• 19 Haziran 2017, Pazartesi 10:04
SevdaTÜRKÜSEV

Sevda TÜRKÜSEV

Çanakkale Ruhunu Diyarbakır’a Taşımak

Ramazan ayı bitmek üzere, şunun şurasında ne kaldı ki bayrama...

Hep “Nerde o eski Ramazanlar” deriz, eski Ramazanlar daha farklıydı belki ama eskiden Ramazanlar sokaklarda bu kadar coşkulu geçmezdi demekte yanlış olmaz.

Ak Parti İstanbul İl teşkilatının ”Gönlümüz bir soframız bir” diyerek İstanbul başta olmak üzere yurdun her bir yanında organize ettiği iftar sofralarındaki milli birlik ve beraberlik ruhu her şeyden önce önemli bir kültür mirasıdır. Selim Temurci genç ve dinamik bir İl başkanı ve sürekli halkın içinde, halkın sürekli içinde olmak halkın isteklerini anlamak ve daha da önemlisi halkı hissetmek adına büyük önem taşımaktadır.

Bu bağlamda Ak Parti İstanbul Başkanlığı ve teşkilatının bu iftar sofralarından halka uzanan gönül bağı yolcuğu bir hizmetten öte birlik ve beraberlik mesajının gönüllere samimiyetle yansımış halidir demek yanlış olmaz.

10 Haziran’da her yıl olduğu gibi Çanakkale şehitliğinde geleneksel iftar daveti yapıldı. Çanakkale ruhu ve onu yaşatmanın ne kadar önemli olduğunu 15 Temmuz gecesi bu millet bir kez daha göstermişti. Bu iftar sofraları sadece birlikte oruç açmak için değil “ bir arpa çorbasıyla şehit olmanın” vatan sevgisinin, vatandaş olmanın zihinlerde ve kalplerde önemli farkındalığıdır.

Bu milletin inançlarına ve değerlerine yıllarca yasaklar koymuş bir zihniyetten sonra böyle özgürce sokaklarda Kuran-ı Kerim okunması özgürce oruç tutulmasının anlamını genç nesle anlatmanın en güzel öğretilerinden birisi de bu Çanakkale iftarlarıdır.

Bu ruhtan yıllarca koparılmış ziyan olmuş o kadar çok insanımız oldu ki...

Ak Parti İstanbul İl Teşkilatının diğer bir organizasyonu ise Diyarbakır’daydı.

Yılardır terörle mücadele eden, terör yüzünden evinden çıkmaya korkan onlarca şehit vermiş ve kandırılarak dağa çıkartılıp kendi insanına kurşun sıktırılmış ziyan olmuş yüzlerce insan...

Terörün ekonomik, sosyal, psikolojik olarak bıraktığı izler ise işin diğer ağır bir tarafı...

Evet, her fırsatta terör örgütleriyle birlik olup Güneydoğu’da ortalığı savaş alanına çevirip insanların hayatını kabusa çevirenlerden sonra Diyarbakır meydanında 8000 kişiyle hep birlikte iftar yapmanın önemi...

Bu çok önemli...

Bu yıl ikincisi yapıldı bu iftarın ve bende oradaydım...

1996 yılından bu yana Diyarbakır’a onlarca kez gittim, terörün oradaki izlerini ve nereden nereye geldiğine en iyi şahit olanlardan birisiyim.

Açıkçası bu iftar programından çok etkilendim. Ara sokaklarda dolaşarak halk ile konuştuk ve halkın derin bir nefes aldığını, devletine güvendiğini gördüm hissettim. Yıllardır terör yorgunluğu içinde olan bu insanların rahatlığını görmek, bir meydanda 8000 kişinin hep birlikte oturup iftar yapması tüm dünyaya önemli bir mesajdır diye düşünüyorum. Muhteşem bir manzara ve muhteşem bir duygu bütünlüğüydü...

Terör olaylarının bastırılmasından sonra hayatın normale döndüğü Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bu organizasyonu yapmanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz anlamalıyız.

Ve bana göre “Biz hep birlikte Türkiye’yiz” mesajının Diyarbakır’dan Dünya’ya fotoğrafını 13 Haziran’da Ak Parti İstanbul İl teşkilatı çekmiş oldu.

O atmosferi solumak, yaşamak, yaşattırmak, oradaki insanlara yaşama dair geleceğe dair ümit vermek, terörden yorgun düşmüş gönüller için çok önemli.

Evet, halkı anlayabilmek çok önemli...

Bu iş Ankara’dan İstanbul’a devletin sırrını ifşa edenler için yürümeye benzemez...

Çanakkale’den Diyarbakır’a, Erzurum’dan Kars’a yani kısaca milletin kalbine bir yolculuk yapabiliyor musunuz bu önemli...

Bu millet CHP’nin iki bin kişi başlayan 100 kişi devam eden sözüm ona adalet yolcuğunun da farkında Diyarbakır Meydanında  8000 kişinin hep birlikte açtığı iftarın da farkında...

Mesele sadece iftar açmak olsaydı emin olun o 8000 kişi orada toplanmazdı.

Diyarbakır halkının o gün dünyaya verdiği mesaj “Biz devletimize güveniyoruz ve bir hep birlikte Türkiye’yiz” mesajıydı...

Ve tabii gerek Çanakkale de gerekse o 8000 kişiyi orada ağırlamak o organizasyonu yapmakta ayrı bir beceri ve başarıdır.

Başta İstanbul İl Başkanı Selim Temurci olmak üzere tüm teşkilatı gönüllük esası üzerine yapmış oldukları bu çalışmalardan dolayı tebrik ediyorum.

Teşkilat mensuplarının da orada sadece o sofraları kurmak için değil  milletin içinde milletin kalbine ruhuna dokunmak için orada olduklarını gördük.

Birileri yürümeye devam etsin...

Birileri de milletin gönlüne dokunmaya devam ediyor...

Sonra “neden Ak Parti iktidar” oluyormuş...

Neden mi?

Teröristlere “arkadaş” diyen, cenazelerine gidenlerin, devletin sırrını ifşa eden için yürümeyi maharet zannedenlerin “adalet” anlayışı bu milleti bağlamaz çünkü bu millet duyduklarına değil bizzat yaşadıklarına ve hissettiklerine inanır...

Aynı Çanakkale’de olduğu gibi...

Aynı Diyarbakır’da olduğu gibi...

Aynı bütün Türkiye’de olduğu gibi...

Evet: nerden nereye...

Diyarbakır’da havaya yayılan barut kokularından iftar sofralarından etrafa yayılan manevi huzur ve güven kokularına...

Çanakkale ruhunu Diyarbakır’a ve tüm Türkiye’ye taşımak bu olsa gerek...

Ne demişler: Bir yapanlar vardır bir de bakanlar...

Yapanlar “Durmak yok yola devam der” bakanları ise görüyoruz... Milletini anlayamamışsan milletinle millet olmamışsan Ankara’dan İstanbul’a sadece yürümekle kalırsın...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık