

2. Politik Risk

*Savaş, ambargo

*Fon transferi olmama riski

*Kamu alıcısının ödememe riski

*Alıcı ile satıcı arasındaki muhtemel sorunların çözümüne kadar teminatın askıya alınması.

Sermaye Piyasaları Birliği Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada konuya değinen Maliye ve Hazine Bakanımız Sn. Berat Albayrak, "Devlet Destekli Alacak Sigortası'nı 2019'un başında devreye sokacağız. Devlet destekli alacak sigortası havuzu ile KOBİ'lerin alacaklarını tahsil edememeleri durumunda, alacaklar havuz tarafından karşılanacak" dedi.

Yapılan düzenlemeyle mevcut ve yürürlükte olan alacak sigortası poliçesinin teminatlarının geliştirilerek devlet desteğiyle, KOSGEB ve KOBİ ölçeğindeki şirketler, iç piyasada sattıkları malın bedelini tahsil edememe riskine karşı alacak sigortası ile sigortalatacak. Sigorta uygulamasına da Hazine destek olarak alacak sigortasının primlerini belirleyecek ve sigorta şirketleri belirlenen fiyattan sigortaları KOBİ’lere satacak.

Bugün için birçok büyük şirket alacak sigortası yaptırmış ve bu sayede sigortacılar da 100 bine yakın KOBİ’ye kefil olmuş durumda. Alacak sigortası özellikle ekonomide sıkıntıların yaşandığı bu dönemde işletmeler tarafından tercih ediliyor. Yeni modelde ise sadece KOBİ ölçeğinde şirketler devlet destekli sigortadan faydalanacak.

Sağlıcakla kalın efendim.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık