• 13 Kasım 2017, Pazartesi 10:50
SevdaTÜRKÜSEV

Sevda TÜRKÜSEV

Kim Daha Fazla Atatürkçü!

Bildiğiniz üzere 10 Kasım Atatürk’ün ölüm yıldönümüydü. Aslında yıllardır 10 Kasım’da Atatürk hep anıldı, saygı duyuldu ama nedense bu sene herkes bir Atatürkçülük yarışına girdi.

Başbakan Binali Yıldırım geçtiğimiz günlerde Anıtkabirde Atatürk’ün ruhuna Fatiha okumuştu. Bazı kesimler buna tepki vermiş ama çoğunluk gayet makul karşılamıştı.

Adı “KABİR” olan ve içinde kendisi “İNSAN” adı “Atatürk” olan bir Milli kahramanımız ve neticede bir fani yatıyorsa bizim inancımıza göre dua etmek kadar doğal bir şey yok.

Hatta yıllardır yazar ve söylerim Atatürk’ü sadece saygıyla anmak haksızlık aynı zamanda duada etmek gerekir.

Evet, yıllardır gerek Sayın Cumhurbaşkanı gerekse hükümet, Atatürk ve silah arkadaşlarına gereken saygıyı hep gösterdi.

Yıllardır Atatürkçü diye geçinen Atatürk’ü sadece kendi zihniyetleri ile kabullenmiş tipler, hatta saplantı haline getirenler dindar insanların Atatürk’e saygı duyamayacakları paranoyası içinde yaşayıp duydular.

Yıllarca Atatürk ve inkılaplarını öne sürerek dindar halka zulmeden bu zümre için sadece kendileri Atatürk’ü sever ve sayalar.

4 yıl önce İzmir’de biri ile tartışmıştım ona “hem dindarım hem AK Partiye oy veriyorum hem de Atatürk’ü seviyorum” dediğimde bana “hayır olamaz” demişti.

Kafa bu!

Neden olmasın!

Bal gibide olur!

Her şeyden önce Atatürk hepimizin milli kahramanıdır fakat kimsenin inançlarının üstü değildir, o kadar. Fakat maalesef bakıyorsunuz bazı insanlar illaki birilerini psikopatça putlaştırmayı seviyorlar ve bunun dışındakileri dışlıyorlar.

Zaten yılarca Atatürk’ün adını kullanarak millete zulmedenler yüzünden bazı kesim de Atatürk’ten nefret eder hale geldi.

Sıkıntımız ortayı bulamıyoruz!

Hele İP Genel Başkanı Merak Akşener’in 10 Kasım günü Anıtkabir'de “Buraya iman tazelemeye geldik” sözleri ise iyice akıllara zarar bir durumdu.

Halbuki Meral Akşener hem inançlı ve dini yeterince bilen hem de siyaseti iyi bilen bir insandır ama böyle saçma bir söylemi nasıl söyledi anlayamadık gitti.

Yoksa son zamanlarda kıblesini mi şaşırdı, artık orasını bilmem!

Film artisti Fatma Girik de Atatürk ile sohbet ettiğini Atatürk’ün ona “BURADAYIM” dediğini söylemiş...

Bu da ayrı bir patolojik durum!

Ne diyelim “bizden de selam söyle”.

“Abartı, kendini kaybetmiş hakikattir”.

Kimin en fazla Atatürkçü olduğundan öte kimin en fazla saygılı olduğunu ortaya koymak gerekir.

Mezar siyaseti yapa yapa CHP’yi getirdikleri durum ortada!

CHP’ye oy vermek için ne Atatürkçü olmaya gerek var ne de CHP’li olmak için Atatürkçü olmak şartı olmalı!

Veya tam tersi CHP zihniyetinde olmayanlar Atatürk’ü saymıyor diye bir kavram kabul edilemez.

Şimdi Kemalist geçinen kesimi yeni bir endişe sardı...

Yıllarca sağ kesimi Atatürk’e sahip çıkmamakla suçlayıp durdular ki genelde böyle bir şey yoktu. Türkiye de demokrasi oturunca insanlar inançlarını rahatça yaşamaya başlayınca Atatürk’e bakış açıları değişti.

Yıllarca Atatürk’ü öne sürerek zulmeden zihniyetin bu işine gelmedi sanırım “Atatürkçülükte elimizden gidecek” diye panikteler.

Aslında Türkiye normalleşince insanlarda normal tepkiler vermeye başladı.

Şayet insanların hayatını rahat bırakırsanız onlarda kimseye karşı tepkili olmazlar.

Şimdi de Kemalist geçinen grup “biz en iyi Atatürkçüyüz” yarışına girdi.

Şurada sıkışıp kaldılar: Onlar kendi kafalarında oluşturdukları Atatürkçü profili dışındakileri asla kabul etmezler. Ama normal olan her türlü inanca sahip insanın milli kahramanına saygı duymasıdır.

Evet, kim daha fazla Atatürkçü bilemem ama kim daha fazla saygılı ona bakalım derim.

Kimse kimseyi sevmek zorunda değil ama saymak zorunda. Yıllarca bir diretme yaptılar, yasakladılar da ne oldu: millet canından bezdi ve nefret eder hale geldi.

Ama aynı millet rahat ve özgür yaşamaya başlayınca gayet rahat ve sahiplenir hale geldi.

Demek ki neymiş: Baskı yapan baban olsa uzaklaşır ve tepki verirsin.

Tabii burada Atatürk’ün bir suçu yok, onun adını kullanıp yıllarca milleti ezip geçenlerin vebali çoğu şey.

Anlayacağınız demokrasi kendini gösterince nefretler ya da tepkiler ortadan nasıl da kalkıyor.

Sanırım asıl kendini Cumhuriyetçi, Atatürkçü ve Demokrat sayanların gerçek demokrasiyi anlamaları ve sindirmeleri bayağı bir zaman alacak.

Şimdi kim daha Atatürkçü yarışına değil kim daha vatanına sahip çıkıyor yarışına girme zamanı. Emin olun Atatürk’te hayatta olsaydı bunu böyle söylerdi.

Ve siz Atatürkçü geçinen ve “Atatürkçülükte elimizden gidecek” diye paçaları tutuşan kesim: Sizde kişi ve isimlerin arkasına sığınarak değil çalışarak üreterek ilerlemeye çalışın!

Emin olun Atatürk hayatta olsaydı sizden onun adını kullanmanızı değil çalışmanızı, üretmenizi, ilerlemenizi isterdi.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık